Reklama

Sztuka

Prawykonanie „Missa solemnis” h-moll

Niedziela przemyska 48/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

koncert

Kl. Micha Bester

Partie solowe wykonali członkowie „A cappella Leopolis”

Partie solowe wykonali członkowie „A cappella Leopolis”

„(…) i nagle w różnych miejscach ucieczki światło zabłysło
pojawiłeś się z darem pokoju
i łaską rozpoznania w łamaniu chleba
pozwoliłeś sięgnąć w głębię Twoich ran
Dlatego zawołali - Resurrexit - Zmartwychwstał”

7 listopada, w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu miało miejsce prawykonanie „Missa solemnis” h-moll austriackiego kompozytora Ignaza Rittera von Seyfrieda. Koncertu tego wysłuchali zaproszeni goście, m.in.: abp Józef Michalik, bp Adam Szal, prezydent Przemyśla Robert Choma, jego zastępca Grzegorz Hayder, a także prezes Wiedeńskiego Towarzystwa Śpiewaczego Wilfried Mandl oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Przemyśla.

Reklama

„Prawie po 180 latach od momentu powstania zostanie tu wykonana msza h-moll austriackiego kompozytora - mówiła prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, wprowadzając słuchaczy w historię utworu. - Doszło do tego dzięki zbiegowi przeróżnych okoliczności. Pewnego dnia do drzwi nieżyjącego już prof. Kazimierza Górskiego, dyrygenta, chórmistrza, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zapukała pewna osoba, przynosząc stertę zapisanych kart papieru nutowego. Jak się później okazało, była to kopia rękopisu owej mszy Seyfrieda, znaleziona na strychu jednej z lubelskich kamienic. Materiał nutowy trafił do ks. dr. Mieczysława Gniadego, który nuty te opracował i dzięki ogromowi pracy, jaki włożył w rekonstrukcję i odpowiednie przygotowanie materiałów, ten utwór będzie mógł dzisiaj zabrzmieć”. Ignacy Ritter von Seyfried urodził się w 1776 r. Był uczniem samego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Oprócz mszy, których napisał kilkanaście, tworzył także opery, melodramaty, symfonie, oratoria i miniatury instrumentalne. Msza h-moll zajmuje jednak w twórczości kompozytora szczególne miejsce, gdyż została przez niego napisana specjalnie na prymicje syna, który wstąpił do opactwa benedyktyńskiego w Melk. To właśnie podczas tej uroczystości w 1831 r. msza Seyfrieda została wykonana po raz pierwszy. Później prawdopodobnie nie wykonano jej już w całości, aż do tej chwili, kiedy wybrzmiała w przemyskiej archikatedrze.

Podczas koncertu, pod batutą ks. dr. Mieczysława Gniadego, partie solowe wykonali członkowie znanego w Polsce i Europie lwowskiego chóru kameralnego „A cappella Leopolis”. Wystąpił także Przemyski Chór Archidiecezjalny „Magnificat”, którego dyrygentem jest ks. prał. Gniady oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, w ramach cyklu koncertów „Przestrzeń otwarta dla muzyki”. Wykonaniu mszy towarzyszyły poetyckie komentarze, wprowadzające w poszczególne części utworu, napisane specjalnie na tę okazję przez ks. prał. Zbigniewa Suchego, i przez niego odczytane (fragment jednego z nich stanowi wyimek w tekście).

Arcybiskup Józef Michalik zaznaczył, że w koncercie, który był piękną modlitwą, wybrzmiała cała miłość kompozytora do syna, a także jego wiara i fascynacja Bogiem Ojcem. Wyraził także podziękowanie i wielkie uznanie nie tylko dla talentu muzycznego ks. prał. Gniadego, ale również dla jego zdolności organizacyjnych, których wymagało połączenie talentów i umiejętności tak licznie uczestniczących w tym przedsięwzięciu muzyków - solistów, członków chóru i orkiestry.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert „Kalejdoskop Barw Polski"- Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze"

[ TEMATY ]

koncert

Mazowsze

zespół

DPS

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze"

Archiwum zespołu "Mazowsze"

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" zaprasza podopiecznych Domów Pomocy Społecznej z całej Polski na koncert „Kalejdoskop Barw Polski", w formule online.

To koncert zagrany specjalnie dla Seniorów, którzy w normalnych okolicznościach zawsze chętnie i licznie przybywają do Karolina – siedziby zespołu. Koncert odbędzie się 18 lutego o godz. 11.00. i będzie dostępny na kanale You Tube zespołu „Mazowsze" pod specjalnym linkiem, który zostanie udostępniony każdemu z DPS-ów, który zgłosi chęć udziału w nim.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję