Reklama

Niedziela Przemyska

Znak czasu - II Podkarpackie Forum Charyzmatyczne

Niedziela przemyska 48/2012, str. 1, 5

[ TEMATY ]

wiara

forum

Klaudyna Konanewska

Hala sportowa w Krośnie stała się podczas Forum domem modlitwy dla ponad tysiąca osób

Hala sportowa w Krośnie stała się podczas Forum domem modlitwy dla ponad tysiąca osób

Dzisiejszy człowiek jest głuchy. Jest uprzedzony do Kościoła i do Chrystusa. Na tym polega sekularyzacja. Dotyczy przede wszystkim ludzi, którzy zostali ochrzczeni, a potem porzuceni bez chrześcijańskiej formacji” - mówi Kiko Argüello, założyciel Drogi Neokatechumenalnej. Wiele mówi się dzisiaj o kryzysie wiary i postępującej sekularyzacji, co nie omija również naszej Ojczyzny. Dlatego, mimo że jesteśmy w większości ochrzczeni, to jednak niewielu z nas wiarą kieruje się na co dzień. Często wydaje nam się, że sami, bez Boga i Jego przykazań, jesteśmy w stanie poukładać sobie życie. Bo może uważamy się jeszcze za katolicki naród, jednak nie przekłada się to na nasze codzienne wybory i decyzje. Kościół wychodzi niejako naprzeciw tym problemom i szuka nowych metod ewangelizacji, aby dotrzeć z Dobrą Nowiną do tych, którzy wydają się być głusi na Boży głos.

Odpowiedzią na ten znak czasów, jakim jest słabnący entuzjazm wiary, są bez wątpienia nowe ruchy religijne, które pozwalają doświadczyć żywego Kościoła, będącego nie tyle instytucją, co raczej wspólnotą, w której jest miejsce dla każdego, nawet największego grzesznika. Znakiem czasów jest też wylanie darów Ducha Świętego i przebudzenie charyzmatów, jakiego jesteśmy obecnie świadkami. Widać to też w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, który w ostatnich latach rozwija się w naszej archidiecezji. Te charyzmatyczne wspólnoty nie tylko organizują czuwania z modlitwą o uzdrowienie, ale również wychodzą naprzeciw obecnym potrzebom ewangelizacyjnym, i starają się głosić współczesnemu człowiekowi Dobrą Nowinę w sposób przystępny i zrozumiały.

Reklama

Taką inicjatywą ewangelizacyjną było II Podkarpackie Forum Charyzmatyczne, które odbyło się w krośnieńskiej hali sportowej, która w pierwsze dni listopada stała się swoistym domem modlitwy dla ponad tysiąca osób, spragnionych słuchania Bożego Słowa i tego, aby ” Żyć w Duchu Świętym”, jak brzmiało hasło tegorocznego spotkania.

Forum otworzył ks. Marek Wasąg, który rozpoczął od przywitania gości i wspólnej modlitwy uwielbienia, prowadzonej przez zespół Mocni w Duchu z Łodzi. Potem głos zabrał jeden z członków zespołu, który dzielił się swoim doświadczeniem Ducha Świętego:” Nawróciłem się i zacząłem żyć życiem wiary. Ale to nie było jeszcze życie Duchem Świętym. Bo może często bywałem w kościele i dużo się modliłem, ale żyłem według swojej woli i żądałem od Boga, aby dodawał mi sił, ale miałem dalej swoje pomysły i plany na życie, nie pytając o to, czego chce On. Nie o to chodzi w byciu katolikiem” - przekonywał. Następnie bp Bronisław Dembowski, prekursor ruchu Odnowy w Polsce, wygłosił konferencję „Moje spotkanie z Odnową w Duchu Świętym”. Wspominał o drodze, jaką przeszedł, a która wiodła od sceptycyzmu, z jakim początkowo podchodził do tego doświadczenia, po pełne do niego przekonanie. Mówił też o wielkiej życzliwości, jaką Jan Paweł II żywił do ruchu charyzmatycznego, a także o jego początkach w Polsce.

Ks. Marek Wasąg wygłosił konferencję „Duch Święty - Rzeka Miłosierdzia”. „Nasze społeczeństwo, nasz naród, nasze rodziny zaczynają wymierać. A wymiera się tam, gdzie nie ma wody, gdzie nie ma Ducha - mówił. - Dlatego, że człowiek dziś się zmaterializował. I dzisiaj trzeba na nowo człowieka uduchowić. Zaczyna panować wśród nas cywilizacja śmierci, o której tak mówił Jan Paweł II. Dzisiaj nie ma już tylko kryzysu wiary, ale jest przede wszystkim kryzys człowieczeństwa”. Przywołał słowa Benedykta XVI wypowiedziane na zakończenie ostatniego Synodu Biskupów, w których Papież mówił o rozprzestrzeniającej się dzisiaj pustyni: „Pustynia jest też w pewnym sensie jakimś wezwaniem”, i dodał, że odpowiedzią na tę pustynię jest Boże Miłosierdzie. Przekonywał też, że „Bóg w czasach, kiedy doświadczamy pustyni, chce jeszcze szerzej otworzyć swoje Źródła i dzisiaj, tak jak nigdy dotąd, objawia na tych pustynnych stepach strumień miłosierdzia”.

Reklama

Arcybiskup Józef Michalik mówił o właściwym rozumieniu posłuszeństwa we wspólnotach charyzmatycznych, które są częścią Kościoła lokalnego. Przywołał słowa bł. Jana Pawła II, który powiedział, że: „Odnowa w Duchu Świętym jest specjalnym darem dla Kościoła w naszych czasach”. Metropolita Przemyski mówił, że tę szansę trzeba wykorzystać poprzez realizację Bożej woli, która przejawia się posłuszeństwie: „Trzeba w nim odkryć Bożą wolę. Będąc posłusznym, łączę się nie z byle kim, ale z Kościołem. Żeby zobaczyć swoje posłuszeństwo, trzeba popatrzeć na posłuszeństwo Chrystusa”. Wskazał też na modlitwę, jako miejsce spotkania z Bogiem i rozeznawania Jego woli. „Dobra modlitwa to nie ta, w której Pan Bóg mnie wysłuchuje, ale taka, w której to ja wysłuchuję Pana Boga. Problem kryzysu Kościoła i kryzysu wiary polega na tym, że ludzie odłączyli swoje życie od wiary, że nie chcemy być posłuszni temu, co usłyszeliśmy na modlitwie”.

Następnie miała miejsce Msza św., a po niej nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie.

Drugiego dnia forum swoją konferencję wygłosił o. Remigiusz Recław, który wskazał na aktualność słów Chrystusa: „Otrzymacie Jego Moc”, co wyraża się w przebudzeniu charyzmatów Ducha Świętego, czego jesteśmy obecnie świadkami. Nie zabrakło też czasu na świadectwa i podzielenie się z innymi swoim doświadczeniem Kościoła, nawrócenia i tego, co oznacza „Żyć w Duchu Świętym”.

Ruch Odnowy w Duchu Świętym budzi dziś wiele kontrowersji i uprzedzeń. To dziwne, że przestali nas irytować i gorszyć katolicy, którzy coraz mniej z wiarą chcą mieć wspólnego, natomiast szokują i gorszą ci, którzy chcą „żyć w Duchu Świętym”, a więc żyć Bogiem na co dzień i to na Nim, a nie na swoich planach, budować życie. A przy tym nie wymyślają wcale czegoś nowego, ale otwierają się na to, co daje im Kościół i robią to w posłuszeństwie. Czy już tak pogodziliśmy się z jesiennym uśpieniem Kościoła, że dziwi nas jego wiosna? Czy nie jest to kolejny znak czasu?

Informacje na temat wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Przemyskiej dostępne są na stronie internetowej: odnowa.przemyska.pl

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe Forum Młodych

[ TEMATY ]

Częstochowa

młodzi

forum

Anna Przewoźnik

W Częstochowie w dniach 17- 22 lipca br. odbywa się Międzynarodowe Forum Młodych, uczestniczą w nim młodzi ludzie z Polski, a także Ukrainy, Białorusi, Francji i Włoch. W programie spotkania są – oprócz codziennej Mszy św. – warsztaty tematyczne, konferencje. Program odbywa się w Parku Lisiniec, na zielonym, pełnym drzew terenie, w pobliżu Jasnej Góry.

Spotkanie organizuje wspólnota Emmanuel. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 1984 r. we Francji. W Częstochowie odbywa się od 2013 r. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „ Miłość na całe życie” - chodzi o odkrywanie miłości w jej różnych aspektach, zaznacza Michał Reczek odpowiedzialny za Forum Młodych Wspólnoty Emmanuel w Częstochowie. - Chcemy młodym opowiadać o tym, jak realizować miłość w swoim życiu: w małżeństwie, w powołaniu do wspólnoty, w służbie drugiemu człowiekowi. W tym roku nie stawiamy na VIP-ów, ale czerpiemy ze skarbca wspólnoty Emmanuel, stąd zaprosiliśmy członków wspólnoty do dzielenia się świadectwem o swoim życiu, w tym kontekście odkrywania miłości - zaznacza współorganizator Forum.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję