Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz

Niedziela legnicka 48/2012, str. 4

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłan

kapłaństwo

Ks. Piotr Nowosielski

Ks. Aleksander Stankiewicz swój złoty jubileusz przeżywał w gronie znamienitych gości

Ks. Aleksander Stankiewicz swój złoty jubileusz przeżywał w gronie znamienitych gości

W gronie prawie 50 księży, z udziałem kard. Henryka Gulbinowicza i biskupa legnickiego Stefana Cichego, swój złoty jubileusz święceń prezbiteratu obchodził w niedzielę, 4 listopada, ks. prał. dr Aleksander Stankiewicz, długoletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.

Ks. Stankiewicz w legnickiej parafii był proboszczem 25 lat. Obecnie, już od 2 lat przebywa na emeryturze, ale dalej uczestniczy w życiu parafii jako ksiądz senior.

Reklama

O drodze jego życia przypomniał obecnym na uroczystości, w wygłoszonej homilii ks. inf. Adam Drwięga, proboszcz katedry wrocławskiej, ukazując zarazem wyzwania kapłańskiego posługiwania w zmieniającym się wokół nas świecie.

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył sam Jubilat, w gronie 30 koncelebransów. Wśród księży modlących się wraz z nim przy ołtarzu byli, m.in. dotychczasowi współpracownicy, którzy pracowali w tej parafii jako wikariusze, a także księża z jego rocznika święceń. W uroczystości wzięli także udział brat i siostra Jubilata.

Po zakończonej Mszy św. przyszedł czas na życzenia. Wśród zabierających głos znalazł się kard. Henryk Gulbinowicz, który życzył Księdzu Jubilatowi doczekania kolejnego jubileuszu, czyli 60-lecia święceń, „bo - jak sam mówił - wiem po sobie, obchodząc w tym roku 63. rocznicę święceń, że jest to możliwe”. Jubilat przyjął także życzenia od swego następcy w parafii, proboszcza ks. Ryszarda Wołowskiego, dziekana dekanatu ks. prał. Andrzeja Tracza oraz reprezentantów różnych wspólnot parafialnych.

Reklama

- Korzenie mojego życia, tak jak korzenie każdego z nas sięgają rodziny. Dziękuję dziś za to, co mogłem w rodzinie otrzymać - życie i wiarę - mówił ks. Stankiewicz, dziękując za wszystkie wypowiedziane pod jego adresem słowa życzeń, wspólną modlitwę oraz łączność modlitewną i duchową osób, które nie mogły osobiście wziąć udziału w tej uroczystości.

Święcenia prezbiteratu, ks. Aleksander Stankiewicz przyjął 4 listopada 1962 r. w parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu, z rąk bp. Wincentego Urbana. Jako kandydata do święceń, przedstawił go ks. dr Tadeusz Rybak, ówczesny wicerektor wrocławskiego seminarium. Święcenia odbyły się o godz. 7.00 rano, a prymicje tego samego dnia o godz. 11.00.

Swoistym uzupełnieniem przeżywanego jubileuszu jest pozycja książkowa przygotowana przez ks. Stankiewicza, przedstawiająca 25-lecie istnienia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, której przewodniczył jako proboszcz przez ćwierćwiecze.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie Towarzystwo Geograficzne

Począwszy od XX stulecia, historia polskiej geografii nierozerwalnie wiąże się z dziejami Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W XIX wieku towarzystwa geograficzne funkcjonowały w kilku europejskich krajach. Ich siedziby mieściły się w Paryżu (od 1821), Berlinie (1828), Londynie (1830), Sankt Petersburgu (1845) i Wiedniu (1856). Ponieważ Polacy wykazywali wtedy dużą aktywność badawczą na różnych kontynentach, chętnie przyjmowano ich do tych towarzystw.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję