Reklama

Niedziela Legnicka

Święto odrodzenia Polski

11 listopada - Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Przypomina czas, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. To dzień, w którym nastąpiło przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Marszałek stał się wówczas Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisali zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Co roku, 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie

Niedziela legnicka 48/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Niepodległość

ojczyzna

Archiwum Radia Plus

Uroczystości w katedrze legnickiej

Uroczystości w katedrze legnickiej

W Legnicy uroczyście obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w przededniu narodowego święta, uczniowie pierwszych klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego złożyli na legnickim Rynku uroczyste ślubowanie. Uczniowie klasy wojskowej, policyjnej i pożarniczej zadeklarowali, że słowa zawarte na sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” będą wyznacznikami ich dalszej drogi życiowej.

W sobotę Klub „Gazety Polskiej” i lokalni działacze PiS oraz mieszkańcy miasta spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II na comiesięcznym marszu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej, m.in. pod tablicą na budynku przy ul. Libana, Pomniku Ofiar Komunizmu przy ul. Skarbka oraz pod tablicą Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w legnickiej katedrze. Kolejnym punktem sobotniego dnia był „Super taneczny Bal Niepodległości”, który po raz pierwszy zorganizowano w Legnicy. Jak się okazało frekwencja dopisała, bowiem uczestniczyło w nim ponad 80 osób. Na balu, jak mówią uczestnicy, obok dobrej zabawy nie zabrakło podniosłych chwil. Odśpiewano hymn narodowy, rozdano flagi, a także składano życzenia.

Reklama

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę, 11 listopada, w katedrze legnickiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Zwracając się do zebranych, Ksiądz Biskup mówił: - Miłość do ojczyzny jest wyrazem naszej miłości. Niektórzy uważają, że ojczyzna jest tam, gdzie jest nam dobrze. Tymczasem człowiek, który wie czym jest ojczyzna, kocha ją, ceni, modli się za nią i poświęca się dla niej. Dziś mamy nowe wyzwania. Kiedy mieliśmy jednego czy drugiego wroga, byliśmy zjednoczeni. Walczyliśmy z wrogiem o wolność. Kiedy ją odzyskaliśmy, to często przeciwko sobie występujemy i brak wśród nas jedności. Modląc się za ojczyznę, trzeba modlić się o jedność wszystkich Polaków, abyśmy wszyscy razem wyrażali wdzięczność za odzyskaną wolność i starali się ją dobrze zagospodarować. Kiedyś śpiewaliśmy „Ojczyznę wolną racz przywrócić, Panie”. Teraz śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” - mówił dalej bp Cichy: - Abyśmy tej wolności nigdy nie utracili. Aby zewnętrzna wolność ojczyzny połączyła się z naszą wewnętrzną wolnością. Abyśmy naszą postawą w słowach i czynach pokazali, że naprawdę kochamy tę rzeczywistość, której na imię Polska.

Należy nadmienić, że w intencji naszej ojczyzny wraz z Księdzem Biskupem modlili się samorządowcy, politycy, przedstawiciele związków kombatanckich, szkół i przede wszystkim sami mieszkańcy.

Dodajmy, że osoby, które uczestniczyły w Eucharystii otrzymały pamiątkowe chorągiewki, których rozdano kilkaset po zakończonej Mszy św. na placu przed katedrą.

Reklama

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w sali spotkań przy parafii pw. św. Tadeusza Apostoła, przy ul. Asnyka. Tam, odbyło się spotkanie patriotyczne, podczas którego wysłuchano programu słowno-muzycznego w wykonaniu Zespołu „Rota” ze Złotoryi.

Całość obchodów upamiętniających 94. rocznicę odzyskania niepodległości zakończył koncert Legnickiej Orkiestry Symfonicznej oraz wieczorna Msza św. w intencji zmarłych żołnierzy AK i poległych za ojczyznę, sprawowana w poniedziałek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By modlitwa za Ojczyznę była jak chleb powszedni

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 10-11

[ TEMATY ]

modlitwa

konkurs

ojczyzna

Krzysztof Świertok

Ks. Zdzisław Kras, kapelan prezydenta RP

Ks. Zdzisław Kras, kapelan prezydenta RP

– Konkurs „Niedzieli” pt. „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę” wywołał wielkie modlitewne pospolite ruszenie. Cieszymy się, że mogliśmy dwa tysiące modlitw napisanych przez uczestników konkursu dołączyć do tych, które powstawały poprzez wieki, którymi modlono się w intencji Polski i Polaków – powiedziała redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz podczas kończącej konkurs uroczystej gali, która odbyła się 2 czerwca 2018 r. w redakcyjnej auli

Uroczystość miała ważne wymiary symboliczne. Rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. prał. Zbigniewa Krasa – kapelana prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze – w miejscu, gdzie zawsze byliśmy wolni i gdzie trwa codzienna modlitwa w intencji Ojczyzny. Symboliczna była również data finałowego spotkania, przypominająca, że to właśnie 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie Jan Paweł II modlił się w słowami: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję