Reklama

Niedziela Lubelska

Akcja Katolicka

W niedzielę Chrystusa Króla przypada święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej okazji 25 listopada Mszy św. o godz. 13.00 w archikatedrze lubelskiej będzie przewodniczył bp Artur Miziński

Niedziela lubelska 48/2012, str. 1-2

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Chrystus Król

Paweł Wysoki

Prezesem Instytutu Akcji Katolickiej AL jest Małgorzata Stacharska

Prezesem Instytutu Akcji Katolickiej AL jest Małgorzata Stacharska

Akcja Katolicka to stowarzyszenie katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie ściśle współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła. Swoimi korzeniami stowarzyszenie sięga czasów przedwojennych i działalności, m.in. bł. Stanisława Starowieyskiego. - Impulsem do odrodzenia Akcji w czasach współczesnych były słowa bł. Jana Pawła II, który 12 stycznia 1993 r. powiedział, że jeśli w Kościele mają działać stowarzyszenia, to z pewnością trzeba, aby na nowo ożyła Akcja Katolicka - mówi Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej (IAK AL). Trzy lata później Konferencja Episkopatu Polski oficjalnie powołała Akcję Katolicką. W naszej archidiecezji - za sprawą abp. Bolesława Pylaka i delegowanego przez niego ks. Ryszarda Podpory - próby odrodzenia Akcji sięgają 1995 r.. Wówczas, w niedzielę Chrystusa Króla, odbyła się pierwsza archidiecezjalna pielgrzymka środowiska Akcji na Jasną Górę. Oficjalnie IAK AL został powołany do życia 10 czerwca 1996 r. Patronują mu bł. Stanisław Starowieyski oraz kard. Stefan Wyszyński. Stowarzyszenie cieszy się zaufaniem pasterzy diecezji - obecnie abp. Stanisława Budzika, a wcześniej abp. Bolesława Pylaka i śp. abp. Józefa Życińskiego.

Reklama

- Współczesna Akcja Katolicka w dużej mierze jest spadkobierczynią idei z czasów przedwojennej Polski. Naszym zadaniem jest pogłębianie życia religijnego i moralnego. To również przenikanie wartościami ewangelicznymi wszystkich płaszczyzn życia społecznego, a także angażowanie się w wychowywanie dzieci i młodzieży - mówi M. Stacharska. Wśród zadań wymienia również zajmowanie stanowisk w sprawach publicznych, reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, czy kształtowanie działaczy katolickich i przygotowywanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Liczne działania podejmowane przez świeckich mają ukazać ich wielką siłę i odpowiedzialność za kształt życia różnych wspólnot: rodziny, parafii, ojczyzny. - Struktury Akcji zbudowane są trójstopniowo. Podstawową jednostką jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (POAK), następnie są diecezjalne i krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Władzę w stowarzyszeniu sprawują świeccy, z którymi na wszystkich szczeblach współpracują kapłani jako asystenci. Obecnie archidiecezjalnymi asystentami Akcji Katolickiej są ks. Maciej Staszak i ks. Michał Głowacki - wyjaśnia M. Stacharska.

Oprócz formacji osobistej, którą podejmują członkowie stowarzyszenia, działalność poszczególnych parafialnych oddziałów zależy od potrzeb, pomysłów i możliwości jej członków. Wśród licznych działań członków Akcji Pani Prezes wymienia, m.in. działalność kulturalną i edukacyjno-wychowawczą. - Nasz Instytut od wielu lat organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Wakacje spędzone z nami to dla setek uczniów nie tylko dobra zabawa, ale także czas spotkania z Bogiem i refleksji nad najważniejszymi wartościami. Poza tym od trzech lat na płaszczyźnie archidiecezji organizowany jest konkurs piosenki religijnej „Soli Deo”, dedykowany naszemu patronowi Prymasowi Tysiąclecia. Konkurs jest okazją nie tylko do zaprezentowania wokalnych talentów, ale także do ukazania młodemu pokoleniu narodowych tradycji i osób, które w szczególny sposób umiłowały Boga i ojczyznę. Służy temu również wieczornica z okazji Święta Niepodległości, organizowana przez nas od wielu lat - wylicza. Podejmując pracę z dziećmi i młodzieżą, parafialne oddziały Akcji prowadzą m.in. świetlice opiekuńczo-wychowawcze organizują spotkania mikołajkowe i konkursy, a także podejmują działalność charytatywną, obejmując nią ubogie i wymagające pomocy rodziny. - Nasze święto patronalne jest okazją do uhonorowania tych, którzy wzorowo realizują działania statutowe. W tym roku chcemy nagrodzić POAK z parafii pw. św. Antoniego w Kraśniku, który organizuje, m.in. festiwal piosenki religijnej - mówi M. Stacharska.

By sprostać licznym zobowiązaniom i zadaniom, członkowie Akcji Katolickiej troszczą się o swój rozwój duchowo-intelektualny. Umocnieniu służą m.in. adwentowe i wielkopostne dni skupienia, doroczne rekolekcje, spotkanie opłatkowe, a przede wszystkim comiesięczne spotkania formacyjne, rozpoczynane Eucharystią. Członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej uczestniczą również w dorocznych spotkaniach w Wąwolnicy i Surhowie. - We wrześniu pielgrzymujemy do sanktuarium św. Łukasza w Surhowie, miejsca związanego z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego. Z kolei ostatnia niedziela maja to dla nas dzień zawierzenia dzieła Pani Kębelskiej i oficjalnego przyjęcia w nasze szeregi nowych członków - wyjaśnia Pani Prezes. Z radością podkreśla, że co roku szeregi Akcji powiększają się o kolejne wartościowe osoby. - Akcja Katolicka Archidiecezji Lubelskiej liczy obecnie 501 członków, zgrupowanych w 70 oddziałach. Mamy nadzieję, że będzie nas jeszcze więcej. Bo w naszym stowarzyszeniu jest miejsce dla każdego - zaprasza M. Stacharska.

Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, ul. Droga Męczenników Majdanka 27, 20-325 Lublin, tel. (81) 443-19-22; tel. kom. 516-167-552
Strona internetowa: www.ak.kuria.lublin.pl
Sekretariat czynny w czwartki w godz. 13.00-18.00 oraz w piątki w godz. 8.00-13.00

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Przyjdź królestwo Twoje...”

Pytanie: „Czy ty jesteś Królem?” - zadał Jezusowi zakłopotany Piłat (por. J 18, 33b). Niewątpliwie pytanie było wymuszone. Padał zarzut przeciwko Jezusowi i trzeba było sobie z tym poradzić. Cóż więc prostszego, jak zadać to pytanie oskarżonemu. Padła także odpowiedź: - Tak, Ja jestem królem, ale moje królestwo nie jest z tego świata (por. J 18, 36-37). Sprawa została definitywnie załatwiona. Ten stojący przed Piłatem człowiek mówi, że jest królem. To znamienna wypowiedź - potwierdzenie płynie teraz przez wieki. Jezus jest Królem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję