Reklama

Niedziela Małopolska

Kalendarz adwentowy

Niedziela małopolska 48/2012, str. 6

[ TEMATY ]

wychowanie

adwent

B. Sztajner/Niedziela

Za tydzień zaczyna się Adwent. Pewnie wielu z nas podejmie jakieś postanowienia, wyrzeczenia, będziemy się więcej modlić, może ofiarujemy za kogoś jakieś działania. Ponieważ do rozpoczęcia tego okresu przygotowania zostało nam jeszcze trochę czasu, może warto pomyśleć, jak pomóc go przeżyć naszym najmłodszym. Poza podjęciem trudu wspólnego uczestnictwa w Roratach, codziennej modlitwy różańcowej przy wieńcu adwentowym; poza przygotowaniem lampionów, czy ograniczeniem spożywania słodyczy, można pokusić się o coś wyjątkowego - specjalny kalendarz adwentowy. Nie taki, który za kilka złotych można kupić w sklepie spożywczym, ale taki, który przygotujemy specjalnie dla naszych pociech.

Poniżej zamieszczam pewną propozycję, która może być wzbogacona własnymi pomysłami. Ufam, że będzie to owocne i ciekawe - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Reklama

Kalendarz można zrobić samemu, z kartonu, deseczek, etc. Trzeba policzyć dni Adwentu, zrobić okienka lub szufladki. Może to być także pudełko, do którego wrzucimy karteczki oznaczone kolejnymi dniami Adwentu. Do takiej karteczki może być przymocowany cukierek. A co na karteczkach...? Możliwości jest wiele.

Adwent ze świętymi

Pierwsza opcja to Adwent ze świętymi. Każdego dnia wspominamy świętych. Można więc przygotować krótkie historie patronów kolejnych dni Adwentu. W dzień św. Barbary opowiedzieć dzieciom o patronce górników. W dzień św. Franciszka Ksawerego - o jezuickim misjonarzu, który wyjechał do dalekich Chin, by tam mówić ludziom o Chrystusie. W dzień św. Mikołaja w naszym kalendarzu dziecko może znaleźć np. dwa cukierki - jeden dla niego, a drugi po to - by wzorem Świętego - podzielić się łakociem z innymi. Wyjątkowym dniem będzie na pewno święto Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej - tego dnia wybierzmy się całą rodziną do kościoła. Możemy wówczas także w sposób uroczysty powierzyć całą rodzinę Matce Bożej Niepokalanie Poczętej. W grudniu nadejdą i takie dni, gdy wartością będzie opowiedzenie dzieciom o najnowszej historii naszego kraju. 13 grudnia obchodzimy nie tylko kolejną rocznicę stanu wojennego, ale także i dzień modlitwy za jego ofiary. Przedostatnia niedziela Adwentu nazywana jest „gaudete”. Oznacza ona radość ze zbliżającego się szybkim krokiem Bożego Narodzenia. Dzieci mogą zapytać, dlaczego ksiądz tego dnia ubrany jest nie w fioletowy, ale w różowy ornat. Dziecięca ciekawość zapewne przyniesie także wiele informacji dorosłym, którzy będą musieli poszukać, poszperać, a może dopytać księdza o pewne sprawy. Te pytania mogą być także pomysłem na inną formę kalendarza adwentowego - w wersji dla ciekawych.

Adwent dla ciekawych

Przygotujmy karteczki z pytaniami i odpowiedziami. Najlepiej, oczywiście, by pytania były związane z Adwentem i świętami Bożego Narodzenia. Można np. zapytać: Dlaczego Msze św. w Adwencie nazywamy Roratami? Dlaczego do kościoła przychodzimy z lampionami? Skąd pochodzi św. Mikołaj? Dlaczego w miastach, na ulicy i w sklepach spotykamy wielu św. Mikołajów, którzy mają na głowach czapki z pomponem, a nie biskupią infułę? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił kolędy? Co to jest wigilia? Dlaczego Msza św. o północy nazywana jest pasterką? Dlaczego Pan Jezus urodził się w stajence? To tylko przykłady pytań, które mogą wraz z odpowiedziami znaleźć się w adwentowym kalendarzu. Może to być także wspaniała forma domowej katechezy. Jeśli rodzice czy dziadkowie mają czas i mogą pozwolić sobie na przygotowanie zestawu pytań i odpowiedzi - dlaczego nie wykorzystać kalendarza adwentowego do takiej właśnie zabawy?

Adwent z muzyką

Reklama

Mniej czasu na przygotowanie, ale więcej na wykonanie, będzie wymagał muzyczny kalendarz adwentowy. To pomysł bardzo prosty i trudny zarazem. W każdym z okienek kalendarza możemy zamieścić tytuł kolędy, a w pierwszych dniach Adwentu mogą to być pieśni Roratnie: „Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry”, „Oto Pan Bóg przyjdzie”, „Marana tha”, „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”, „Czekam na Ciebie, dobry Boże”, „Zdrowaś bądź Maryja” czy „Archanioł Boży, Gabryel” - to propozycje wprost na pierwsze 7 dni. W kolejnych możemy uczyć dzieci pięknych polskich kolęd, by po wieczerzy wigilijnej usiąść wspólnie i zaśpiewać całą rodziną. Dzieci kochają śpiew i muzykę - zatem uprzednie przygotowanie przyniesie im wiele radości, a dla rodziców i dziadków będzie to na pewno powód do dumy!

Adwent z zadaniami

Dzieci, oprócz muzyki i tańca, bardzo lubią zadania. Innym pomysłem może być więc kalendarz z zadaniami. Jakimi? Tutaj znów pojawia się okazja do improwizacji. Pewnie każde dziecko ma jakieś trudności - jedne z porannym wstawaniem do przedszkola czy szkoły. Inne z wiązaniem butów. Jeszcze inne z samodzielnym jedzeniem, mówieniem „proszę” i „dziękuję”, ze sprzątaniem zabawek. W okienkach kalendarza mogą zatem pojawić się zadania, które pomogą dzieciom ćwiczyć się w czynnościach sprawiających im trudności. Nagrodą za wypełnione zadanie może być na koniec dnia cukierek lub czekoladka ukryta w kalendarzu. Można również postawić na modlitwę - każdego dnia w okienku umieścić intencję i wraz z dziećmi modlić się, np. krótkim „Zdrowaś Maryjo” za konkretne osoby czy sprawy. Ważna jest tutaj konsekwencja i wierność tym drobnym postanowieniom.

Koda

Kiedy Adwent dobiegnie końca, czeka nas czas Świąt, jak wiemy, lśniący i kolorowy. Jeśli pomożemy dzieciom w sensownym przeżyciu Adwentu, wspólnie z nimi w Boże Narodzenie doświadczymy swoistego dopełnienia, wejdziemy w czas Świąt przygotowani. Wówczas kolorowe świecidełka staną się tylko dodatkiem, a nie treścią samą w sobie. Może dobrze będzie także zakończyć ten czas spacerem po kościołach Krakowa, wspólnym oglądaniem szopek, być może udziałem w Żywej Szopce przy ul. Franciszkańskiej. Życie, także to religijne, przynosi nam wiele sposobów do wychowywania naszych dzieci, tak zwyczajnie i zarazem interesująco. Warto zainwestować w ten tak szybko mijający czas. A owoce będą słodkie i dojrzałe...

2012-11-23 13:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat do wychowawców: pomagajcie odkrywać prawdę!

[ TEMATY ]

wychowanie

episkopat

Aleksandra Bielecka

Do pomocy w odkrywaniu ostatecznej prawdy o świecie, człowieku i o Bogu apelują polscy biskupi do rodziców, nauczycieli i wychowawców. W kościołach całej Polski czytany jest dziś list pasterski na IV Tydzień Wychowania, który obchodzony będzie od 14 września. Biskupi podkreślają w nim, że "współczesny świat próbuje narzucić ludziom przekonanie, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy a każdy człowiek rozumie i stosuje ją na swój własny, indywidualny sposób".

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję