Reklama

Niedziela Podlaska

Służba Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Niedziela podlaska 48/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum Niedzieli Podlaskiej

Lucyna Woźnica

Lucyna Woźnica

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - W uroczystość Chrystusa Króla Akcja Katolicka obchodzi swoje patronalne święto, może Pani powiedzieć, czym charakteryzuje się to stowarzyszenie?

LUCYNA WOŹNICA: - Akcja Katolicka w Polsce jest stowarzyszeniem wiernych działających w całym kraju i jest organizacją kościelną. Posiada osobowość prawną na mocy Rozporządzenia Ministra z 1996 r. Strukturami Akcji są: Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej, Parafialne Odziały Akcji Katolickiej, Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Powołaniem naszym jest realizowanie misji apostolskiej przy ścisłej współpracy z hierarchią kościelną.
Po raz pierwszy nazwą „Akcja Katolicka” posłużył się św. Pius X, który opracował zasady organizacyjne dla tego stowarzyszenia. W Polsce pierwsze struktury powstały w 1926 r. i odegrały bardzo znaczącą rolę w życiu Kościoła. Po długiej niebytności Akcji w naszej Ojczyźnie (okres wojenny i trudna rzeczywistość czasów komuny) bł. Jan Paweł II w przemówieniu do biskupów polskich zwrócił się z prośbą o reaktywowanie Akcji Katolickiej. Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego, biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz 21 czerwca 1995 r. powołał do życia Akcję Katolicką Diecezji Drohiczyńskiej. Pierwszym asystentem organizacji został ks. Marek Sidoruk, który wspólnie z kapłanami delegowanymi przez biskupów diecezjalnych pracował przy konstruowaniu Statutu. Statutową działalność w naszej diecezji rozpoczęliśmy 15 lat temu. Obecnie mamy własny hymn Akcji Drohiczyńskiej, sztandar, patronem natomiast jest bł. Honorat Koźmiński.

Reklama

- Jest Pani prezesem Akcji Katolickiej w diecezji drohiczyńskiej, w czym przejawia się Pani posługa?

- Przede wszystkim dziękuję za użycie słowa „posługa”. Działalność moja, jak i pozostałych osób pracujących w Akcji jest służbą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Prezes niezależnie od szczebla w strukturze stowarzyszenia reprezentuje swoją jednostkę i razem z Zarządem kieruje działalnością. Do Zarządu należy też opracowanie programu i - po zatwierdzeniu przez Radę - jego realizacja. Nad poprawnością działań czuwa ksiądz asystent mianowany przez ordynariusza, do niego też należy formacja duchowa członków. Moim osobistym zadaniem jest przedstawienie sprawozdania z corocznej działalności Księdzu Biskupowi oraz uczestnictwo w posiedzeniach i rekolekcjach Rady Krajowej.

- Obecnie przeżywamy Rok Wiary, czy Akcja Katolicka pragnie podjąć jakieś nowe inicjatywy?

- W tym roku liturgicznym stają przed nami zadania wytyczone przez dwa hasła, pierwsze to: „Być solą ziemi”. Bp Mariusz Leszczyński, krajowy asystent Akcji Katolickiej, we wstępie materiałów formacyjnych na 2013 r. napisał: „Być solą ziemi - to nadawać życiu ludzkiemu odpowiednią wartość, uszlachetniać ją dobrem, miłością, prawdą i pokojem oraz chronić przed utratą godności”. To przesłanie chcemy realizować poprzez wsparcie prac misyjnych w Kamerunie, a konkretnie damy możliwość dzieciom uzyskania niezbędnego wykształcenia. Ile osób wesprzemy, trudno mi dziś powiedzieć, na pewno kilkoro. Z inicjatywy Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Roku Wiary będziemy każdego dnia modlitwą „Wierzę w Boga” prosili Stwórcę o dobre i odpowiedzialne postawy parlamentarzystów. Nasz Instytut ma przydzielonych pięciu przedstawicieli narodu, są dla nas anonimowi. Oddziały parafialne mają prawo podejmować dodatkowo własne autonomiczne działania i takie będą na pewno, dziś jednak nie znam ich treści, bowiem niebawem odbędzie się spotkanie Akcji Katolickiej, gdzie szczegółowo opracujemy nasze zaangażowanie w ewangelizacyjną działalność Kościoła lokalnego.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto patronalne

Niedziela toruńska 51/2017, str. VIII

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

KSM

Nikola Pelc

Kandydaci do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży składają przyrzeczenia

Kandydaci do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
składają przyrzeczenia

W uroczystość Chrystusa Króla 26 listopada Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Rozpoczęto je Mszą św. w toruńskiej katedrze, której przewodniczył proboszcz miejsca ks. prał. Marek Rumiński. W homilii ks. prał. Rumiński podkreślił, że zadaniem członków Akcji Katolickiej i KSM jest dbanie o rozwój osobistej relacji z Chrystusem i szerzenie Jego królestwa w miejscach, do których nas posyła. Wśród kapłanów obecni byli asystenci diecezjalni Akcji Katolickiej oraz KSM ks. kan. Wiesław Łużyński i ks. Łukasz Meszyński.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję