W dniach 12-13 listopada na Jasnej Górze jubileusz 150-lecia istnienia świętowała Unia Apostolska Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w Polsce zrzesza ok. 800 członków. W spotkaniu uczestniczyli księża unioniści z całego kraju. Przybyli m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore (jako przedstawiciel Kościoła i Ojca Świętego), który pierwszego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz.11 przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik (podczas tej Eucharystii wygłosił homilię), biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Jasnogórskie uroczystości jubileuszowe połączone zostały z doroczną pielgrzymką UAK.
W trakcie dwudniowego spotkania w kaplicy różańcowej kapłani uczestniczyli w sympozjum „We wspólnocie braterskiej do świętości i w służbie braciom”. Jedną z konferencji, zatytułowaną „Początki i rozwój UAK”, wygłosił ks. Jarosław Przeździecki, ojciec duchowny, wykładowca teologii duchowości i języka włoskiego w WSD w Drohiczynie, zarazem dyrektor UAK w diecezji drohiczyńskiej. W swoim referacie ks. Przeździecki przybliżył zebranym szczegółowo historię stowarzyszenia, a także sylwetkę jego inicjatora, którym był ks. Wiktor Lebeurier, ojciec duchowny seminarium w Orleanie we Francji. Obserwując swoich podopiecznych, którzy nieraz doświadczali samotności, szczególnie gdy byli jedynymi duszpasterzami na parafii, zauważył potrzebę stworzenia wspólnoty braterskiej dla księży diecezjalnych. U podstaw stało przekonanie ks. Wiktora i zgromadzonych wokół niego 11 księży, że aby duszpasterstwo i życie duchowe kapłana było skuteczne, potrzebne jest wsparcie innych i stworzenie warunków pomocy, wzorowane na wspólnocie Chrystusa z Apostołami. Było to w 1862 r. Unia Apostolska Kleru, bo taka nazwę przyjęło nowo powstałe stowarzyszenie, w 1880 r. uzyskała aprobatę Ojca Świętego Leona XIII i szybko rozprzestrzeniła się w innych krajach, szczególnie gdy jej członkiem został papież Pius X. Do Polski dotarła w 1903 r. Najwcześniej założono ją w diecezji tarnowskiej, później i w innych diecezjach. A zadania te same, co w czasach założyciela: pomoc i umocnienie w realizacji kapłańskiego powołania, troska o świętość i braterską wspólnotę kapłanów. Dlatego też w codziennej modlitwie księża unioniści proszą Jezusa m.in.: „Udziel nam wytrwania w naszych postanowieniach i każdego dnia wspieraj w nas obficie ducha naszego powołania: ducha wiary i czystości, posłuszeństwa i pokory, ducha umartwienia i ubóstwa, odwrócenia się od kłamstwa i nienawiści oraz wyrzeczenia, ducha gorliwości pasterskiej i szczerej pobożności, a nade wszystko ducha miłości, abyś Ty, o Chryste, został w nas ukształtowany i aby każdy z nas mógł powiedzieć: żyję ja, już nie ja, żyje we mnie Chrystus”.
Aktualnie w diecezji drohiczyńskiej Unia Apostolska Kleru zrzesza 31 księży. W częstochowskim spotkaniu uczestniczyli: ks. Czesław Mazurek, ks. Tadeusz Osiński, ks. Benedykt Karpiński, ks. Krzysztof Maksimiuk, ks. Jarosław Przeździecki, ks. Andrzej Boguszewski, ks. Grzegorz Terpiłowski, ks. Mariusz Boguszewski i pasterz diecezji bp Antoni Dydycz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu