Reklama

Wiadomości

Ponad 100 tys. osób na letnim wypoczynku katolickich wspólnot i stowarzyszeń

Ponad sto tysięcy osób weźmie w tym roku udział w różnych formach wypoczynku rekreacyjno-duchowego - obozach, koloniach, spotkaniach, rekolekcjach, czy kursach językowych - organizowanych przez katolickie wspólnoty, stowarzyszenia czy organizacje charytatywne. Poszczególne lokalne inicjatywy gromadzą każdego roku po kilka tysięcy uczestników, a np. sama "Wakacyjna Akcja Caritas" obejmie tego lata na pewno ponad 30 tys. dzieci i młodzieży.

[ TEMATY ]

wakacje

Atos-International-Foter-CC-BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na rosnącą popularność, skala zjawiska, jakim jest letnia oferta wypoczynku połączona z programem chrześcijańskiej formacji, jest bardzo trudna do oszacowania. Danymi takimi nie dysponuje ani Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, ani Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich.

Wiadomo tylko, że obecnie w Polsce działa na szczeblu ogólnokrajowym 150 ruchów i stowarzyszeń katolickich, a na szczeblu bardziej lokalnym - ponad tysiąc. W sumie zaangażowanych jest w nie ponad 2,5 mln Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz dostrzega natomiast coraz bardziej zróżnicowaną i zwiększającą się co roku ofertę katolickich wspólnot, stowarzyszeń i organizacji niosących pomoc osobom potrzebującym. - Rzeczywiście, propozycji zorganizowanych wakacji, obozów, seminariów i letnich kursów jest bardzo dużo. Powstaje też coraz więcej inicjatyw międzynarodowych, w ramach których promowany jest wolontariat – mówi o. Schulz.

Obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Prawie 2 tys. zdolnej młodzieży z terenów wiejskich, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), weźmie udział w lipcu w letnich obozach integracyjno-formacyjnych w Szczecinie i Przemyślu. Podczas kilkudniowych pobytów będą odkrywać miasto i Boga, poznawać siebie nawzajem i dziękować za wsparcie ich drogi edukacyjnej.

Obóz integracyjny dla studentów różnych kierunków, którzy korzystają ze stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odbędzie się w tym roku w Przemyślu, od 9 do 14 lipca. Weźmie w nim udział 750 młodych ludzi z terenów wiejskich, którzy osiągają sukcesy w nauce, ale ich rodzin nie stać na opłacenie studiów w dużym mieście.

Hasłem obozu są słowa „Przemyśl Jana Pawła II”. – Będziemy poznawać sylwetki świętych i błogosławionych związanych z ziemią przemyską. Stypendyści będą też zgłębiać nauczanie św. Jana Pawła II na podstawie homilii kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych – poinformowała KAI Katarzyna Kieler, koordynatorka letnich obozów Fundacji DNT.

Reklama

Uczestnicy obozu są w trakcie roku zgrupowani w 20 wspólnotach akademickich Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, które funkcjonują w największych miastach Polski. Głównym celem wspólnego pobytu w Przemyślu będzie integracja i formacja młodzieży. Studenci będą się m.in. uczyć właściwego budowania relacji międzyludzkich i z Bogiem. Wysłuchają także świadectw, wykładów i konferencji duchowych.

W programie znajdzie się, jak co roku, zwiedzanie miasta. Stypendyści przygotują dla mieszkańców Przemyśla koncert ewangelizacyjny. 11 lipca włączą się w obchody upamiętniające zbrodnię wołyńską. Innego dnia udadzą się także z pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej. Jeden dzień przeznaczą ponadto na pobyt w przemyskich parafiach, gdzie podziękują za wsparcie finansowe, dzięki któremu ufundowano ich stypendia.

W ramach przemyskiego obozu młodzież miała spędzić dzień we Lwowie. Studenci mieli się tam spotkać z młodzieżą grekokatolicką m.in. na wspólnej modlitwie. Na razie jednak ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie zrezygnowano z tego punktu programu, choć niewykluczone, że do spotkania młodych z Polski i Ukrainy dojdzie w Przemyślu.

Drugi obóz FDNT organizuje co roku dla gimnazjalistów i licealistów. W tym roku odbędzie się on w dniach 17-28 lipca w Szczecinie. Weźmie w nim udział 1200 osób, oprócz samych stypendystów (w tym czworga Polaków z Wileńszczyzny) także wolontariusze Fundacji oraz opiekunowie i wychowawcy.

Jednym z punktów programu podczas pobytu młodzieży w Szczecinie będą adekwatne do jej wieku zajęcia zorganizowane na tamtejszych uczelniach wyższych: wykłady, ćwiczenia, pokazy i prezentacje. Każda uczelnia zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną i będzie zachęcać, by właśnie w jej murach przyszli studenci kontynuowali naukę.

Reklama

Oprócz uczelni wyższych partnerem obozu młodzieży będzie Urząd Miasta Szczecina, który przygotował program zwiedzania najatrakcyjniejszych miejsc stolicy Pomorza Zachodniego, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Gimnazjaliści i licealiści spędzą także jeden dzień w Świnoujściu – wielu z nich nigdy wcześniej nie miało bowiem okazji być nad morzem.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od 14 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie program obejmuje pomocą ok. 2,5 tys. osób, w tym 1,1 tys. studentów.

Parafiada Dzieci i Młodzieży

W planowanej na 13-19 lipca w Warszawie 26. Parafiadzie Dzieci i Młodzieży weźmie udział półtora tysiąca młodych ludzi z Polski oraz ich rodaków z Niemiec i sześciu krajów byłego bloku komunistycznego: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji i Uzbekistanu.

Tradycyjnie uczestnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych oraz w zadaniach z obszaru kultury i sztuki. Trzecim elementem uczestnictwa w Parafiadzie jest wymiar duchowy: w środku obozowiska zawsze stoi otwarty namiot, w którym odbywa się Adoracja. Wszyscy uczestnicy zaproszeni są także do udziału w codziennej Eucharystii.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Wakacyjne inicjatywy organizowane w całym kraju przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zgromadzą 5 tys. osób – poinformował KAI Łukasz Brodzik z Prezydium Krajowej Rady KSM. Będą to obozy językowe, spływy kajakowe (w Drohiczynie), rekolekcje (np. dla 600 osób w Przemyślu) czy „kolonie z wartościami”, na których pobyt rekreacyjny łączy się z formacją chrześcijańską. Inicjatywy te przeznaczone są nie tylko dla członków KSM, ale dla wszystkich chętnych, także niezwiązanych z Kościołem.

Łukasz Brodzik informuje ponadto, że prawdopodobnie z oferty wakacyjnej KSM skorzystają Polacy żyjący na emigracji, ale latem odwiedzający rodzinne strony, by np. wziąć udział w obozach językowych, czy rekolekcjach. – Nie jest to regułą, ale zdarza się, że ludzie przyjeżdżają z zagranicy na nasze obozy – dodaje.

Reklama

Caritas Polska

Sztandarową, organizowaną od dwudziestu lat inicjatywą Caritas Polska jest „Wakacyjna Akcja Caritas”. Jest ona przeznaczona dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd. Na kolonie wyjeżdżają dzieci – podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

Podopieczni Caritas wyjeżdżają na dwutygodniowe turnusy nad morzem, na Mazurach, w górach oraz w innych atrakcyjnych turystycznie miejscach. Korzystają wówczas ze 52 należących do Caritas i 97 wynajętych ośrodków na terenie całego kraju.

W ramach współpracy z MSZ, Caritas organizuje również wakacje w Polsce dla 1658 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii. Głównym celem projektu jest aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z polskimi dziećmi.

W ub. roku z tej formy wypoczynku skorzystało ok. 30 tys. dzieci. - W tym roku będzie to na pewno więcej, gdyż bardzo udana była zbiórka organizowana w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – powiedział KAI Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

W 2013 r. podczas 20. edycji WDPD sprzedano 3 mln świec na terenie całej Polski. Pozyskane środki przeznaczane są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz właśnie letni wypoczynek.

Caritas diecezjalne

Poza Caritas Polska letnie propozycje spędzenia czasu dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów przygotowały także Caritas diecezjalne, które współpracują z tym celu z władzami samorządowymi, resortami spraw zagranicznych oraz pracy i polityki społecznej, czy miejscowymi kuratoriami oświaty.

Reklama

Przykładem jest Caritas Diecezji Kieleckiej, która na dwóch turnusach organizuje „Wakacje z tradycją”, współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach będą prowadzili dodatkowe zajęcia związane z dawnymi tradycjami i zwyczajami. Z kolei 700 dzieci z diecezji kieleckiej skorzysta z wyjazdu na kolonie nad morzem i w górach. Przygotowano też propozycje dla dzieci pozostających w miejscu zamieszkania. W Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie przeprowadzone zostaną dwa dwutygodniowe turnusy półkolonii letnich dla 120 dzieci z gminy Jędrzejów. Dzieci i młodzież będą też mogli skorzystać z oferty sieci świetlic środowiskowych Caritas.

Wrocławska Caritas przygotowała 30 turnusów wypoczynkowo-aktywizacyjnych dla ok. 1,4 tys. osób - seniorów oraz dzieci i młodzieży. Realizowane są one w ramach programów "Letnia Akcja Kolonijna" i "Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów". Turnusy odbywają się w Łebie, Darłówku, Pasterce i Sulistrowiczkach.

Program „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów” to 10-dniowe turnusy w ośrodkach wrocławskiej Caritas, w Górach Stołowych – w Pasterce, w Masywie Ślęży – w Sulistrowiczkach oraz nad morzem – w Łebie. Wyjazdy przeznaczone są dla osób należących do grup parafialnych lub tych, które pragną zaangażować się w działalność parafialną i społeczną na rzecz potrzebujących.

W ramach programu „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów” uczestnicy wypoczywają, zwiedzają, spacerują, relaksują się. Wypoczynek to także doskonała okazja do poznania nowych ludzi, wymiany życiowych doświadczeń i odkrywania nowych pól osobistego zaangażowania. Caritas proponuje gościom zaangażowanie w wolontariat. W tym celu przygotowano specjalne materiały umożliwiające zapoznanie się z działaniami realizowanymi przez wrocławską Caritas. Hasłem tegorocznego programu jest "AS Caritas", czyli Aktywny Senior Caritas.

Reklama

W ramach „Letniej Akcji Kolonijnej” z wrocławską Caritas na pięciu turnusach „Wartościowych kolonii z Caritas na fali i na szczycie” w Darłówku, Sulistrowiczkach i Pasterce będzie wypoczywać blisko 270 dzieci.

Na kolonie Caritas pojadą dzieci i młodzież z rodzin najuboższych, wielodzietnych, dotkniętych dysfunkcjami społecznymi czy chorobą. Znaczna grupa dzieci na co dzień wychowuje się bez rodziców, w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Uczestnicy kolonii to w większości podopieczni Caritas, którzy systematycznie korzystają ze wsparcia organizacji.

Sześciodniowe rekolekcje w Bieszczadach organizuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież z regionu oraz 500 młodych osób z Ukrainy.

Rodzice lub prawni opiekunowie dzieci partycypują w kosztach wyjazdu w niewielkim wymiarze lub wcale. Znaczna część środków na te cele pozyskiwana jest przez diecezjalne Caritas podczas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i w ramach odpisu 1%.

Zgromadzenia zakonne

Osobną ofertę wakacyjną dla młodzieży przygotowują męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne. Sami franciszkanie zapraszają w lipcu, sierpniu i w początkach września na osiem wydarzeń - piesze pielgrzymki, weekendy górskie, pustelnie czy wreszcie Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej, co roku gromadzące 1-1,5 tys. osób.

Podczas takich spotkań, łączących wspólne bycie razem podczas modlitwy, śpiewu, tańca i muzyki, duszpasterze stawiają jednak nie na ilość, ale na jakość wzajemnych relacji, dzielenia się emocjami i świadectwem odkrywania Boga.

Przypominają to m.in. organizatorzy XXVII Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się od 7 do 12 lipca w Dębowcu k. Jasła: „Dzisiaj, w dobie Internetu nie umiemy być razem z innymi. Ukrywamy własne przeżycia i nie dzielimy się emocjami. Nie potrafimy nawiązać relacji między sobą, opartych na chrześcijańskich wartościach. (...) Żeby z tego labiryntu wyjść, potrzebna jest dłuższa chwila wytchnienia, możliwość pozostania z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem. Chwila poważnego zastanowienia się nad własnym życiem. Taką chwilą jest spotkanie młodych w Dębowcu”.

2014-07-01 17:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebo na ziemi

Niedziela lubelska 32/2023, str. IV

[ TEMATY ]

wakacje

wypoczynek

Jolanta Gajewska

Uczestnicy i wolontariusze tworzą jedną wielką rodzinę

Uczestnicy i wolontariusze tworzą jedną wielką rodzinę

Osoby niepełnosprawne są prawdziwymi diamentami. Chociaż pozornie niewiele mogą, zmieniają świat – mówi ks. Bogusław Suszyło.

Kasia, Weronika, Jola, Agnieszka, Beata i Kornel to zaledwie kilka osób spośród niemal 60 wolontariuszy, którzy część swoich wakacji ofiarowali niepełnosprawnym bliźnim. To właśnie dzięki nim Ania, Robert, Piotrek i Andrzej oraz ponad 80 innych osób mogło spędzić najpiękniejsze dni w roku na modlitwie i zabawie, a przede wszystkim na radosnym spotkaniu z Bogiem i drugim człowiekiem. Kto raz był na wczasorekolekcjach, odmierza czas „od Dąbrowicy do Dąbrowicy”.

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję