Reklama

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Odświętnie i patriotycznie

Polskie pieśni patriotyczne i fragmenty kazań ks. Piotra Skargi stanowiły program uroczystego koncertu zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości 12 listopada br. w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie. W części muzycznej wystąpił Chór Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego. Wybór tekstów ks. Piotra Skargi, zaczerpniętych z tomu „Kazania sejmowe”, przedstawił Marian Florek.

- Tak jak w rodzinie przekazuje się tradycje i historie rodziny, tak samo i my, Polacy, musimy się uczyć Polski - powiedział, witając gości, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. - Nasz wspólny dom znajduje się nad Wisłą, ale jest także w każdym polskim sercu w Kazachstanie, USA, Kanadzie i każdym zakątku świata, gdzie mieszkają Polacy. Redaktor Naczelny przypomniał postać bł. Jana Pawła II, który był pasterzem Kościoła powszechnego, ale do końca życia czuł się Polakiem i dawał tego dowody. - Jest wzorem, jak kochać Polskę, naszą Ojczyznę, nasz wspólny dom - podkreślił ks. Skubiś.

Reklama

Chór „Basilica Cantans”, który uświetnił koncert, obchodzi właśnie 15-lecie działalności. Ubogaca swoim śpiewem najważniejsze uroczystości diecezjalne, ale występuje też w wielu miejscach w kraju i za granicą. Śpiewał m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, w szwajcarskim Fryburgu i Lozannie, a także w Loreto we Włoszech. Ma na swoim koncie prestiżowe nagrody. Otrzymał m.in. Grand Prix w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, a w 2011 r. zajął I miejsce w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich. Jest animatorem cyklu koncertów pn. „Katedralne Spotkania Chórów”.

W wykonaniu chóru usłyszeliśmy wiązankę pieśni patriotycznych. Szczególnym aplauzem publiczności cieszyły się popularne i lubiane pieśni legionowe. Chociaż w czasach PRL-u nie wykonywano ich publicznie, są powszechnie znane, gdyż śpiewano je w domach pielęgnujących tradycje patriotyczne.

Na zakończenie spotkania uczestnicy odmówili „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi oraz odśpiewali „Boże, coś Polskę”. Uroczystość była transmitowana na żywo przez telewizję internetową „Niedzieli”.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję