Reklama

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Odświętnie i patriotycznie

Polskie pieśni patriotyczne i fragmenty kazań ks. Piotra Skargi stanowiły program uroczystego koncertu zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości 12 listopada br. w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie. W części muzycznej wystąpił Chór Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego. Wybór tekstów ks. Piotra Skargi, zaczerpniętych z tomu „Kazania sejmowe”, przedstawił Marian Florek.

- Tak jak w rodzinie przekazuje się tradycje i historie rodziny, tak samo i my, Polacy, musimy się uczyć Polski - powiedział, witając gości, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. - Nasz wspólny dom znajduje się nad Wisłą, ale jest także w każdym polskim sercu w Kazachstanie, USA, Kanadzie i każdym zakątku świata, gdzie mieszkają Polacy. Redaktor Naczelny przypomniał postać bł. Jana Pawła II, który był pasterzem Kościoła powszechnego, ale do końca życia czuł się Polakiem i dawał tego dowody. - Jest wzorem, jak kochać Polskę, naszą Ojczyznę, nasz wspólny dom - podkreślił ks. Skubiś.

Reklama

Chór „Basilica Cantans”, który uświetnił koncert, obchodzi właśnie 15-lecie działalności. Ubogaca swoim śpiewem najważniejsze uroczystości diecezjalne, ale występuje też w wielu miejscach w kraju i za granicą. Śpiewał m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, w szwajcarskim Fryburgu i Lozannie, a także w Loreto we Włoszech. Ma na swoim koncie prestiżowe nagrody. Otrzymał m.in. Grand Prix w Konkursie Pieśni Pasyjnej w Żorach, a w 2011 r. zajął I miejsce w konkursie „Magnificat” w Piekarach Śląskich. Jest animatorem cyklu koncertów pn. „Katedralne Spotkania Chórów”.

W wykonaniu chóru usłyszeliśmy wiązankę pieśni patriotycznych. Szczególnym aplauzem publiczności cieszyły się popularne i lubiane pieśni legionowe. Chociaż w czasach PRL-u nie wykonywano ich publicznie, są powszechnie znane, gdyż śpiewano je w domach pielęgnujących tradycje patriotyczne.

Na zakończenie spotkania uczestnicy odmówili „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi oraz odśpiewali „Boże, coś Polskę”. Uroczystość była transmitowana na żywo przez telewizję internetową „Niedzieli”.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję