Reklama

Wierzyć - uczestniczyć w życiu Kościoła

Chrzest to jeden z pierwszych darów Bożych. Sakrament inicjacji życia z Bogiem. To wejście przez łaskę Bożą do życia z Chrystusem w Jego Kościele. Chrzest jest bramą, przez którą wchodzimy do Kościoła świętego. Chrześcijanie żyją i pracują, dążą do zbawienia w mistycznym ciele Chrystusa przez uczestnictwo w jego życiu (Benedykt XVI). Wstęp mamy darmowy! To Chrystus wysłużył nam życie z sobą, przez Ofiarę Zbawczą na krzyżu. Zmartwychwstając, pokonał śmierć, grzech i szatana.

Przypominam sobie temat jednej z moich katechez dla młodzieży - „O Kościele”. Była to zarazem godzina wizytacji katechetycznej z udziałem wizytatorów diecezjalnych, na których czele był dzisiejszy bp Antoni Długosz; byli też diakoni naszego seminarium, a wśród nich obecny bp Jan Wątroba. Temat szczegółowy brzmiał: „Jak uczestniczyć w życiu Kościoła”. Byłem bardzo przejęty, chciałem być oryginalny i choć wiele mi na tej lekcji nie wyszło, jednak do dziś wszyscy wspominają szczegóły tamtej katechezy. Napisałem wtedy na tablicy temat wzorem: 2 M + 2 K = 4 SB

Reklama

...I już była konsternacja. Treść katechezy omawiałem w grupach młodych, którzy na podręcznym wyświetlaczu odczytywali z obrazków, jakie to sprawy dla życia Kościoła zawarte są w tym wzorze. Po latach, gdy myślę, jak uczestniczyć czynnie w życiu Kościoła, przychodzi mi na pamięć tamten temat... Bo były to cztery filary wiary, dające szansę na dobre chrześcijańskie życie. 2 M to sedno życia Kościoła - Modlitwa i Msza św. 2 K to kolejne dwa nieodzowne filary życia Bożego w nas, jego rozwoju intelektualnego i duchowego - Katecheza i Komunia św.

Modlitwa - motor wiary. Msza św. - źródło życia w łasce Bożej.

Katecheza - poznanie nauki Kościoła. Komunia św. - zjednoczenie z Bogiem.

Te cztery spotkania z Bogiem dają szansę na dobre chrześcijańskie życie.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję