Reklama

Świat

Wielka Brytania

W Londynie wierni Bogu i Polsce

Dobiega końca rok liturgiczny. Zakończy go uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jak co roku będzie to odpust w polskiej parafii pw. Chrystusa Króla na Balham w Londynie

Niedziela Ogólnopolska 48/2012, str. 16-17

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

odpust

Polonia

Londyn

ARCHIWUM PARAFII

Kościół pw. Chrystusa Króla na Balham w Londynie

Kościół pw. Chrystusa Króla na Balham w Londynie

Jest to jeden z najstarszych obecnie funkcjonujących 11 ośrodków Polskiej Misji Katolickiej w Londynie. Początki parafii sięgają końca II wojny światowej, kiedy dzielnice południowego Londynu stały się miejscem zamieszkania i zatrudnienia sporej grupy emigrantów z Polski. Ludzie ci nie mieli jednak miejsca na modlitwę, a kościół, gdzie sprawowano Liturgię w języku ojczystym, był bardzo oddalony. Opieką duszpasterską swoich rodaków otoczył ks. Stanisław Cynar, który po raz pierwszy 2 lutego 1948 r. na Clapham South odprawił dla nich Mszę św. w języku polskim. Duszpasterstwo szybko się rozwijało i z końcem lat 60. XX wieku należało do niego ponad 1000 polskich rodzin. Oczywista stawała się potrzeba własnego kościoła. Zgromadzone przez parafian środki na ten cel pozwoliły w 1969 r. na zakup budynku Hamilton House przy Balham High Road, gdzie skoncentrowało się życie parafialne, oświatowe, kulturalne i towarzyskie. Do dnia dzisiejszego jest to miejsce wspólnych spotkań Polaków. W 1978 r. następca ks. Cynara - ks. Stanisław Świerczyński zakupił znajdujący się naprzeciw Polskiego Ośrodka bardzo zniszczony budynek United Reformed Church. Licząca niemal sto lat świątynia wymagała gruntownego remontu. Jego realizacja ukazała ogromne zaangażowanie duszpasterza i tworzących tę wspólnotę ludzi. 2 lipca 1978 r. kościół poświęcił bp Szczepan Wesoły, nadając mu tytuł Chrystusa Króla. W ołtarzu umieszczono relikwie św. Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski, a w kościele obraz Matki Bożej Opiekunki Żołnierzy Tułaczy, namalowany przez Władysława Wasilewskiego i poświęcony w Jerozolimie 31 maja 1945 r., ufundowany przez żołnierzy polskich w Palestynie.

Wybór Papieża Polaka, utworzenie „Solidarności” w Polsce, stan wojenny stały się przyczyną wielkiej mobilizacji w pracy na rzecz emigracji, jak również pomocy rodakom w kraju. Umocnieniem w podejmowanym trudzie była wizyta Jana Pawła II w Wielkiej Brytanii w 1982 r. Wówczas Polonia angielska nabrała nowych sił do intensywnej pracy duchowej i materialnej na rzecz własnej parafii. Duży wkład w odnowienie kościoła włożył kolejny proboszcz - ks. prał. Władysław Wyszowadzki. Dzięki jego zaangażowaniu gruntownie odnowiono wnętrze kościoła, które swoim wystrojem świadczy o historii i wierze naszego narodu. Znajdujące się w nim obrazy, tablice i wota nawiązują do dziejów oręża polskiego, walk w obronie niepodległości 1918-21, tragicznych lat II wojny światowej, heroicznych postaw ludzi. Staraniem ks. Wyszowadzkiego oprócz prac remontowych wzbogacono wnętrze drewnianymi rzeźbami ludowego artysty Antoniego Bolka i chrzcielnicą z brązu autorstwa prof. Gustawa Zemły z Warszawy. W 2003 r. przy kościele otwarto kolumbarium (gdzie obecnie spoczywa ponad 20 parafian), a w 2007 r. przeprowadzono kompleksowy remont organów firmy Walker z 1938 r., mających obecnie 50 głosów i piękne barokowe brzmienie. Duży wkład w życie religijne oprócz proboszczów mieli wikariusze, prezesi parafii i klubu.

Reklama

W 2008 r. z okazji jubileuszu 30-lecia kościoła, 60-lecia parafii i 125-lecia położenia kamienia węgielnego odnowiono prezbiterium świątyni, wzbogacono jej wystrój o witraże autorstwa Elżbiety Bednarskiej, ufundowane przez parafian. W uroczystości uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Kościół Chrystusa Króla na Balham jest przede wszystkim wyraźnym świadectwem jedności i poczucia wspólnoty powojennej emigracji, pracy społecznej i ofiarności ponad podziałami, wiary i dalekowzroczności, bowiem nadal jest miejscem niezwykle ważnym dla wzrastającej liczby emigracji uczącej się, pracującej i żyjącej w Londynie.

Na terenie parafii funkcjonuje osiedle św. Antoniego, gdzie mieszkają Polacy. Znajdują się tam kaplica św. Antoniego oraz sala klubowa. Parafia i Polski Ośrodek Katolicki stwarzają Polakom duże możliwości zaangażowania i troski o swoją wiarę. Działało tutaj wiele ruchów i organizacji katolickich. Wiele z nich jest aktywnych po dziś dzień. W historię parafii wpisały się m.in. takie grupy, jak Sodalicja Mariańska, Żywy Różaniec, Chór im. Jana Pawła II, grupa ministrantów, schola młodzieżowa, sekcja charytatywna, Klub Orła Białego, drużyna harcerska, biblioteka parafialna, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Młodzieży i Szkoła Sobotnia Przedmiotów Ojczystych, zespoły folklorystyczne, klub towarzyski „Polonia”, grupa Odnowy w Duchu Świętym, założona przez organistę Przemysława Salamońskiego w 2008 r. schola gregoriańska oraz grupa modlitewna „Pro Ecclesia”.

Reklama

Parafia Chrystusa Króla w Londynie wielokrotnie była odwiedzana przez dostojnych gości, wśród których byli: prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Marian Jaworski, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Szczepan Wesoły, abp Edward Nowak, abp Henryk Muszyński, metropolita Southwark abp Michael Bowen, nuncjusz apostolski w Anglii abp Luigi Barbarito, nuncjusz apostolski w Kazachstanie abp Marian Oleś, biskupi polscy i angielscy oraz wielu Polaków, wśród nich prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Parafia od wielu lat jest miejscem jednoczącym Polaków na emigracji. Oprócz spełniania swej podstawowej funkcji, jaką jest prowadzenie wiernych do Boga, pomaga Polakom w odnalezieniu właściwego miejsca w obcym kraju, umacnia świadomość bycia obywatelem Polski i dawania dobrego świadectwa o swej wierze i pochodzeniu. W kościele Polacy gromadzą się podczas różnych świąt i nabożeństw za Ojczyznę. Każde takie wydarzenie jest okazją do dawania świadectwa swej wiary i miłości do Polski. Żyjąc na obczyźnie, świadczą też duchową i materialną pomoc swoim rodakom w kraju.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera: oby krytycy Kościoła nie zagubili duszy i nie stracili miary

[ TEMATY ]

Kościół

bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

Bp Piotr Libera

Proszę wszystkich, którzy nazywają Kościół „organizacją przestępczą” nie zagubili swojej duszy i nie stracili miary – mówił w Ciechanowie bp Piotr Libera. W parafii pw. Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników przewodniczył on diecezjalnemu dziękczynieniu w 20. rocznicę beatyfikacji abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

- Arcybiskup Nowowiejski sto lat temu tłumaczył, że Polska ma być demokratyczna, otwarta dla wszystkich. Powinna jednak zostać wierna chrześcijańskim, katolickim korzeniom - powiedział bp Libera.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję