Reklama

Z kraju

Fundusz kościelny

Sporne sprawy czekają na rozstrzygnięcie

Odbyła się kolejna tura rozmów Zespołów Roboczych ds. Finansów Komisji Konkordatowych - rządowej i kościelnej w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Jak poinformował 16 listopada rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek, zobowiązano się do przygotowania obustronnej noty podsumowującej rozmowy. Rzecznik MAiC uchylił się natomiast od odpowiedzi, czy po rozmowach zaszły jakiekolwiek zmiany w spornej kwestii dotyczącej wysokości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Rząd proponuje 0,3 proc., strona kościelna argumentuje, by było to przynajmniej 0,5-0,6 proc.

Reklama

- Jesteśmy zgodni co do tego, że powinniśmy pozostać na drodze negocjacyjnej, w duchu Konkordatu - powiedział KAI abp Stanisław Budzik. Oznacza to, że strony porozumiały się co do tego, iż najpierw zostanie podpisana umowa między rządem a Kościołem katolickim, a dopiero w jej następstwie zostanie przygotowany projekt ustawy związanej z przekształceniem Funduszu Kościelnego, która trafi do Sejmu.

Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej określił listopadowe spotkanie Zespołów Roboczych ds. Finansów Komisji Konkordatowych - rządowej i kościelnej jako „podsumowanie tej drogi, którą do tej pory przeszliśmy, drogi trudnej, bo sprawa jest trudna, ale jednak przebiegającej w duchu wzajemnego dialogu”.

„Myślimy, że również nierozstrzygnięte jeszcze sprawy także na tej drodze zostaną rozwiązane” - dodał. Podczas spotkania nie doszło bowiem do rozstrzygnięcia dotyczącego wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz wybranego przez podatnika Kościoła.

Reklama

Warto przypomnieć, że Konkordat między Polską a Stolicą Apostolską zakłada konieczność wstępnej umowy z Kościołem, poprzedzającej nowe regulacje prawne dotyczące Kościoła.

Poznań

Ruina rodziny to ruina społeczeństwa i państwa

Na to, że „ruina rodziny to ruina społeczeństwa i państwa”, zwrócił uwagę podczas ogólnopolskiej konferencji w Poznaniu prof. Michał Wojciechowski z Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był on jednym z prelegentów konferencji zatytułowanej „Rodzina w przestrzeni publicznej”, podczas której poszukiwano odpowiedzi m.in. na pytania, co rodzina wnosi w życie społeczeństwa i czy jest ona dowartościowywana przez państwo?

Prof. Wojciechowski podkreślił, że tylko w rodzinie można w sposób trwały zapewnić społeczeństwu kontynuację. - Sytuacja, kiedy rodziny są słabe, oznacza, że przyszłe pokolenia będą mniej liczne i gorzej wychowane - stwierdził prelegent, który podczas swojego wystąpienia mówił o materialnych i społecznych źródłach kryzysu więzi rodzinnych oraz jego moralnych konsekwencjach.

Konferencję „Rodzina w przestrzeni publicznej”, która odbyła się w centrum innowacji, designu i kreatywności - Concordia Design, zorganizowały wspólnie Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Wzrost słuchalności

Rekordowy skok Radia Maryja

W ciągu ostatniego roku Radio Maryja zanotowało największy procentowy wzrost słuchalności - informuje branżowy serwis wirtualnemedia.pl.

W 2011 r. od sierpnia do października słuchalność Radia Maryja wynosiła 2,1 proc. W 2012 r. odsetek ten wyniósł 2,7 proc. To największy (0,6 punktu proc.) ze wzrostów, jakie w tym czasie zanotowały stacje ogólnopolskie. 5 lat temu, jesienią 2007 r., toruńska rozgłośnia cieszyła się słuchalnością na poziomie 2 proc. Jesienią 2009 i 2010 r. wskaźnik ten spadł do 1,7 proc., by obecnie wznieść się do poziomu 2,7 proc.

Liderem rynku pozostaje RMF (25,6 proc.), który jednak stracił w ciągu roku 1,6 pkt. proc. Na drugim miejscu - Radio Zet (spadek z 16,1 na 15,2 proc.). Na trzecim - Jedynka (12,0 proc., wzrost o 0,9 pkt. proc.), następnie - Trójka (7,9 proc.) i Radio Maryja (2,7 proc.). Według badania Radio Track SMG/KRC Millward Brown Company, dalej znajdują się Eska Rock i Tok FM. Inne rozgłośnie mają słuchalność poniżej 1 proc.

Cudzysłów

Im ktoś wyżej jest postawiony przez Boga w hierarchii społecznej, tym więcej musi wymagać od siebie.
*
Życie uczy lepiej niż uniwersytet, dlatego dobry Bóg zachowuje nam dłużej naszych rodziców, abyśmy mieli od kogo uczyć się mądrości życia.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Prezydent Francji François Hollande przebywał w Polsce. Przemawiał w Sejmie oraz spotkał się z prezydentem i premierem. Rozmawiano o unijnym budżecie na lata 2014-2020. Polski rząd próbuje się przeciwstawić cięciom sugerowanym przez największych europejskich graczy.

Śledztwo w sprawie doniesienia o możliwości popełnienia zaniedbań przez prokuratorów wojskowych prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej wszczęła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Chodzi o to, że prokuratorzy nie wzięli udziału w sekcjach zwłok ofiar.

Posłowie PiS chcą wygaszenia mandatu posła PO Romana Koseckiego. Został on w ostatnim czasie wiceprezesem PZPN. Parlamentarzyści powołują się na prawo, że nie można łączyć mandatu posła z zarządzaniem działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę ws. przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Szef SLD Leszek Miller obrzucił obelżywymi słowami żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nazwał ich sojusznikami Hitlera i pogromcami Żydów.

Liczba samobójstw w Polsce. wzrosła w tym roku o blisko 20 proc. Specjaliści alarmują, że coraz częstszą przyczyną takich kroków są problemy ekonomiczne.

PLL LOT ma pierwszego Dreamlinera, najnowocześniejszy samolot pasażerski świata. Boeing 787 przyleciał do Warszawy 15 listopada. LOT ma mieć 8 takich maszyn.

Polska kolej jest najmniej bezpieczna w UE. Tak wynika z raportu Europejskiej Agencji Kolejowej. W 2011 r. doszło w Polsce do 489 wypadków, w których zginęło 320 osób.

Ruszył proces, jaki syn premiera Michał Tusk wytoczył dziennikowi „Fakt”.

Stan oświaty w Polsce NIK ocenia fatalnie. Według najnowszego raportu, dramatycznie spada poziom nauczania w polskich szkołach.

Eksperci alarmują: Polskie dzieci źle się odżywiają. Jak przekonują, jeśli sytuacja się nie zmieni, w 2030 r. koszty średnie i bezpośrednie związane z leczeniem cukrzycy i chorób serca przekroczą 100 mld zł.

W Polsce spada spożycie pieczywa. Statystyczny Polak w 2011 r. zjadł ok. 54 kg pieczywa - to o 4 proc. mniej niż w 2010 r. i aż o 43 kg mniej niż 20 lat temu.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję