Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2012, str. 6

Pielgrzymka bezdomnych

Razem pod jednym niebem i wspólnym dachem

Doroczne spotkanie bezdomnych, organizowane przez Caritas Polska, zgromadziło 10 listopada br. na Jasnej Górze ponad 800 osób. Przyjechali bezdomni z 19 diecezjalnych oddziałów Caritas. Obecny był ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. - Ta pielgrzymka to jest wołanie o pomoc i zwrócenie uwagi wszystkich, zarówno ludzi wierzących, niewierzących, jak również władz, na trudną sytuację ludzi bezdomnych - powiedział ks. Subocz. - Właściwie w Polsce nie mamy policzonych tych ludzi. Różnie się mówi - od 30 do nawet 300 tys. Są władze i osoby odpowiedzialne za to i dlatego staramy się zwrócić uwagę na problem tych ludzi. Staramy się tworzyć ośrodki dla ludzi bezdomnych w każdej diecezji w Polsce.

Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Po Mszy św. cała wspólnota pielgrzymkowa skorzystała z obiadu, przygotowanego przez Caritas w barze Domu Pielgrzyma.

W Dniu Niepodległości

Historyczna pamięć

Reklama

W niedzielę 11 listopada w całej Polsce obchodzone było narodowe Święto Niepodległości. Na Jasnej Górze Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej w bazylice, przewodniczył abp Wacław Depo. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, władze państwowe i samorządowe, wojsko polskie, policja, straż pożarna, kolejarze, kombatanci, a także weterani walk o wolną Polskę. - Nie ma wolności bez prawdy, nie ma wolności bez wolnego serca i dlatego gromadzimy się teraz, w tej godzinie Bożego Miłosierdzia, ażeby miłość do Ojczyzny była budowana na prawdzie i była potężniejsza od każdego zniewolenia i grzechu - powiedział abp Depo, witając zgromadzonych. - Pamięć o tamtych ludziach każdego frontu walki musi być ciągle żywa, musi powracać, gdyż naród, który zapomina o swojej historii, staje się najpierw narodem bez twarzy, a później bez przyszłości - zaznaczył Metropolita Częstochowski.

Po Eucharystii wierni uczestniczyli w Marszu Niepodległości na plac Biegańskiego, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości patriotyczne. Podczas przemarszu złożono również kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w al. Sienkiewicza. Uroczysty dzień zakończył Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył abp Depo.

Kapłańskie braterstwo

Stowarzyszenie kapłanów diecezjalnych

Jubileuszowe spotkanie Unii Apostolskiej Kapłanów odbyło się w dniach 12-13 listopada. Unia Apostolska Kapłanów to stowarzyszenie dla księży diecezjalnych, którzy zobowiązują się, we wzajemnym wsparciu, realizować w pełni życie według Ducha, poprzez pełnienie posługi. Unia w tym roku świętuje jubileusz 150-lecia istnienia. Jubileuszowe dziękczynienie zostało podkreślone uroczystą Mszą św., którą odprawił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali księża biskupi, członkowie Unii Apostolskiej Kapłanów: bp Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp Jacek Jezierski z archidiecezji warmińskiej i bp Antoni Dydycz z diecezji drohiczyńskiej. Obecni byli kapłani - członkowie i sympatycy Unii, a także klerycy. Podczas Mszy św. nowi kandydaci złożyli akt przystąpienia do Unii Apostolskiej Kapłanów.

Zapowiedzi

1 grudnia - Papieskie Dzieła Misyjne i Unia Misyjna

2 grudnia - Pielgrzymka Romów

Zaproszenie na Jasnogórskie Dni Skupienia 2012/2013 z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne

„Niech ci się stanie, jak wierzysz”

Reklama

Pod takim hasłem będą organizowane na Jasnej Górze Jasnogórskie Dni Skupienia z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.

Rekolekcje prowadzi o. Marcin Ciechanowski OSPPE - egzorcysta archidiecezji częstochowskiej.

Wszystkich zainteresowanych potrzebą pogłębienia swojej wiary przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie Słowa Bożego zapraszamy w następujących terminach:
14-16 grudnia 2012; 11-13 stycznia 2013; 21-24 lutego 2013; 7-10 marca 2013.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od piątku (początek - godz. 14.30) do niedzieli (zakończenie - ok. godz. 12.00).
Miejscem modlitwy i mieszkania jest Dom Pielgrzyma.
Zachęcamy, aby każdy z uczestników przywiózł ze sobą Pismo Święte, notatnik i długopis.
Pytania oraz zgłoszenia pisemne lub telefoniczne można kierować pod adresem:

O. Marcin Ciechanowski OSPPE, ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. 519-329-972 lub (34) 377-77-77, e-mail: ojciecmarcinc@gmail.com.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję