Reklama

Ze świata

Bliski Wschód

Widmo wojny

Łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal wyraził zaniepokojenie eskalacją izraelskich nalotów na obiekty w Strefie Gazy oraz wzrostem napięcia między Gazą a Izraelem.

Zwierzchnik katolików obrządku łacińskiego w Ziemi Świętej zaapelował 15 listopada br. o pokojowe rozwiązanie konfliktu. W tych poszukiwaniach będzie konieczna pomoc międzynarodowa - czytamy na portalu internetowym Patriarchatu Łacińskiego. Pytany przez niemiecką agencję KNA o sytuację parafii katolickiej w mieście Gaza, abp Twal poinformował, że kontakt z parafią został 15 listopada przerwany. Nie wiadomo też, czy wśród ofiar są katolicy.

Reklama

W obliczu szczególnych napięć Patriarchat wyraża swoją solidarność ze wszystkimi ofiarami oraz zapewnia o modlitwach za ponoszących jakąkolwiek odpowiedzialność, aby nie dali się zwyciężyć nienawiści.

Wielka Brytania

W łączności z Ojczyzną

W kościele św. Barbary w Mansfield w środkowej Anglii 11 listopada br. uczczono 94. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Mszy św. w intencji Polski i Polaków przewodniczył proboszcz parafii ks. Kazimierz Bidziński. W homilii podkreślił, że polskie duchowieństwo przyczyniło się do przetrwania polskości, wiary naszych ojców i mowy ojczystej. Obecnie wielu Polaków emigrantów jednoczy się przy kościołach, gdzie posługują polscy kapłani, a sobotnie szkoły gromadzą polskie dzieci i młodzież wokół wartości narodowych i religijnych.
Bożena Bognar

Brazylia

Niewolnice za 10 euro

Za równowartość 10 euro można kupić nieletnią niewolnicę w północnej Amazonii, na pograniczu Brazylii z Kolumbią. Ten szczególny handel żywym towarem ujawniła ostatnio włoska salezjanka s. Giustina Zanato, od 1984 r. pracująca w brazylijskiej Amazonii, która codziennie ryzykuje własnym życiem, by bronić indiańskich dziewczynek przed współczesnymi handlarzami niewolników.

Reklama

Sprawę nagłośnił list skarga 12 nieletnich Indianek, jaki wpłynął do władz miasteczka Sao Gabriel da Cachoeira w tym regionie. Dziewczęta stały się „własnością” 9 białych mężczyzn.

S. Zanato alarmuje, że jedną 10-12-letnią Indiankę można kupić za odpowiednik 10 euro, niekiedy za paczkę cukierków lub podkoszulek. Nabywcami są niemal wyłącznie biali mężczyźni, bogaci i mający silne powiązania z miejscowymi władzami.

Ludzie

Kard. Robert Sarah

Przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” kard. Robert Sarah po powrocie z Libanu ocenił, że sytuacja wszystkich syryjskich uchodźców wojennych jest tragiczna, jednakże w najgorszym położeniu znajdują się chrześcijanie. Wśród Syryjczyków szerzy się bowiem islamski fundamentalizm i chrześcijan prześladują również inni uchodźcy, dlatego nie mogą oni znaleźć schronienia w obozach.

- Przeżyłem bardzo wzruszającą sytuację, kiedy pewna kobieta podeszła do mnie z czteromiesięcznym dzieckiem i chciała, bym je zabrał, uratował. To było coś strasznego: widzieć płaczącą matkę, która chce się pozbyć własnego dziecka. Inna kobieta, muzułmanka, zakryta od stóp do głów, prosiła nas o pomoc, a kiedy ją otrzymała, wybuchła płaczem. Pytaliśmy, co się stało. - Bo potraktowaliście mnie jak człowieka, odzyskałam godność, której nigdy nie miałam w swojej wspólnocie religijnej - powiedziała ta kobieta.

Cudzysłów

To prawda, że ukradziono nam Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych. Ale stało się tak również z naszej winy, bo ci, którzy byli odpowiedzialni za przekaz wiary, nie dopełnili swych obowiązków.
Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Krótko

„Die Welt” - jeden z najpoważniejszych niemieckich dzienników opublikował niedawno tekst, w którym pytał: „Czy Rosjanie byli zainteresowani śmiercią Kaczyńskiego?”. Inne niemieckie gazety również zauważają ostatnio, że w naszym kraju toczy się poważny spór o przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Izrael zaatakował Gazę w odpowiedzi na ostrzał rakietowy, w którym zginęło 3 Izraelczyków. Po stronie palestyńskiej w pierwszej fazie konfliktu odnotowano 19 ofiar.

W Afganistanie polscy i amerykańscy komandosi zastrzelili Hafiza Sardara, terrorystę stojącego za zamachem, w którym w grudniu ub.r. zginęło 5 polskich żołnierzy.

Szef CIA - gen. David Petraeus nagle zrezygnował ze stanowiska. Powodem było wykrycie jego romansu. W sprawę jest także zamieszany głównodowodzący sił USA w Afganistanie gen. John Allen.

W Pekinie zakończył się XVIII Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Delegaci wybrali 350 członków Komitetu Centralnego. Ci z kolei wybrali 59-letniego Xi Jinpinga na nowego przywódcę kraju.

Koncern naftowy BP przyznał się do winy za katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. i na podstawie ugody z Ministerstwem Sprawiedliwości USA zapłaci karę w wysokości 4,5 mld dol.

Rząd Hiszpanii ogłosił 2-letnie moratorium na eksmisje zadłużonych i będących w szczególnie trudnej sytuacji właścicieli nieruchomości. Decyzje w tej sprawie zapadły po fali protestów i 2 samobójstwach osób zagrożonych utratą domów.

Dyrektor BBC George Entwistle podał się do dymisji po tym, jak kierowana przez niego stacja niesłusznie obwiniła znanego polityka o udział w aferze pedofilskiej. Entwistle był prezesem zaledwie przez 2 miesiące.

Wyjścia swego kraju z Unii Europejskiej chce już blisko połowa Brytyjczyków. To coraz bardziej realny scenariusz.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję