Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Drogi prowadzące do Boga

Kontemplowanie świata stworzonego, zdolność do zatrzymania się i spojrzenia w głębię nas samych oraz odczytania tego pragnienia nieskończoności, jakie w sobie nosimy, a także wiara innych ludzi mogą prowadzić człowieka do Boga - powiedział Ojciec Święty 14 listopada podczas audiencji generalnej w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez pomagających w przeżyciu obecnego Roku Wiary.

Papież przypomniał, że dążąc do poznania Boga, trzeba pamiętać, iż Jego inicjatywa także w tej dziedzinie zawsze uprzedza inicjatywę człowieka, że to Prawda nas szuka i nas posiada. Jednocześnie zauważył, że nie brakuje dziś trudności i niełatwych doświadczeń dla wiary, często źle rozumianej, kwestionowanej czy odrzucanej zarówno przez ateizm teoretyczny, jak i praktyczny. Prowadzi on do postrzegania człowieka jedynie w wymiarze horyzontalnym, doczesnym, co grozi z kolei, jak pokazały dzieje, powstawaniem kolejnych totalitaryzmów. - Jeśli Bóg traci centralne miejsce, to człowiek traci właściwe mu miejsce, nie odnajduje już swego umiejscowienia w rzeczywistości stworzonej, w relacjach z innymi - mówił Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Na wadze Bożej sprawiedliwości nie mierzy się ilości darów, lecz ciężar serc. Ewangeliczna wdowa złożyła w świątynnej skarbonie dwa małe pieniążki, a złożyła znacznie więcej niż wszyscy bogaci.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 11 listopada 2012 r.

Nie może być prawdziwego ludzkiego rozwoju i edukacji bez owocnego kontaktu z osobami starszymi, ponieważ samo ich życie jest jak otwarta księga, w której młode pokolenia mogą znaleźć cenne wskazania na drogę życia.
W Domu Seniora w Rzymie, 12 listopada 2012 r.

Witam przybyłych na audiencję Polaków. Bracia i Siostry, myśląc dzisiaj o drogach wiodących do poznania Boga, dzielmy się z wszystkimi radością wiary, że Bóg stworzył wszechświat, człowieka i uczynił nas swoimi dziećmi. Niech nasza wiara, modlitwa, świadectwo życia będą hołdem uwielbienia Boga, naszego Ojca, który przemienia nasz sposób myślenia, hierarchię wartości, wybory i konkretne działania. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 14 listopada 2012 r.

Stolica Apostolska

Nowy szef protokołu Sekretariatu Stanu

Reklama

Benedykt XVI mianował 14 listopada 50-letniego Portugalczyka z Kanady - ks. prał. José Avelino Bettencourta nowym szefem protokołu Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku Nigeryjczyka - ks. prał. Fortunatusa Nwachukwu, którego dwa dni wcześniej mianował nuncjuszem apostolskim w Nikaragui i arcybiskupem tytularnym.

Ks. prał. José Avelino Bettencourt urodził się 23 maja 1962 r. na Azorach w Portugalii. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1993 r., jest kapłanem kanadyjskiej archidiecezji w Ottawie. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej działa od 1999 r. Do 2002 r. pracował w nuncjaturze w Demokratycznej Republice Konga. Po powrocie do Watykanu przez 10 lat pracował w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu. Zna języki: portugalski, angielski, francuski, włoski i hiszpański.

Czwarta encyklika o wierze

Ojciec Święty Benedykt XVI w pierwszym półroczu 2013 r. wyda encyklikę poświęconą wierze. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ powiedział, że wpisze się ona w trwający Rok Wiary.

Reklama

Zdaniem redakcji portalu „La Stampy” (Vatican Insider) - encyklika skoncentruje się na tajemnicy paschalnej, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, jako zasadniczego motywu wiary, i zostanie opublikowana między lutym a marcem przyszłego roku. Ojciec Święty, nawiązując do Roku Wiary, pragnie podzielić się z katolikami całego świata swoją refleksją nad tym, co znaczy być chrześcijaninem dzisiaj, nad rolą wiary w życiu człowieka i społeczeństwa, wartością prawdy chrześcijańskiej w świecie naznaczonym wieloma kryzysami. Będzie to czwarta encyklika Benedykta XVI. W 2006 r. opublikował encyklikę „Deus caritas est”, w 2007 r. - „Spe salvi”, a w 2009 r. - „Caritas in veritate”.

Papieski bestseller o dzieciństwie Jezusa

Trzecia część bestsellerowej refleksji Benedykta XVI o postaci Jezusa Chrystusa pt. „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo” miała premierę 21 listopada br. w Watykanie. Następnego dnia książka trafiła do polskich księgarń. „W tej książce usiłowałem nawiązywać dialog z tekstami Ewangelii - pisze we Wstępie Benedykt XVI. - Jestem przy tym świadom, że ta rozmowa, w której zazębiają się ze sobą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, nigdy nie może się zakończyć oraz że żadna interpretacja nie dorówna wielkością tekstowi biblijnemu. Mam nadzieję, że mimo swych ograniczeń ta mała książka może dopomóc wielu osobom na ich drodze do Jezusa i z Jezusem” - dodaje Papież.

Pracę nad ostatnią częścią trylogii o Jezusie papież Benedykt XVI ukończył w sierpniu br. podczas swojego pobytu w Castel Gandolfo. Dwa poprzednie tomy papieskiej trylogii to: „Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia”, opublikowany w 2007 r., i „Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania”, wydany w 2011 r.

W Polsce papieska książka o dzieciństwie Jezusa ukazała się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.

2012-11-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję