Reklama

Christus vincit! Christus regnat! Christus imperat!

Ostatnia niedziela roku liturgicznego w Kościele katolickim to Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata. Ukazuje ona Jezusa jako jedynego Pana, Władcę i najwyższego Króla. Ma ona także szczególne znaczenie dla Wyższego Seminarium Duchownego, Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzień ten bowiem jest ich świętem patronalnym

Niedziela podlaska 50/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji 22 listopada w katedrze drohiczyńskiej odbyła się uroczysta Msza św. Koncelebrze przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz wraz z licznie zgromadzonymi kapłanami. W homilii Ksiądz Biskup wskazał na postać papieża Piusa XI, który w 1925 r. encykliką „Quasi Primas” ustanowił uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Zwrócił uwagę na poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne w odniesieniu do wszystkich, którzy mają władzę. Zachęcał także wiernych do postawy poświęcenia dla ojczyzny.
Kierując myśli w stronę kandydatów do diakonatu i prezbiteratu, Ksiądz Biskup przypomniał nam o ustanowionym i trwającym Roku Kapłańskim oraz wskazał na rolę kapłaństwa powszechnego. „W tym to kapłaństwie - mówił - uczestniczą wszyscy ochrzczeni, a zadaniem ich jest rozwijać swoje życie moralne i duchowe. Kapłaństwo zaś sakramentalne jest darem darmo danym po to, by służyć innym, umacniać ich, pouczać i pomagać w odkrywaniu i kształtowaniu królestwa Bożego”.
Zwracając się do kandydatów i kandydatek mających złożyć przyrzeczenia wstąpienia do Akcji Katolickiej, Ksiądz Biskup wskazał, że Akcja powstała po to, by katolicy mogli się wzajemnie wychowywać do pełnej odpowiedzialności, za wzór stawiając sobie Chrystusa, który uczy odpowiedzialności, nie składając jej na nikogo innego, lecz sam ją przyjmując, poświęcając się i oddając swoje życie. Akcja Katolicka ma stawać się nową rzeczywistością, a jej zadanie to budować dobro, przezwyciężając zło.
Pasterz diecezji, zwracając się do młodych wiernych zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, zachęcał, by czas swojej młodości dobrze wykorzystali. Zauważył też, że to właśnie KSM stwarza dobre środowisko do szczerej rozmowy, wspólnego przebywania i budowania wzajemnych relacji. Na koniec Ksiądz Biskup zachęcał, by umieć dostrzec w Chrystusie upokorzonym i słabym Króla, ponieważ taki właśnie Chrystus prowadzi nas do zwycięstwa.
Po homilii Ksiądz Biskup przyjął do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego: Pawła Badurę z parafii Ceranów, Przemysława Łozę z parafii Niemirów oraz Radosława Żukowskiego z parafii Klichy.
Uroczystość Chrystusa Króla stała się również wspaniałą okazją do przyjęcia nowych członków wspomnianych wyżej ruchów i stowarzyszeń. W szeregi Akcji Katolickiej po należytym przygotowaniu i rekolekcjach zostało przyjętych 12 osób, natomiast do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wstąpiło 19 młodych ludzi pochodzących z różnych części naszej diecezji.
Z pewnością przeżyta uroczystość przyczyniła się do pogłębienia gorliwości apostolskiej uczestniczących. Stała się wyjątkową okazją, by nabrać sił do dalszej pracy na rzecz drugiego człowieka i Pana Boga. Włączenie zaś alumnów do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu jest ich kolejnym etapem na drodze, która wiedzie do Chrystusowego kapłaństwa. Jest to także zapowiedź, że w niedługim czasie diecezja drohiczyńska będzie bogatsza o nowych diakonów i kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję