Reklama

200. spotkanie w DLP ’90

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz dwusetny, w październiku br., odbyło się spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w Legnicy. Z tej okazji do klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Legnicy przybyli: biskup legnicki Stefan Cichy, minister prowincjalny Prowincji św. Jadwigi o. Wacław Chomik oraz księża i liczni sympatycy tej wspólnoty. Mszy św. w intencji dziękczynnej za posługę franciszkanów na rzecz Duszpasterstwa przewodniczył Ksiądz Biskup.

Modlitwa próśb

W homilii bp Cichy zaznaczył, że obchodzimy dwa powiązane ze sobą jubileusze: 800 lat franciszkanów i 200. spotkanie Duszpasterstwa. Św. Franciszek wprowadzał zasady Ewangelii w życie codzienne. I my też czynić tak powinniśmy dzisiaj. Potem nawiązał do słów czytanej na ten dzień Ewangelii św. Łukasza: „I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane” (Łk 11, 9) mówiąc, że w chwilach trudnych i w każdych innych tylko On może nam pomóc. Na ogół modlimy się w intencjach osobistych, rodzinnych i naszych najbliższych. Trzeba jednak uporządkować intencje modlitwy i dostrzegać hierarchię potrzeb. Wzorem jest modlitwa próśb Kościoła powszechnego, odmawiana podczas każdej Mszy św. Najpierw modlimy się za cały Kościół, potem za zbawienie świata i za ludzi w szczególnej potrzebie, i dopiero na samym końcu za samych siebie. Powinniśmy dostrzegać wielu potrzebujących i modlić się w ich intencji. Prosimy też Ducha Świętego, aby stale nas wspomagał. Biskup przypomniał wypowiedź Jana Pawła II w kościele św. Anny w Warszawie, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Tak jak kiedyś mój rodzony ojciec włożył mi w rękę książkę i pokazał w niej modlitwę o dary Ducha Świętego - tak dzisiaj ja, którego również nazywacie ojcem, pragnę modlić się z warszawską i polską młodzieżą akademicką: o dar mądrości - o dar rozumu - o dar umiejętności, czyli wiedzy - o dar rady - o dar męstwa - o dar pobożności, czyli poczucia sakralnej wartości życia, godności ludzkiej, świętości ludzkiej duszy i ciała - wreszcie o dar bojaźni Bożej, o którym mówi Psalmista, że jest on początkiem mądrości (por. Ps 110)”. Ksiądz Biskup zakończył homilię słowami: „Niech ta modlitwa próśb pozwoli nam podejmować właściwe decyzje”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

St. Marienthal

Po Mszy św. bp Cichy wygłosił wykład pt. „Sługa Boży Jan Paweł II, jako budowniczy mostów wolności w Europie Środkowo-Wschodniej”. 11 października br. obchodzony będzie Dzień Papieski pod hasłem „Papież wolności”, a tydzień wcześniej czytany był list pasterski Episkopatu Polski na ten temat. W tym roku mija też 20 lat od odzyskania wolności przez kraje wschodniej i środkowej Europy. Jest to zatem dobra okazja do podzielenia się doświadczeniem i nauczaniem Jana Pawła II na temat wolności. Blisko rok temu w St. Marienthal, położonym nad Nysą Łużycką niedaleko Zittau, miało miejsce odsłonięcie pomnika Jana Pawła II i sesja naukowa poświęcona Papieżowi, jako budowniczemu mostów - pokoju, wolności i pojednania. Także bp Cichy wygłosił tam referat, którego poszerzoną, polską wersję przedstawił w Duszpasterstwie. Tytuł sesji w St. Marienthal nawiązywał do powieści Kena Folleta „Mosty wolności”. Biskup zauważył, że o wiele szerszą książkę można by napisać pod podobnym tytułem o Papieżu Polaku, pokazując w niej jak kardynał Wojtyła, a później Jan Paweł II sam doświadczał braku wolności w swojej ojczyźnie i w sąsiednich krajach, i jak - poprzez swoje słowa i odwiedziny - budował tam mosty wolności.

Brak wolności

II wojna światowa i czasy powojenne były w krajach totalitarnych doświadczeniem braku wolności. Masowe aresztowania świeckich i księży, wywożenie ich do obozów zagłady, kasacja wydziałów teologicznych na uczelniach, ścisła cenzura książek i czasopism, zakaz stowarzyszeń i organizacji, zakaz budownictwa kościelnego, a nawet urządzania procesji (taki zakaz obejmował np. procesję Bożego Ciała z Wawelu na Rynek w Krakowie; został on cofnięty dopiero podczas papieskiej wizyty w 1979 r.) to tylko niektóre znaki braku tej wolności. Uwięzienia doświadczył nawet obraz MB Częstochowskiej, który - poświęcony przez Papieża Piusa XII - odwiedzał kościoły. W dniu 4 września 1966 roku został on „zaaresztowany”. Przewieziony przez milicję na Jasną Górę, był tam przez nią strzeżony dzień i noc. Po 6 latach ks. Wójcikowi z diecezji sandomierskiej udało się „ukraść” obraz i od tej chwili mógł on znów odwiedzać wiernych.

Reklama

Èeské deti i niewidzialny mur

Dostrzegając w Gnieźnie, podczas swojej wizyty w 1979 r., napis: Pamatuj Otèe na své èeské deti, Jan Paweł II powiedział: „Nie może ten papież, który nosi w sobie spuściznę Wojciechową, zapomnieć tych dzieci! I nie możemy my wszyscy, drodzy bracia i siostry, którzy nosimy w sobie to samo Wojciechowe dziedzictwo, zapomnieć tych naszych braci! Kiedy dzisiaj, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego Roku Pańskiego 1979, sięgamy do tych fundamentów, nie możemy nie słyszeć - obok języka naszych praojców - także języków słowiańskich i pobratymczych, którym wówczas zaczął przemawiać szeroko otwarty wieczernik dziejów…”. 3 czerwca 1997 r. Jan Paweł II znowu był w Gnieźnie i mówił: „Czyż nie można powiedzieć, że po upadku jednego muru, tego widzialnego, jeszcze bardziej odsłonił się inny mur, niewidzialny, który nadal dzieli nasz kontynent - mur, który przebiega przez ludzkie serca? Jest on zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych, z egoizmu politycznego i gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka. Nawet niewątpliwe osiągnięcia ostatniego okresu na polu gospodarczym, politycznym i społecznym nie przesłaniają istnienia tego muru. Jego cień kładzie się na całej Europie”.

Reklama

W polskim parlamencie

Stale też aktualna jest wypowiedź papieża w polskim parlamencie z dnia 11 czerwca 1999 r.: „Kościół przestrzega przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych i przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia. Nową jedność Europy, jeżeli chcemy, by była ona trwała, winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały, z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów. Ma to być bowiem wielka Europejska Wspólnota Ducha. Również w tym miejscu ponawiam mój apel, skierowany do Starego Kontynentu: Europo, otwórz drzwi Chrystusowi!...”.

Brama Brandenburska

Szczególne znaczenie miała - zdaniem wykładowcy - obecność papieża przy Bramie Brandenburskiej. W miejscu tym, w dniu 23 czerwca 1996 r., powiedział on: „Mury i złowieszcze granice rozdzieliły ludzi. W tej sytuacji Brama Brandenburska stała się w 1989 r. świadkiem dnia, w którym ludzie zerwali i odrzucili jarzmo ucisku. Zamknięta Brama Brandenburska stała tu jako symbol podziału; kiedy wreszcie została otwarta, stała się symbolem jedności i oznaką, że wypełniono zapis konstytucji, mówiący o dążeniu do zjednoczenia Niemiec wolnych i suwerennych. Tak więc można powiedzieć, że Brama Brandenburska stała się bramą wolności.” Papież powtarzał wtedy słowa: człowiek jest powołany do wolności. Powiedział też: „Wam wszystkim, którzy mnie teraz słuchacie, mówię: pełnia i doskonałość tej wolności ma jedno imię - Jezus Chrystus. On jest tym, który powiedział o sobie «Ja jestem bramą». W Nim zostaje ludziom otwarty dostęp do pełni wolności i życia”.
Podsumowując swoje wystąpienie Ordynariusz Legnicki stwierdził, że Jan Paweł II był prawdziwym budowniczym mostów wolności we wschodniej i środkowej Europie. Wcześniej zaś podkreślił, że ten Papież Słowianin odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu.
W długiej i ciekawej dyskusji, jaka odbyła się po wygłoszonym referacie, wszyscy zgodzili się z tą konkluzją. Wyrażano jedynie żal, że nasz wielki rodak nie mógł udać się do Rosji. Na zakończenie podziękowano założycielom Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90: Adamowi Jaworskiemu, Zygmuntowi Urbanowi i Stanisławowi Andrzejowi Potyczowi, jego liderowi od 1994 r. Spotkanie towarzyskie - z udziałem zaproszonych gości - przy torcie, herbacie i kawie, w podziemiach klasztoru franciszkanów, zakończyło tę jubileuszową uroczystość.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję