Reklama

Wezwani do przemiany

Niedziela sandomierska 34/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Wezwani do przemiany” obchodziliśmy 6 sierpnia br. odpust w parafii Wierzchowiska. Była to dla nas kolejna uroczystość przeżywana wraz z naszym rodakiem abp. Stanisławem Wielgusem. Ksiądz Arcybiskup, mając żywo w pamięci Nawiedzenie Cudownego Wizerunku Matki Bożej Królowej Polski w naszej wspólnocie parafialnej, wspominał chwile spędzone przed obliczem Matki Bożej w Cudownym Wizerunku Nawiedzenia, mówiąc, że przeżywał wiele spotkań z Matką Bożą w różnych diecezjach, ale to co przeżył w swojej rodzinnej parafii, stało się jego udziałem po raz pierwszy. Dziękował duszpasterzom za ich intensywną pracę duszpasterską i wiernym - rodakom, za dostarczenie tak wielu przeżyć.
Odpust nasz był połączony z jubileuszem 10-lecia sakry biskupiej, jaki odchodził abp Stanisław Wielgus. Miejscowi duszpasterze - proboszcz ks. Stanisław Wasiłek i wikariusz ks. Adam Kochmański, mimo zaledwie kilkumiesięcznej pracy w naszej wspólnocie, zmobilizowali wiernych do wytężonej pracy, aby dedykować Jubilatowi książkę pt. „Ziemia wierzchowska, przyroda i człowiek”. Ta wspaniała, przygotowana pod redakcją dr Jadwigi Michalczyk publikacja, przeżywała swoją promocję w dniu odpustu.
Uroczystość odpustowa rozpoczęła się o godz. 12 przy licznym udziale kapłanów rodaków, koncelebrujących Mszę św., jak również księży z dekanatu Modliborzyce. Ksiądz Proboszcz skierował do Jubilata ciepłe słowa, witając Księdza Arcybiskupa wśród swoich. Sięgnął w swym powitaniu do publikacji, gdzie zawarte są cechy prawdziwego i uczonego Polaka. Zacytował: - „Od 70 lat pracuje nad sobą. Posiadł wiele darów ducha, takich jak: genialna inteligencja połączona z tytaniczną pracowitością, spontanicznością, wytrwałością, uporem, dyscypliną i dobrą pamięcią, a przy tym szlachetność, pokora, subtelność, wierność ideałom, życzliwość, wyrozumiałość i szacunek dla drugiego człowieka”. Te przymioty ducha Ksiądz Arcybiskup Jubilat - mówił dalej - wykorzystał, kiedy służył jako rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także kiedy był biskupem ordynariuszem.
Życzył Księdzu Arcybiskupowi, aby za pośrednictwem świętych Stanisława i Wojciecha oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy kierował dziękczynienie do Pana Boga za życie, 40 lat pracy naukowej w KUL oraz za 10 lat sakry biskupiej i apostolskiej posługi. Powiedział też: - Kierujemy usilne prośby o zdrowie i dalsze siły w służbie Bogu i Ojczyźnie oraz rodakom w Wierzchowiskach.
Bardzo licznie zgromadzeni wierzchowiacy gorącymi sercami witali swego rodaka. Jako przedstawiciel wspólnoty parafialnej powitał Księdza Arcybiskupa Jubilata mieszkaniec Wierzchowisk Bogdan Biały: - Czcigodny Księże Arcybiskupie, jesteśmy szczęśliwi, że jesteś z nami w dniu odpustu parafialnego w Święto Przemienienia Pańskiego. Jest ogromnym zaszczytem gościć Ciebie w naszej, a zarazem Twojej rodzinnej świątyni. Jesteśmy też wdzięczni Panu Bogu, że możemy uczcić 10-lecie Twojej posługi apostolskiej i sakry biskupiej. Pamiętaj, że my rodacy z Wierzchowisk jesteśmy z Tobą w każdej dobrej i złej godzinie. Prosimy, abyś nas ciągle prowadził ku Odwiecznej Mądrości i Miłości. Na trud pracy apostolskiej niech Matka Boża Nieustającej Pomocy błogosławi Tobie, daje siły i zdrowie. Na koniec powitań uczennica szkoły podstawowej Marta Tomiło zaprezentowała wiersz pt. „Księże Arcybiskupie, Bracie Rodaku!” autorstwa Jerzego Kałdusia, dedykowany Księdzu Arcybiskupowi.
Ksiądz Arcybiskup dziękował Księdzu Proboszczowi, Księdzu Wikariuszowi i rodakom za wspaniały wystrój świątyni, wszystkie przygotowania poczynione na jubileusz i za gorące słowa wypowiedziane pod jego adresem. Dziękował wszystkim, licznie zgromadzonym kapłanom, za ich obecność. W homilii wskazał na współczesne zagrożenia dla serc ludzkich. Wezwał wszystkich obecnych do przemiany życia i do wejścia wraz z Apostołami na górę Tabor, aby spotkać Chrystusa. Suma zakończyła się uroczystym „Te Deum” i procesją wokół kościoła. Uroczystość uświetnił wspaniały chór parafialny, ubrani w galowe stroje członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, wraz z aspirantkami - dziewczętami pragnącymi włączyć się w służbę w Straży oraz orkiestra dęta, biorąca udział we wszystkich uroczystościach parafialnych (podczas Nawiedzenia orkiestra wzięła udział w uroczystościach w wielu parafiach naszego dekanatu).
Po zakończeniu Sumy wszyscy kapłani otrzymali egzemplarz promowanej książki, wydanej dzięki staraniom wójta Gminy Modliborzyce Witolda Kowalika. Książkę dedykowaną Księdzu Arcybiskupowi otrzymają także w prezencie wszystkie rodziny naszej parafii.
Żegnając się z miejscowymi księżmi, abp Stanisław Wielgus bardzo dziękował im za gorliwą pracę duszpasterską w parafii Wierzchowiska, pośród jego rodaków, mówiąc o powiewie nowego ducha, który jest wyczuwany wśród wiernych świeckich. Podkreślił również zauważalne zmiany na odcinku prac materialnych. Życzył miejscowym księżom, aby wszystkie zamierzenia i plany jak najszybciej zostały zrealizowane, aby w obrębie nowego kościoła był także odrestaurowany dom parafialny dla potrzeb księży i wierzchowiaków.

Abp. Stanisławowi Wielgusowi

Pośród pagórków wierzchowskich
Pasając gęsi i kaczki
Pośród dróżek wąskich
Nosiłeś do szkoły placki (na fajerkach pieczone)

Chodziłeś pieszo i boso
W połatanych portkach ze szwami
Kosiłeś pole zardzewiałą kosą
Torowałeś drogę między zaroślami

Odkosiłeś pokos świętej Anny
Pokos szeroki i długi
Pokonałeś brzegi Sanny
Idąc do Boga na posługi

Doznałeś zasług, chwały i bólu
Pokazałeś odwagę, męstwo i troskę
student, profesor, rektor KUL-u
oddałeś się Nieustającej Matce Boskiej

Do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
My - rodacy - rodzina - Wierzchowiacy

Wołamy!!!
Nieustająca, daj Mu siły
Odwagi, męstwa, zdrowia
I mocy
Módl się za nami!

Jerzy Kałduś

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję