Reklama

Porady katechety

Temat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ważnym, choć często niedocenianym składnikiem katechezy, jest sformułowanie tematu. Co prawda wpływ katechety na słownictwo użyte w temacie jest minimalny, to jednak konieczne wydaje się przynajmniej kilkakrotne jego powtórzenie. Często bowiem jest to jedyne zdanie, które na dłużej z dzieci zapamiętują lekcji.
Dostrzegli to już twórcy nowego programu, którzy starają się przyciągnąć uwagę uczniów pozytywnymi, osobistymi tematami typu: "Modlitwa jest pięknym spotkaniem", "Pan Bóg opiekuje się nami", "Kościół to wyjątkowy dom" (kl. I szk. podst.). "Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych", "Życie jest cudem, jest darem", "Dzisiejszy człowiek potrzebuje Dobrej Nowiny" (kl. I gimnazjum).
Słowa tematu mogą stać się nawet mottem przewodnim życia nie tylko dzieci. Podczas jednej z katechez zajęty rozmową z uczniami, wspólną modlitwą, nie spojrzałem na tablicę będącą w sali. Kiedy chciałem dokonać na niej zapisu, spostrzegłem, że podczas przerwy ktoś wpisał już temat na tablicy. Wcale nie był to ten wynikający z kolejności w katechizmie. Został sformułowany następująco: "Jezus jest wśród nas". Dawno słowa zapisane przez młodzież nie ewangelizowały mnie tak bardzo jak te. W potoku wielości godzin nauczania, tematów do przerobienia, częstych analiz Pisma Świętego można bowiem stracić sprzed oczu tę najważniejszą prawdę, że Jezus jest wśród nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona XIV?

Prefektura Domu Papieskiego przekazała, że Msza św. inaugurująca pontyfikat Papieża Leona XIV zostanie odprawiona w niedzielę, 18 maja o godz. 10.00 na Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

2025-05-10 17:53

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Wielka radość i aplauz mieszkańców Genazzano. Papież Leon XIV złożył dziś po południu wizytę w tamtejszym sanktuarium augustiańskim Matki Bożej Dobrej Rady.

Tłum mieszkańców i pielgrzymów zebrał się w sobotnie popołudnie wokół kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano niedaleko Rzymu. Papież Leon XIV odwiedził to augustiańskie sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi w Szczecinie

2025-05-10 21:37

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Wojownicy Maryi Szczecin

Modlitwa w intencji Ojczyzny oraz nowego papieża Leona XIV zdominowała formacyjne Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi w Szczecinie w sobotę, 10 maja. Kapłani i Wojownicy odnowili w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu śluby jasnogórskie.

Abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, docenił to, że spotkanie ogólnopolskie odbyło się na północno-zachodnim skraju Polski. - Do Szczecina nie przybywa się przejazdem. Do Szczecina trzeba przyjechać i zostać - mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję