Reklama

440. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

Prezydent Litwy Valdas Adamkus, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Łotwy Valdisow Zatlers, prezydent RP Lech Kaczyński oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz - otrzymali doktoraty honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Najwyższe akademickie odznaczenia, jakie 1 lipca br. odebrali w imieniu narodów, zostały im przyznane z okazji jubileuszu 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej

Niedziela lubelska 29/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gromadzi nas poczucie wdzięczności wobec Boga i ludzi za dzieło Unii Lubelskiej” - mówił abp Józef Życiński w czasie nabożeństwa ekumenicznego, którym rozpoczęto obchody. W archikatedrze lubelskiej zgromadzili się duchowni pochodzący z krajów dawnej Rzeczpospolitej Wielu Narodów, m.in. kard. Józef Glemp (Prymas Polski), abp Józef Kowalczyk (nuncjusz apostolski w Polsce), bp Stanisław Budzik (sekretarz Episkopatu Polski), bp Henryk Tomasik, biskupi pomocniczy lubelscy oraz prawosławny arcybiskup Abel i przedstawiciele społeczności greckokatolickiej. Wspólnotę zgromadzoną na nabożeństwie tworzyła również delegacja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, przedstawiciele społeczności żydowskiej i polskich Tatarów, a także delegacja Konferencji Episkopatu Litwy z bp. Ionasem Ivanauskasem, bp Antoni Dziemianko z Episkopatu Białorusi oraz biskupi z Ukrainy i Łotwy.

Znak jedności

Metropolita Lubelski, przypominając odwagę tych, którzy przed 440 laty „potrafili wypracować unię jedności w Europie”, apelował, aby pamiętać o korzeniach, z których wyrasta Europa, ponieważ „ta rozległa perspektywa europejska łączy tradycję Golgoty, Akropolu i Kapitolu; chroni przed mentalnością prowincji, w której dominują lęki”. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że do przezwyciężania „mentalności podziałów i budowania duchowej jedności Europy” wzywał Jan Paweł II i podkreślił, że budowanie jedności jest obowiązkiem Kościoła. „Dziś pochylamy się nad tym dziedzictwem i prosimy Boga, by w zmienionych warunkach uczył nas konsekwentnego rozróżniania między patriotyzmem a nacjonalizmem - mówił. - Dramat Auschwitz i Kołymy przypomina o naszej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Dziękujemy Bogu za tę europejską rodzinę narodów, w których to znajdujemy nową nadzieję na «Europę ducha»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znak pamięci

„Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” - to napis, jaki znajduje się na tablicy upamiętniającej 440. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej, która została odsłonięta w podcieniach dziedzińca KUL. Cytat pochodzi z przemówienia Jana Pawła II z 19 maja 2003 r., wygłoszonego w Rzymie przed referendum akcesyjnym w Polsce. Poniżej widnieje tekst: „Dla uczczenia 440. rocznicy Unii Lubelskiej Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II ozdobił laurem doktora honoris causa szacownych mężów: Valdasa Adamkusa z Litwy, Toomasa Hendrika Ilvesa z Estonii, Wiktora Juszczenkę z Ukrainy, Lecha Kaczyńskiego z Polski, Stanisława Szuszkiewicza z Białorusi, Valdisa Zatlersa z Łotwy, najwyższych przedstawicieli sławnych narodów, na których opierała się Najjaśniejsza Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Pod napisem umieszczono herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz symbol flagi Unii Europejskiej. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przyszli doktorzy honoris causa KUL, złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL.

Reklama

Znak wdzięczności

„W poczuciu uczestnictwa w szlachetnym akcie odnowienia historycznych więzi pomiędzy sąsiedzkimi narodami, którym Opatrzność pomogła uzyskać niepodległość i skierowała ich losy w stronę lepszej przyszłości”, KUL nadał honorowe doktoraty przedstawicielom narodów, które 440 lat temu podpisały w Lublinie akt unii. „Tak oto rozumiemy dziś naszą misję służby Bogu i Ojczyźnie i w ten sposób pragniemy złożyć hołd odwiecznej Bożej Mądrości, Miłości i Miłosierdziu” - motywuje decyzję senatu uczelni w wydanym na tę okazję oświadczeniu ks. prof. Stanisław Wilk. „Doświadczenie unii i jej złożonych losów jest ważne dla nas wszystkich, zapewne dla każdego w inny sposób. Zachowując w pełni uprawnioną suwerenność własnej pamięci historycznej, możemy jednak powiedzieć, że Unia Lubelska nadała kształt naszym dziejom narodowym, jest naszym wspólnym dziedzictwem” - podkreślał Rektor KUL. „Wprawdzie bieg dziejów przekreślił jej skutki polityczne, ale nie przekreślił jej pozytywnych następstw w rozwoju cywilizacyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i religijnym tych ziem, pozostawiając na tych polach bogatą i żywotną spuściznę. Wspominamy ją, bo wyrażona w niej idea współpracy, jedność w różnorodności, jest wyzwaniem i zadaniem, które stopniowo obejmuje cały nasz kontynent” - dodał ks. prof. Wilk.

Znak współpracy

„Szuszkiewicz reprezentuje wolną Białoruś” - podkreślił prof. Jerzy Kłoczowski, wygłaszając laudację dla byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Białorusi. Przypominając, że prof. Stanisław Szuszkiewicz to „bohater wielkiej światowej historii”, który odegrał ważną rolę zarówno w historii Białorusi, jak i międzynarodowej, gdy „w sytuacji kryzysu Związku Radzieckiego z jego inicjatywy odbyło się spotkanie w Puszczy Białowieskiej, podczas którego wraz z Borysem Jelcynem i Aleksandrem Krawczukiem, uchwalili rozpad ZSRR” oraz wpłynął na przekazanie broni jądrowej Białorusi w ręce Rosji. Nowy doktor, wdzięczny za otrzymanie tytułu, złożył obietnicę: „Będę się starał, by Białoruś wróciła na drogę demokracji, praw człowieka i żeby odpowiadała standardom państw Unii Europejskiej i państw NATO”.
Natomiast prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyjmując dyplom, podkreślił: „To dla mnie zaszczyt stać w imieniu Ukrainy w jednym szeregu profesorów, który zaczyna się od imienia Jana Pawła II po polityków, takich jak: kanclerz Kohl, Romano Prodi, prof. Brzeziński i wielu wielkich, wybitnych ludzi, którzy stali się autorami nowej zjednoczonej Europy”. Przywódca pomarańczowej rewolucji, która „była wyrazem sprzeciwu wobec kłamstwa i braku wartości w życiu politycznym, a jednocześnie potwierdziła stan dojrzałości ukraińskiego społeczeństwa” - jak podkreślał w laudacji prof. inż. Sławomir Partycki - „swoją działalnością polityczną dowodzi, że w polityce celem zasadniczym są wartości, a nie tylko zdobycie i utrzymanie władzy. Jego postawa jest wzorem do naśladowania w życiu politycznym”. Juszczenko przyznał, że w historii stosunków polsko-ukraińskich było wiele kart, z których trzeba wyciągnąć lekcję, ale też karty porozumienia i pojednania. „Bez niepodległej, wolnej Ukrainy nie może być wolnej, niepodległej Polski, a bez niepodległej, wolnej Polski, nie może być wolnej i niepodległej Ukrainy” - powiedział nowy doktor honorowy KUL, podkreślając, że jako prezydent chce zrobić wszystko, by stosunki polsko-ukraińskie rozwijały się i wzmacniały.
„Z powodu swych głębokich powiązań zarówno z Ameryką, jak i z Litwą oraz z całą Europą Środkowo-Wschodnią nazywany „człowiekiem dwóch światów”, nam, Polakom, przypomina Ignacego Paderewskiego, który także potrafił wykorzystać swój wysoki prestiż uzyskany w Ameryce i w świecie dla pożytku odradzającej się do niepodległego bytu Ojczyzny” - mówił o zasługach litewskiego prezydenta Valdasa Adamkusa ks. prof. Andrzej Szostek. Nowy honorowy doktor podkreślił natomiast, że czuje się zobowiązany do kontynuowania pracy na rzecz umacniania partnerstwa między Polską a Litwą w Europie opartej na wartościach chrześcijańskich. „Dziś spotykają się tu teraźniejszość i przeszłość, a kiedy patrzę na zgromadzoną tu młodzież, wierzę, że widzimy tu naszą wspólną przyszłość” - mówił. Słowa wdzięczności wyraził również Lech Kaczyński prezydent RP, który otrzymał tytuł „za służbę Polsce, umiłowanie Ojczyzny, budowanie porozumienia między narodami i konsekwentne świadectwo wartości chrześcijańskich inspirowane dążeniem do Prawdy Najwyższej”. Prof. Alicja Grześkowiak podkreśliła w laudacji, że działania prezydenta odnoszące się do wschodniej polityki zagranicznej „stanowią swoistą kontynuację idei, na których zbudowana była Unia Lubelska i mieszczą się one w ramach wskazania Jana Pawła II, przeniesionego na grunt współpracy państw europejskich „ut unum sint”. Idea, potwierdzając wartości zjednoczonej Europy, łączy państwa, ale równocześnie wyraża szacunek dla wielonarodowości, wielokulturowości i wielowyznaniowości tworzących ją narodów”.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Piątek, 3 maja. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję