Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń: rozpoczęło się Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

„Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” – pod takim hasłem w Kościele częstochowskim 6 kwietnia rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

2024-04-06 16:16

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Wieluń

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Inauguracja nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji częstochowskiej, Wieluń 6.04.2024

Inauguracja nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji częstochowskiej, Wieluń 6.04.2024

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Druga Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej uroczyście rozpoczęła się od parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu, podobnie jak było to w 1979 r. podczas pierwszego Nawiedzenia.

Obraz został powitany przy Bramie Kaliskiej i procesyjnie został przeniesiony na miejsce liturgii, na Plac Legionów, gdzie była sprawowana uroczysta Eucharystia z udziałem biskupów z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W uroczystościach wzięli udział m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, abp Adrian Galbas. metropolita katowicki oraz ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na początku Mszy św., na której zgromadzili się wierni z całej archidiecezji, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zawierzył Kościół częstochowski Maryi. – Maryjo przybywasz dzisiaj do swojej archidiecezji częstochowskiej. Tutaj masz swój dom – mówił abp Depo.

– Kościół częstochowski w geografii Kościoła na ziemi polskiej ma swoją misję, dać przykład umiłowania Ciebie i zawierzenia wszystkiego Bogu na Twój wzór – podkreślił w modlitwie zawierzenia.

Karol Porwich/Niedziela

Inauguracja nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji częstochowskiej, Wieluń 6.04.2024

Inauguracja nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji częstochowskiej, Wieluń 6.04.2024

List od Ojca Świętego Franciszka odczytał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Papież Franciszek podkreślił, że peregrynacja wpisuje się w duchowe przygotowanie do Roku Świętego 2025 i 100-lecia archidiecezji częstochowskiej. – Niech ta modlitewna krucjata umocni duchowo przede wszystkim rodziny, gdyż to one są drogą Kościoła i przyszłością świata – podkreślił papież Franciszek.

– Niech Święta Rodzina, ikona każdej ludzkiej rodziny pomoże waszym wspólnotom pogłębić odpowiedzialność za własne powołanie i za własne posłannictwo w społeczności ludzkiej i w Kościele – przypomniał.

W homilii abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański przypomniał, że Wieluń jest szczególnym miastem na mapie Europy. To tam przed 85 laty rozpoczęła się przerażająca tragedia w dziejach Polski, Europy i świata. – Zaczął się dramatyczny upadek europejskiej cywilizacji i kultury. Pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein nastąpił atak lotniczy na to niewielkie, liczące wówczas ok. 15 tys. mieszkańców, miasteczko – mówił arcybiskup.

Reklama

– Dzisiaj, od tego miejsca o tak tragicznej przeszłości, rozpoczynamy pielgrzymowanie Królowej Pokoju, Pani Jasnogórskiej. Podczas tego Nawiedzenia pragniemy prosić Boga - przez wstawiennictwo Maryi - o łaski potrzebne dla nas wszystkich; dla naszej diecezji, każdej parafii i każdego domu, bo wierzymy, że Jej matczyna obecność - w miejscu, gdzie kiedyś rozlała się nienawiść - doprowadzi do nawrócenia naszych serc i zbudowania w nich królestwa Bożego; królestwa prawdy i życia, królestwa świętości i łaski, królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju – podkreślił abp Gądecki.

Przypomniał, że jeśli chrześcijanin chce żyć zgodnie z własną tożsamością, musi przezwyciężyć strach przed ośmieszeniem, przed tym, co „powiedzą inni”. – Dzisiaj być może uczniowie Jezusa rzadziej kończą w celi, jak przydarzyło się Piotrowi i Janowi, ale może się zdarzyć, że nasz publiczny wizerunek zostanie nadwerężony albo nawet, że będziemy prześladowani z powodu obrony własnej i innych ludzkiej godności i wolności sumienia, które leżą u podstaw praktykowania wiary – wskazywał abp Gądecki.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

„W świecie mnogości głosów i idei, w czasach zalewu informacji, musimy umieć wybierać autorytety, osoby czy instytucje, które obdarzymy zaufaniem na tyle, by pozwolić im na kształtowanie naszej doczesności i wieczności. Musimy umieć decydować, kogo i czego będziemy słuchać bardziej, a kogo i czego mniej albo wcale” – wyjaśnił.

„Jeżeli mamy bardziej słuchać Boga, to Bóg winien być autorytetem w sprawach naszego życia małżeńskiego, rodzinnego, wychowania i życia codziennego – tłumaczył abp Gądecki. – Bóg ma być naszym autorytetem w kwestii historii, sztuki, prawa, filozofii, kultury, polityki. Bóg ma być autorytetem w sprawach szacunku dla życia i opieki społecznej, przedsiębiorczości i sukcesu. Bóg ma być autorytetem w kwestiach wiary i Kościoła”.

Reklama

Nawiązując do apokaliptycznego rozumienia terminów „nowe niebo i nowa ziemia”, arcybiskup wymienił „nieszczęścia, jakie towarzyszą naszym czasom”. – Tymi nieszczęściami są manipulacja oraz deformacja takich pojęć jak demokracja, wolność, sprawiedliwość, egoizm i brak zainteresowania dobrem wspólnym, dominacja logiki rynku opartego na korzyści i kulturze wykluczenia; bezrobocie, ubóstwo; nierówne prawa oraz ich wynaturzenie, pragnienie pozbawienia osób nienarodzonych ludzkich praw, handel ludźmi, uprzedmiotowienie kobiet, a następnie zmuszanie ich do aborcji, wykorzystanie seksualne; praca niewolnicza, zorganizowana przestępczość; handel organami; zmiana płci, uporczywe dzielenie ludzi i budowanie między nimi murów – mówił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W kontekście Nawiedzenia obrazu Matki Bożej powiedział, że postawa człowieka wychowywanego przez Maryję będzie skutkować zmianą jego postaw społecznych.

– Zamiast skupiać się na sporach i konfliktach, jakie nieuchronnie towarzyszą życiu społecznemu, zwrócimy uwagę na poważniejszy problem, jakim jest sytuacja, w której milkną spory o prawdę. W Polsce niestety bardziej brakuje nam prawdy, niż pokoju i zgody – zakończył abp Stanisław Gądecki.

W rozmowie z „Niedzielą” Arkadiusz Borkowski podkreślił: „ Chciałbym, żeby Maryja była w moim domu i moim małżeństwie cały czas. Modle się o godne bycie małżonkiem i ojcem”. Jego żona Kinga dodała, że modli się za osobę uzależnioną.

Natasza Grzybowska dwunastoletnia harcerka z Wielunia wskazała: „Maryja jest dla mnie bardzo ważna. Modlę się dzisiaj za moją rodzinę, chorą babcię i o to, aby ten rok przeżyć jak najlepiej”.

Reklama

Ola Kostrzewa też harcerka z Wielunia zauważyła,że to wydarzenie jest bardzo ważne mieszkańców Wielunia.

Ponadroczny czas Nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Kościele częstochowskim zakończy się 2 maja 2025 r.

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w intencji beatyfikacji m. Teresy Kierocińskiej

12 sierpnia w parafii św. Barbary w Wieluniu została odprawiona Msza św. i nabożeństwo w intencji beatyfikacji m. Teresy Kierocińskiej oraz w intencji członków Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” noszącego jej imię i za ich rodziny. W tym samym czasie w tej samej intencji modliły się wszystkie domy karmelitańskie.

Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wierni odmówili modlitwę w intencji beatyfikacji połączoną z cząstką Różańca i wezwaniami do oczekującej na beatyfikację m. Kierocińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Z jednej strony nabożeństwa majowe w mojej parafii będą odbywać się w kościele przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i taka formuła będzie od poniedziałku do soboty. Natomiast niedziela jest takim szczególnym dniem, kiedy jako wspólnota będziemy chcieli pójść pod nasze kapliczki maryjne– zaznacza ks. Tabaka, dodając: - Mamy je dwie w Głuszynie i na przemian w każdą niedzielę maja będziemy się tam gromadzili na wspólnej modlitwie. Oprócz podtrzymania tej pięknej staropolskiej tradycji, chcemy też podkreślić, że mamy takie miejsca kultu w naszej parafii, które są i o nie należy dbać.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję