Reklama

Watykan

Watykan: w tym roku 13 kardynałów ukończy 80. rok życia

W bieżącym roku 13 kardynałów ukończy 80 lat i zgodnie z prawem nie będą mogli uczestniczyć w przyszłym konklawe. 2 stycznia Kolegium kardynalskie składa się ze 132 elektorów i 109 nieelektorów. Pod koniec 2024 r. - o ile nie wydarzy się nic nowego - liczba elektorów spadnie do 119, o jednego mniej niż maksymalna liczba przewidziana przez Pawła VI i potwierdzona przez Jana Pawła II, od której jednak papieże często robili wyjątki.

[ TEMATY ]

kardynałowie

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym purpuratem, który w 2024 roku skończy 80 lat, będzie 29 stycznia nigeryjski kardynał John Olorunfemi Onaiyekan, emerytowany arcybiskup Abudży. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Nigerii został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI na konsystorzu w listopadzie 2012 roku i uczestniczył w konklawe, które w następnym roku wybrało papieża Franciszka. Od 9 listopada 2019 r. jest emerytowanym arcybiskupem Abudży.

12 lutego kolejnym purpuratem będzie Peruwiańczyk, kardynał Pedro Jimeno Barreto, jezuita arcybiskup Huancayo. Otrzymał on purpurę z rąk papieża Franciszka 28 czerwca 2018 roku. Od 2022 r. jest przewodniczącym Konferencji Kościelnej Amazonii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

24 lutego skończy 80 lat Hiszpan z urodzenia, ale Panamczyk z wyboru, kardynał José Luis Lacunza Maestrojuán z Zakonu Augustianów Rekolektów, biskup diecezji David. Przez dwie kadencje był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Panamy. Został włączony do Kolegium Kardynalskiego na konsystorzu 14 lutego 2015 r.

8 kwietnia 80. rocznicę urodzin będzie obchodzi kardynał Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun, wikariusz apostolski stolicy Laosu, Wientian. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Laosu i Kambodży jest kardynałem od 2017 roku. W latach 1984-1987 był więziony przez tamtejszy reżim komunistyczny.

19 kwietnia 80 lat ukończy hiszpański jezuita, kardynał Luis Francisco Ladaria Ferrer, emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary, której wcześniej był sekretarzem tej dykasterii. Został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Franciszka 28 czerwca 2018 roku.

8 czerwca skończy 80 lat Kanadyjczyk - kardynał Marc Ouellet, emerytowany prefekt Dykasterii ds. Biskupów i były arcybiskup metropolita Quebecu. Do Kolegium Kardynalskiego włączył go św. Jan Paweł II w 2003 roku. Uczestniczył w konklawe, które wybrało Benedykta XVI w 2005 roku i Franciszka w 2013 roku. Kierował Dykasterią ds. Biskupów w latach 2010-2023.

Reklama

29 czerwca 80 lat ukończy amerykański kardynał Sean Patrick O'Malley, kapucyn, arcybiskup Bostonu. Jest również przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, a także członkiem Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi w reformowaniu Kurii. Został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI w 2006 roku i uczestniczył w konklawe w 2013 roku.

5 sierpnia 80 -te urodziny będzie obchodził tanzański kardynał Polycarp Pengo, emerytowany arcybiskup Dar-es-Salam. Jest on jednym z ostatnich elektorów powołanych przez św. Jana Pawła II: otrzymał purpurę w 2003 roku i uczestniczył w dwóch kolejnych konklawe.

15 września skończy 80 lat Włoch, kardynał Mauro Piacenza, Penitencjarz Większy, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI na konsystorzu 20 listopada 2010 r., uczestnicząc w konklawe, które wybrało papieża Franciszka.

25 września skończy 80 lat Francuz, kardynał Jean Pierre Ricard, emerytowany arcybiskup Bordeaux,. Kardynał od 2006 roku, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji- Przyznał się do molestowania 14-letniej dziewczynki w 1987 roku. Dykasteria Nauki Wiary wszczęła postępowanie, ale prawa kardynalskie nie zostały mu odebrane.

10 października 80 lat ukończy wenezuelski kardynał Baltazar Enrique Porras Cardozo, arcybiskup Caracas, a wcześniej Meridy. Do Kolegium Kardynalskiego włączył go papież Franciszek na konsystorzu w listopadzie 2016 roku. Przez dwie kadencje przewodniczył Konferencji Episkopatu Wenezueli.

W dniu 24 grudnia 80 lat skończy indyjski kardynał Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju. członek Rady Kardynałów od samego początku jej istnienia, kilkukrotny przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii. Został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI w 2007 roku, uczestnicząc w konklawe w 2013 roku.

Ostatnim kardynałem, który w 2024 roku skończy 80 lat, będzie 31 grudnia kenijski kardynał John Njue. Był on arcybiskupem Nairobi i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kenii. Został włączony do Kolegium Kardynalskiego przez papieża Benedykta XVI na konsystorzu w dniu 24 listopada 2007 r.

Po uwzględnieniu nowych członków Kolegium Kardynalskiego, pod koniec 2024 r. liczba elektorów w Europie spadnie z 55 do 52; w Ameryce Północnej z 17 do 15; w Ameryce Środkowej z 5 do 4; w Ameryce Południowej z 15 do 13; w Azji z 20 do 18; w Afryce z 17 do 14; w Oceanii pozostanie na niezmienionym poziomie 3.

2024-01-02 11:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kardynałowie przyjmują gości

W piątek 19 listopada w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się zwyczajny konsystorz publiczny, podczas którego Franciszek wyniósł do godności kardynalskiej 17 nowych purpuratów. Następnego dnia kardynałowi ci koncelebrowali z Papieżem Mszę św. na zakończenie Roku Miłosierdzia. Również w sobotę nowi purpuraci podejmowali swych gości w Watyknie – są to tak zwane „visite di cortesia” (wizyty grzecznościowe). Do tej pory kardynałom oddawano do dyspozycji miejsca w niektórych salach Pałacu Apostolskiego i Muzeów Watykańskich. Dla gości przybyłych z różnych stron świata - ale także dla Rzymian, którzy czekali na ten szczególny dzień - była to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zobaczyć niektóre z najpięknieszych części siedziby Papieży, normalnie niedostępnych dla publiczności. Można było wtedy wejść do Pałacu Apostolskiego monumentalnymi Schodami Królewskim, wejść do wspaniale udekorowanej przez Giorgia Vasariego Sali Królewskiej, oraz sąsiadującej z nią Sali Książecej. Z Salą tą sąsiaduje druga loggia Pałacu Apostolskiego – autorem jej dekoracji jest Rafael, stąd ich nazwa „loggia di Rafaello”. Z Drugiej Loży przechodzi się do pomieszczeń Muzeów Watykańskich, między innymi do Galerii „Lapidaria”, na której ścianach zgromadzono tysiące antycznych płyt kamiennych z chrześcijańskimi i pogańskimi napisami. Również tutaj nowi purpuraci przyjmowali kiedyś swoich gości. Gdy kardynałem został polski misjonarz, jezutia Adam Kozłowiecki, dano mu do dyspozycji salę, gdzie wystawiony jest obraz Jana Matejki „Odsiecz wiedeńska”. Z Sali Królewskiej kardynalscy goście mogli przyjść także do olbrzymiej Auli Błogosławieństw, która biegnie górą wzdłuż fasady Bazyliki św. Piotra. Z środkowego balkonu tej aulii – Loży Błogosławieństw - Papieże udzielają błogosławieństwa „Urbi et Orbi” („Miastu i Światu”).

Tak było do ostatniego konsystorza. Tym razem zadecydowano, że do dyspozycji nowych kardynałów będzie jednie Aula Pawła VI, przestronna i łatwo dostępna dla gości z zewnątrz, ale zdecydownia mnie interesująca. Purpuratom wyznaczono miejsca w przedsionku Aulli, wzdłuż głównego przejścia i przed podwyższeniem Aulii ze słynną rzeźbą przedstawiającą zmartwychwstanie Chrystusa. Tłum ludzi ustawił się przy wejściu na długo wcześniej przed 16,30, kiedy otworzono bramy. W większości byli to goście konkretnych kardynałów, głównie tych, którzy stoją na czele dużych archidiecezji, dlatego długie kolejki utworzyły się, by pozdrowić kard. Carlosa Osoro Sierrę, arcybiskupa Madrytu, kard. Blase J. Cupicha, arcybiskupa Chicago, kard. Josepha Williama Tobina CSsR, Arcybiskupa Newarku (USA) i kard. Sérgia da Rocha, arcybiskupa Brasílii. Wraz z pierwszym w historii kardynałem Republiki Środkowoafrykańskiej Dieudonné Nzapalaingą CSSp, arcybiskupem Bangui, do Rzymu przyjechało bardzo wielu wiernych tamtejszego Kościoła – łatwo ich było rozpoznać po spontanicznym zachowaniu i kolorowych ubraniach (na niektórych było logo Roku Miłosierdzia). Wśród kardynałów świętowano szczególnie arcybiskupa Méridy w Wenezueli, Baltazara Enrique Porras Cardozo – jak mi wytłumaczyli moi znajomi Wenezuelczycy purpurat ten jest symbolem oporu społeczeństwa przeciwko lewicowemu reżymowi najpierw Chavesa a obecnie Maduro, który doprowadził ten bogaty kraj do ruiny gospodarczej, powszechnego ubóstwa i podziałów społecznych. W Aulii widać było bardzo wielu Amerykanów, również dziennikarzy, ponieważ oprócz arcybiskupów Chicago i Newarku Papież podniósł do godnośc kardynalskiej trzeciego Amerykanina, chociaż o irlandzkich korzeniach, Kevina Josepha Farrella, prefekta nowej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Włosi natomiast zainteresowani byli swym rodakiem Mario Zenarim, nuncjuszem apostolskim w Syrii, który jako kardynał pozostanie tam, by w dalszym ciągu pełnić swą posługę dyplomatyczną – w ten sposób Papież chciał pokazać całemu światu, jak bardzo leżą mu na sercu losy tego umęczonego wojną kraju.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Byśmy byli jedno

2024-04-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Instytut Pamięci Narodowej przygotował widowisko słowno-muzyczne poświęcone historii Kościoła w czasach komunizmu. Inscenizacja miała miejsce w kościele pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję