Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 25/2011, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Internet

Najbardziej interaktywne strony

Ewangelizacyjne strony na portalu społecznościowym - „Jesus Daily” oraz poświęcona Pismu Świętemu „The Bible” - w największym stopniu angażują użytkowników Facebooka, wyprzedzając pod względem interaktywności strony poświęcone takim gwiazdom muzyki, jak Lady Gaga czy Justin Bieber, lub słynnym klubom piłkarskim czy też Harry’emu Potterowi. Najnowszy ranking popularności i aktywności stron użytkowników Facebooka podał serwis allfacebook.com, który prezentuje takie zestawienia co tydzień.
Z rankingu wynika, że „Jesus Daily” ma ponad 5,6 mln fanów, a „The Bible” - ponad 7,3 mln. Nie jest to dużo w porównaniu na przykład ze stroną Lady Gagi (ponad 36 mln fanów), jednak to właśnie na chrześcijańskich stronach obserwuje się największą aktywność użytkowników. Ludzie zamieszczają komentarze, wpisują swoje uwagi, a najczęściej modlitwy. W jednym tygodniu na stronie „Jesus Daily” pojawiło się ponad 1,5 mln wpisów, a niewiele mniej na „The Bible”. Dla porównania na stronie Facebooka poświęconej Manchester United zanotowano na przełomie maja i czerwca około pół miliona wpisów.
W czołowej dwudziestce rankingu na najbardziej interaktywne strony Facebooka znalazły się jeszcze dwa portale religijne: „Jesus Christ” (8. miejsce - ponad 418 tys. wpisów) oraz „ILoveAllaah.com” (20. miejsce - prawie 271 tys. wpisów).

Nigeria

Fundamentaliści islamscy zaatakowali katedrę

Kilkanaście ofiar śmiertelnych, wielu rannych i poważne zniszczenia katedry w Maiduguri, na północnym wschodzie Nigerii, to skutek ataku fundamentalistów islamskich na katolicką świątynię i dwa komisariaty policji. Wszystko zdarzyło się 7 czerwca.
Jak powiedział misyjnej agencji Fides tamtejszy ordynariusz - bp Oliver Dashe Doeme, w katedrze wybuchła bomba, a cały budynek jest poważnie zniszczony. Władze przypisują atak fundamentalistycznej sekcie islamskiej Boko Haram, której członkowie określają siebie jako talibowie Nigerii i już wcześniej przyznali się do napadów. - Sytuacja w Maiduguri jest bardzo napięta - powiedział agencji Fides bp Doeme. Jednocześnie przypomniał, że przed dwoma tygodniami doszło do ataku przy użyciu ładunków wybuchowych na inny kościół oraz szkołę średnią. W miniony poniedziałek zamordowano jednego z religijnych przywódców islamskich, który przeciwstawiał się muzułmańskiej sekcie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Zmarli zakonnicy bliźniacy

W wieku 92 lat zmarli tego samego dnia dwaj zakonnicy bliźniacy z Buffalo w USA - bracia Julian i Adrian Riesterowie. 65 lat temu złożyli śluby w zakonie franciszkańskim. Jednojajowi bliźniacy pracowali razem na katolickim Uniwersytecie św. Bonawentury, wykonując prace stolarskie, ogrodnicze oraz pomagając jako kierowcy. Z wyglądu byli nie do odróżnienia, choć mieli różne osobowości.
Mnisi zmarli 1 czerwca w Szpitalu pw. św. Antoniego w Saint Petersburgu na Florydzie. Brat Julian odszedł rano, a brat Adrian wieczorem. Przyczyna w obu przypadkach była ta sama: niedoczynność serca - poinformował o. James Toal, gwardian franciszkańskiego klasztoru, w którym bliźniacy przebywali od 2008 r.

Ludzie

Abp Louis Sako

Chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako zaapelował po raz kolejny o położenie kresu przemocy wobec chrześcijan. - Koniec z przemocą! Nie chcemy już żyć jak „więźniowie strachu”, jak obcy we własnych miastach i domach - powiedział hierarcha podczas „międzyreligijnej nocy pokoju” 5 czerwca w katedrze w Kirkuku.
Chrześcijanie w Iraku są gotowi uczynić wszystko na rzecz pojednania, czują się blisko ze swoimi muzułmańskimi braćmi. - Ale nie chcemy żyć w izolowanych gettach ani w obozach dla uchodźców, przygotowanych w diasporze dla migrantów - stwierdził chaldejski arcybiskup Kirkuku. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o budowanie „braterskiej wspólnoty, opartej na pokoju, stabilizacji i bezpieczeństwie”.
Spotkanie chrześcijan i muzułmanów w Kirkuku jest szczególnie ważne w tym „czasie cierpienia” spowodowanym „ślepą i śmiertelną przemocą z ostatnich dni” - podkreślił chaldejski hierarcha. Dodał, że, mimo wszechogarniającego lęku, chrześcijan i muzułmanów jednoczy Matka Boża, której osoba stanowi most łączący wyznawców obu religii.

Cudzysłów

Gdy zagrożone jest życie, wtedy zagrożone jest wszystko.
Kard. Christoph Schönborn

Krótko

Robert Gates - minister obrony USA skrytykował pięciu członków NATO, w tym Polskę, za niedostateczny udział w operacjach wojskowych sojuszu w Libii.

Prezydent Jemenu Ali Abdullah Seleh został poważnie ranny w ataku na pałac prezydencki.

Niemieccy posłowie ulegli naciskom środowiska Eriki Steinbach i w uchwale z okazji 20-lecia polsko-niemieckiego traktatu wpisali zdanie o wysiedlonych po wojnie Niemcach.

Angela Merkel, niemiecka kanclerz, przebywała z wizytą w USA. Komentatorzy podkreślają nie najlepsze relacje osobiste między Merkel a Obamą.

Niemcy odnieśli sukces w budowaniu swojego wizerunku. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Goethego, nie są już postrzegani przez pryzmat II wojny światowej, a bardziej kojarzą się mieszkańcom krajów Europy jako naród filozofów, poetów i kompozytorów.

Odszkodowanie w wysokości 150 mln euro dostaną rolnicy za straty z powodu informacji o ogórkach z bakteriami E.coli. To nie pokryje całości strat, które w samej Hiszpanii są szacowane na 200 mln euro. Rolników i plantatorów czekają też kolejne kłopoty. Rosja wprowadziła zakaz importu truskawek, poziomek, jagód i borówek.

Wskutek zakażenia szczepem pałeczki okrężnicy EHEC zmarło co najmniej 30 osób. Przedstawiciele polskich służb sanitarnych odradzali podróże do naszych zachodnich sąsiadów. Według berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha, epidemia zakażeń enterokrwotocznym szczepem E. coli nieco słabnie.

Rekord Europy: 45 proc. Hiszpanów przed trzydziestym rokiem życia jest bezrobotnych.

W Hiszpanii doszło do katastrofy dwóch polskich awionetek. Zginęły cztery osoby, wśród nich znany architekt Stefan Kuryłowicz. Powodem była fatalna pogoda oraz brak reakcji pilotów na polecenia z wieży.

4 czerwca w Kownie na błoniach tzw. Zbiegu Kowieńskiego, czyli w miejscu, gdzie Wilia wpływa do Niemna, stanął pomnik bł. Jana Pawła II, autorstwa krakowianina prof. Czesława Dźwigaja.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu i diakonatu we franciszkańskiej rodzinie

2024-06-02 18:54

jms

    Rodzina franciszkańska ma czterech nowych prezbiterów i dziewięciu diakonów!

    W sobotę 1 czerwca w bazylice św. Franciszka w Krakowie o. bp Damian Muskus OFM udzielił sakramentu święceń braciom z trzech zakonów - Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Kapucynów i Braci Mniejszych Konwentualnych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Serce Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

XIII Przegląd Pieśni Maryjnych „Cześć Maryi” w Cierpiszu

2024-06-03 11:31

Gmina Łańcut

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Nasz Przegląd Pieśni Maryjnych odbył się już po raz trzynasty ale tak naprawdę mógłby on być już piętnastym Przeglądem. W czasie pandemii także nie zapominaliśmy o naszym święcie i organizowaliśmy przez dwa lata w maju „pamiątkę Przeglądu” podczas której odtwarzaliśmy Maryjne pieśni na placu ośrodka kultury i śpiewaliśmy Matce Bożej przy kapliczce. W tym roku Przegląd Maryjny odbywał się pod hasłem: „Matko Pocieszenia umacniaj naszą nadzieję” co ściśle wiązało się z coroczną prezentacją sanktuariów Maryjnych podczas naszego święta.

W tym roku prezentowana była parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy a obraz pięknej, krzemienickiej figury Matki Bożej zdobił podczas koncertu naszą scenę. Gościliśmy także krzemienicką, dziecięcą scholę, która przepięknie uczestniczyła w oprawie mszy świętej. Ksiądz Stanisław Piegdoń tamtejszy proboszcz opowiadał o swojej parafii i figurze Matki Bożej Pocieszenia oraz zapraszał nas do Krzemienicy na wspólne, modlitewne spotkania. W naszym Maryjnym święcie brał także udział ks. Marek Blecharczyk proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Łańcucie. Niecodzienną atrakcją XIII Przeglądu byli goście z Afryki, których przyjazd zorganizował zaprzyjaźniony z cierpiską parafią misjonarz z Togo ojciec Benoit Azameti. Jego współtowarzysz ojciec Eric wygłosił piękną homilię podczas uroczystej mszy, która poprzedzała Przegląd. Licząca ponad 20 osób grupa z Afryki także uczestniczyła w oprawie mszy a radość, spontaniczność z jaką śpiewali, ich wielkie rozmodlenie, egzotyczne stroje i instrumenty muzyczne wywarły na uczestnikach mszy wielkie, niezapomniane wrażenie. Mszę poprowadził bp Stanisław Jamrozek, który corocznie stara się uczestniczyć w naszej uroczystości. Byliśmy bardzo wzruszeni tak podniosłym charakterem przeglądowego nabożeństwa. Podziwialiśmy również uczestniczącą we mszy Góralską Kapelę z Zakopanego i piękny głoś śpiewającego psalm katechety Artura Nycza. Kiedy już wybrzmiał nasz hymn „Cześć Maryi” otwarcia Przeglądu dokonali jego organizatorzy na czele z proboszczem cierpiskiej parafii ks. Stanisławem Chrapkiem. Tradycyjnie już Przegląd składał się z dwóch części: Koncertu Maryjnego oraz części rozrywkowo – piknikowej. Tradycyjnie też Przegląd poprowadziła Urszula Pantoła. Corocznie wspominamy o pięknej, słonecznej pogodzie towarzyszącej naszym maryjnym świętom i w tym roku było równie ciepło, zielono i pięknie. Maj urzekał kolorami zieleni a niebo słońcem, przejrzystością i bielą obłoków. Przeglądom sprzyja także niezaprzeczalny urok krajobrazu Cierpisza usłanego kwieciem, lasem, pagórkami jak i pięknymi, zadbanymi domostwami. Uczestnicy Przeglądów nie zawiedli - także tym razem licznie wypełnili przykościelny plac. Ze skupieniem i radością słuchaliśmy pieśni czczących Matkę Bożą i piosenek dedykowanych także naszym ziemskim matkom, ponieważ święto przypadło 26.05.2024 akurat w Dniu Matki. Goście w atmosferze przyjaźni i ogromnej życzliwości gorąco oklaskiwali śpiewające i grające zespoły. Wystąpili: dzieci pierwszokomunijne z Cierpisza, wspaniała schola dziecięca z Krzemienicy, zespół śpiewaczy „Rogóżnianki” z Rogóżna, zespół wokalny ,,Tarnina” z Tarnawki, zespół śpiewaczy z Wysokiej, kapela „Wysoczanie”, zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Cierpiszu: wokalny, dziewczęcy „Fiori”, śpiewaczy „Folk–Kolor” i zespół wokalny „Zielony Maj”. Wszyscy wykonawcy pięknie sławili Matkę Bożą i ogromnie wzruszali. Wielką atrakcją przeglądowej sceny były występy naszych gości z Afryki, którzy pokazali w jaki sposób oni czczą Maryję. Z pewnością - jak opowiedział nam ojciec Benoit Azameti mają oni dla niej więcej czasu niż my a październikowe nabożeństwa pełne muzyki, tańca i modlitwy trwają u nich nawet dwie i pół godziny. Mieliśmy także okazję gościć wraz z afrykańską grupą bardzo urokliwego, najmłodszego w całej historii przeglądów artystę, który miał zaledwie 4 miesiące i był synkiem przybyłego z delegacją afrykańskiego małżeństwa. Większość osób z delegacji to studenci z Warszawy, którzy jednoczą się przy ojcach: Benoit i Ericu jako wspaniała modlitewna grupa. Druga atrakcja to Góralska Kapela z Zakopanego, która także w swoisty, bardzo piękny sposób ubarwiła Przegląd tradycyjną góralską muzyką i pięknym śpiewem. Mówiąc o atrakcjach nie mogę pominąć także zespołów znanych nam i bardzo lubianych, na które corocznie czeka nasza publiczność. Byli oni z nami i w tym roku. Dziękujemy za dobrą muzykę i radosne bawienie publiczności w części rozrywkowej kapelom: „Malawianie” i „Wysoczanie”. Jak więc widzimy Przegląd był pełen atrakcji i pięknych duchowych przeżyć ale wiele radości uczestnikom dawała też nasza regionalna kuchnia. Tradycyjne przysmaki takie jak: pyszne pierogi, bigos, proziaki, mięso czy kiełbaski z grilla, napoje, lody, ciasta serwowało jak zawsze KGW. Ciasta także piekły cierpiskie gospodynie, jak też ofiarowane one zostały przez sponsorów. Znowu zasiedliśmy do wspólnej, piknikowej biesiady i w serdecznej atmosferze mogliśmy spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Stoiska kulinarne KGW były jak zawsze oblegane i wszyscy chwalili wyborne dania. Dzieci natomiast bardzo cieszył dmuchany plac zabaw z którego mogły korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Klub Seniora wzbogacił nasz program przygotowując dla wszystkich chętnych przeglądowe „cegiełki” i konkurs z losowaniem ciekawych nagród. Świętowaliśmy od godziny 14.00 do 21.00 i tak samo jak przy poprzednich Przeglądach zakończyliśmy bezalkoholową zabawą taneczną na przykościelnym placu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję