Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jałmużna wielkopostna

Dla starszych i osamotnionych

Prawie 1,2 mln skarbonek rozprowadziła w parafiach Caritas Polska w ramach kolejnej edycji Jałmużny Wielkopostnej, z której dochód w tym roku przeznaczony zostanie na wsparcie osób starszych pozostających bez opieki, zakładanie klubów seniora i wolontariat osób na emeryturze. Akcja już po raz piąty ma wymiar ekumeniczny. Wspólnie z Caritas uczestniczą w niej ELEOS Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
W 2010 r. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest pod hasłem: „Bądźmy świadkami Miłości”. Organizacje charytatywne ww. wspólnot kościelnych, promując akcję, chcą zwrócić społeczną uwagę na los osób starszych, które u schyłku życia często są pozbawione opieki i troski najbliższych, żyją w osamotnieniu i opuszczeniu.
Sekretarz generalny Caritas Polska ks. Zbigniew Sobolewski przypomina, że ludzie starsi są częścią każdego społeczeństwa, a jednocześnie w powszechnej mentalności, w tym w mediach, nie ma dla nich miejsca. - Mówi się raczej o życiu młodym, silnym i bogatym, a starość i jej problemy są wstydliwie chowane - stwierdził.
Diecezjalne Caritas prowadzą na terenie całego kraju 175 Stacji Opieki Caritas, z których korzysta ponad 452 tys. osób w różnym wieku. Pod egidą Caritas działa też 9 hospicjów stacjonarnych i 58 hospicjów domowych opiekujących się 2600 pacjentami. Ponadto 835 chorych korzysta z 15 zakładów opiekuńczo-leczniczych, istnieje także ponad 100 ośrodków rehabilitacyjnych, Rodzinne Domy Pomocy oraz Domy dla Osób z Chorobą Alzheimera i innymi chorobami demencyjnymi.
Caritas Polska będzie namawiała proboszczów do zakładania przyparafialnych klubów seniora, w których byłyby realizowane programy kulturalne dla emerytów. Wszystkie organizacje charytatywne będą też promować wolontariat osób starszych, dzięki któremu osoby na emeryturze, zamiast siedzieć w domach, aktywniej angażowałyby się w życie lokalnej społeczności.
Kampania społeczna Jałmużna Wielkopostna rozpoczęła się z pierwszym dniem Wielkiego Postu - 17 lutego - i potrwa do 31 marca.

Reklama

Polska propozycja na forum ONZ

Dzień Sprawiedliwych...

Polska zaproponuje na forum ONZ obchodzenie 15 lutego jako Światowego Dnia Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jest to data urodzin Ireny Sendlerowej, zwanej matką dzieci Holokaustu, która w czasie okupacji uratowała życie 2,5 tys. żydowskich dzieci.
O inicjatywie poinformowała min. Ewa Ziomecka-Juńczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, podczas gali rozdania medali dla „Ludzi czyniących dobro”, która odbyła się z udziałem uczniów szkół im. Ireny Sendlerowej. Propozycję wysunął prezydent Lech Kaczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Toruń

W rocznicę urodzin Kopernika

W obecności doczesnych szczątków Mikołaja Kopernika 19 lutego br., w 537. rocznicę jego urodzin, w katedrze świętych Janów w Toruniu została odprawiona uroczysta Msza św. W tej świątyni został ochrzczony wielki astronom. Była to pierwsza stacja ponownego pochówku Kopernika, którego szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych w 2005 r. we Fromborku. Ta uroczysta ceremonia religijna, wpisująca się w wydarzenia związane z zaplanowanym na maj symbolicznym powtórnym pochówkiem Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku, miała miejsce w Kaplicy Kopernikańskiej toruńskiej katedry. Mszy św. przewodniczył metropolita warmiński abp. Wojciech Ziemba. Następnie modlitwie u stóp urny przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski.

Wrocław

Księga Henrykowska w Internecie

Pierwsze zdanie zapisane po polsku jest już dostępne na stronach www. A wszystko to za sprawą pracowników Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którzy kilka lat temu zeskanowali Księgę przy okazji przygotowywania jej kopii do druku, oraz ks. Jerzego Witczaka, który udostępnił jej cyfrową wersję na stronie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Wersja cyfrowa Księgi Henrykowskiej cieszy się ogromnym powodzeniem. W kilka dni obejrzało ją pół tysiąca internautów.
Pierwsze zdanie po polsku w napisanej po łacinie kronice opactwa w Henrykowie odnotował przełożony tamtejszej wspólnoty cystersów. Obecnie rękopis słynnej Księgi znajduje się we Wrocławiu, w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim, kopia zaś - w muzeum w Henrykowie. Całą Księgę w wersji elektronicznej można zobaczyć na stronie: digital.fides.org.pl.
Oprac. KK

Krótko

Nasz rząd jako jeden z nielicznych na świecie nie przekazał ani złotówki na doraźny fundusz pomocowy dla Haiti, o jaki zaapelowała ONZ. Wsparcie udzieliły natomiast o wiele biedniejsze państwa, jak Kongo, Senegal, Botswana czy Nigeria - poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej, ogłosił, że wystartuje w jesiennej elekcji jako kandydat na prezydenta RP.

PO nie ma jeszcze kandydata, który wystartuje w wyborach prezydenckich. Donald Tusk zdecydował, że wyłonią go prawybory. 46 tys.członków PO będzie głosowało nad dwoma kandydatami na kandydatów: Bronisławem Komorowskim i Radosławem Sikorskim. Wynik będzie znany przed Wielkanocą.

Prezydent powołał trzech nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Wśród wybranych znalazła się m.in. Zyta Gilowska.

Do marszałka Sejmu trafił projekt ustawy, która ułatwia dostęp do broni palnej. Projekt powstał w komisji „Przyjazne Państwo”.

Zapowiada się brutalna kampania wyborcza. Sojusznikiem PO został niespodziewanie Roman Giertych, który wysunął wobec Jarosława Kaczyńskiego oskarżenia, że chciał on inwigilować politycznych konkurentów. Kaczyński nazwał oskarżenia kłamstwem i zapowiedział skierowanie sprawy do sądu. To samo uczynił Giertych.

Kluby PO, Lewicy i PSL są za zmianą godzin głosowania w wyborach prezydenckich, tak by lokale wyborcze były otwarte od godz. 8 do 22. Obecnie głosowanie w tych wyborach trwa od godz. 6 do 20.

Połowa miejsc na listach wyborczych dla kobiet - to główny postulat autorów projektu ustawy o parytetach, którego pierwsze czytanie rozpoczęło się w Sejmie. Obywatelski projekt został złożony z inicjatywy Kongresu Kobiet.

Policji brakuje pieniędzy na szkolenia. W garażach stoją superszybkie motocykle, w kojcach na przewodników czekają psy. Nie ma kto na nich jeździć i kto ich prowadzić, bo policja nie ma pieniędzy, aby przeszkolić do specjalistycznej służby swoich funkcjonariuszy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: umysł uruchamia siła miłości! | Święto Dziękczynienia

2024-06-02 14:37

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

- Dopóki między nami są ludzie, którzy wciąż nie mają, są wykluczeni, dotąd nie posługujemy dobru wspólnemu – mówił kard. Ryś w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Jesteście solą ziemi

2024-06-02 20:48

Magdalena Lewandowska

Dzisiaj w parafii NMP Matki Miłosierdzia w sposób szczególny modlono się za małżeństwa.

Dzisiaj w parafii NMP Matki Miłosierdzia w sposób szczególny modlono się za małżeństwa.

Podczas wizytacji kanonicznej w parafii NMP Matki Miłosierdzia we Wrocławiu około 20 par odnowiło swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Dwie z nich świętowały 50-lecie ślubu. Specjalnego błogosławieństwa udzielił małżonkom bp Maciej Małyga, wszystkie pary otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także... solniczki z napisem "Wy jesteście solą dla ziemi". – Dziękuję wam za piękne świadectwo miłości i wierności. Życzę, byście tak jak sól nadawali „smak” światu i pokazywali, jak kochać – mówił do małżonków bp Małyga. Podkreślał, że nie będzie to możliwe bez prawidłowo ukształtowanego sumienia. W homilii nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Marka, w której uczniowie Jezusa zrywają kłosy w szabat, a sam Jezus uzdrawia człowieka z uschniętą ręką: – Co zasmuciło i co zagniewało Pana Jezusa? Zatwardziałość serc faryzeuszy. Zupełne niezrozumienie tego, czym jest prawo i tego, czym jest wolność. Oburzyło Go to, co ludzie zrobili z Prawem Boga.

CZYTAJ DALEJ

XIII Przegląd Pieśni Maryjnych „Cześć Maryi” w Cierpiszu

2024-06-03 11:31

Gmina Łańcut

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Wykonawcy Pieśni Maryjnych

Nasz Przegląd Pieśni Maryjnych odbył się już po raz trzynasty ale tak naprawdę mógłby on być już piętnastym Przeglądem. W czasie pandemii także nie zapominaliśmy o naszym święcie i organizowaliśmy przez dwa lata w maju „pamiątkę Przeglądu” podczas której odtwarzaliśmy Maryjne pieśni na placu ośrodka kultury i śpiewaliśmy Matce Bożej przy kapliczce. W tym roku Przegląd Maryjny odbywał się pod hasłem: „Matko Pocieszenia umacniaj naszą nadzieję” co ściśle wiązało się z coroczną prezentacją sanktuariów Maryjnych podczas naszego święta.

W tym roku prezentowana była parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy a obraz pięknej, krzemienickiej figury Matki Bożej zdobił podczas koncertu naszą scenę. Gościliśmy także krzemienicką, dziecięcą scholę, która przepięknie uczestniczyła w oprawie mszy świętej. Ksiądz Stanisław Piegdoń tamtejszy proboszcz opowiadał o swojej parafii i figurze Matki Bożej Pocieszenia oraz zapraszał nas do Krzemienicy na wspólne, modlitewne spotkania. W naszym Maryjnym święcie brał także udział ks. Marek Blecharczyk proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Łańcucie. Niecodzienną atrakcją XIII Przeglądu byli goście z Afryki, których przyjazd zorganizował zaprzyjaźniony z cierpiską parafią misjonarz z Togo ojciec Benoit Azameti. Jego współtowarzysz ojciec Eric wygłosił piękną homilię podczas uroczystej mszy, która poprzedzała Przegląd. Licząca ponad 20 osób grupa z Afryki także uczestniczyła w oprawie mszy a radość, spontaniczność z jaką śpiewali, ich wielkie rozmodlenie, egzotyczne stroje i instrumenty muzyczne wywarły na uczestnikach mszy wielkie, niezapomniane wrażenie. Mszę poprowadził bp Stanisław Jamrozek, który corocznie stara się uczestniczyć w naszej uroczystości. Byliśmy bardzo wzruszeni tak podniosłym charakterem przeglądowego nabożeństwa. Podziwialiśmy również uczestniczącą we mszy Góralską Kapelę z Zakopanego i piękny głoś śpiewającego psalm katechety Artura Nycza. Kiedy już wybrzmiał nasz hymn „Cześć Maryi” otwarcia Przeglądu dokonali jego organizatorzy na czele z proboszczem cierpiskiej parafii ks. Stanisławem Chrapkiem. Tradycyjnie już Przegląd składał się z dwóch części: Koncertu Maryjnego oraz części rozrywkowo – piknikowej. Tradycyjnie też Przegląd poprowadziła Urszula Pantoła. Corocznie wspominamy o pięknej, słonecznej pogodzie towarzyszącej naszym maryjnym świętom i w tym roku było równie ciepło, zielono i pięknie. Maj urzekał kolorami zieleni a niebo słońcem, przejrzystością i bielą obłoków. Przeglądom sprzyja także niezaprzeczalny urok krajobrazu Cierpisza usłanego kwieciem, lasem, pagórkami jak i pięknymi, zadbanymi domostwami. Uczestnicy Przeglądów nie zawiedli - także tym razem licznie wypełnili przykościelny plac. Ze skupieniem i radością słuchaliśmy pieśni czczących Matkę Bożą i piosenek dedykowanych także naszym ziemskim matkom, ponieważ święto przypadło 26.05.2024 akurat w Dniu Matki. Goście w atmosferze przyjaźni i ogromnej życzliwości gorąco oklaskiwali śpiewające i grające zespoły. Wystąpili: dzieci pierwszokomunijne z Cierpisza, wspaniała schola dziecięca z Krzemienicy, zespół śpiewaczy „Rogóżnianki” z Rogóżna, zespół wokalny ,,Tarnina” z Tarnawki, zespół śpiewaczy z Wysokiej, kapela „Wysoczanie”, zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Cierpiszu: wokalny, dziewczęcy „Fiori”, śpiewaczy „Folk–Kolor” i zespół wokalny „Zielony Maj”. Wszyscy wykonawcy pięknie sławili Matkę Bożą i ogromnie wzruszali. Wielką atrakcją przeglądowej sceny były występy naszych gości z Afryki, którzy pokazali w jaki sposób oni czczą Maryję. Z pewnością - jak opowiedział nam ojciec Benoit Azameti mają oni dla niej więcej czasu niż my a październikowe nabożeństwa pełne muzyki, tańca i modlitwy trwają u nich nawet dwie i pół godziny. Mieliśmy także okazję gościć wraz z afrykańską grupą bardzo urokliwego, najmłodszego w całej historii przeglądów artystę, który miał zaledwie 4 miesiące i był synkiem przybyłego z delegacją afrykańskiego małżeństwa. Większość osób z delegacji to studenci z Warszawy, którzy jednoczą się przy ojcach: Benoit i Ericu jako wspaniała modlitewna grupa. Druga atrakcja to Góralska Kapela z Zakopanego, która także w swoisty, bardzo piękny sposób ubarwiła Przegląd tradycyjną góralską muzyką i pięknym śpiewem. Mówiąc o atrakcjach nie mogę pominąć także zespołów znanych nam i bardzo lubianych, na które corocznie czeka nasza publiczność. Byli oni z nami i w tym roku. Dziękujemy za dobrą muzykę i radosne bawienie publiczności w części rozrywkowej kapelom: „Malawianie” i „Wysoczanie”. Jak więc widzimy Przegląd był pełen atrakcji i pięknych duchowych przeżyć ale wiele radości uczestnikom dawała też nasza regionalna kuchnia. Tradycyjne przysmaki takie jak: pyszne pierogi, bigos, proziaki, mięso czy kiełbaski z grilla, napoje, lody, ciasta serwowało jak zawsze KGW. Ciasta także piekły cierpiskie gospodynie, jak też ofiarowane one zostały przez sponsorów. Znowu zasiedliśmy do wspólnej, piknikowej biesiady i w serdecznej atmosferze mogliśmy spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Stoiska kulinarne KGW były jak zawsze oblegane i wszyscy chwalili wyborne dania. Dzieci natomiast bardzo cieszył dmuchany plac zabaw z którego mogły korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń. Klub Seniora wzbogacił nasz program przygotowując dla wszystkich chętnych przeglądowe „cegiełki” i konkurs z losowaniem ciekawych nagród. Świętowaliśmy od godziny 14.00 do 21.00 i tak samo jak przy poprzednich Przeglądach zakończyliśmy bezalkoholową zabawą taneczną na przykościelnym placu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję