Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

11 stycznia w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do przypadającej w tym dniu Niedzieli Chrztu Pańskiego.
Jezus przyjął z rąk Jana Chrzciciela chrzest pokuty, a gdy trwał na modlitwie, „Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie»” - przypomniał Papież słowa Ewangelii wg św. Łukasza, opisującej to zdarzenie. Podkreślił, że „był to pierwszy publiczny przejaw mesjańskiej tożsamości Jezusa po oddaniu Mu chwały przez Mędrców, dlatego liturgia umieszcza chrzest obok Objawienia Pańskiego, przeskakując prawie 30 lat: to Dzieciątko, które Mędrcy uwielbili jako Króla mesjańskiego, dzisiaj widzimy jako uświęcone przez Ojca w Duchu Świętym”.
Jan Paweł II zwrócił uwagę, że „niedościgłą mistrzynią kontemplacji jest Najświętsza Maryja Panna, która jeśli po ludzku musiała cierpieć na widok Jezusa opuszczającego Nazaret, to z Jego objawienia otrzymała nowe światło i siłę do pielgrzymowania w wierze. Chrzest Jezusa stanowi pierwszą tajemnicę światła dla Maryi i całego Kościoła, które oby mogło rozświetlić drogę każdego chrześcijanina” - zakończył swe rozważania Ojciec Święty.
Papież odmówił następnie z wiernymi i pielgrzymami na Placu św. Piotra modlitwę Anioł Pański, po czym udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego. Na zakończenie pozdrowił pielgrzymów z kilku krajów w ich językach. Po ukraińsku życzył pątnikom z Kijowa, Lwowa i innych miast Ukrainy wesołych świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych według kalendarza juliańskiego.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich Rodaków. Przybyliście do Grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła, aby umacniać się w wierze, nadziei i miłości. Proszę Boga, aby obficie udzielał Wam tych łask. Proszę też, zawieźcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i wszystkim Polakom. Niech Bóg Wam błogosławi. Do siego roku!”.
Oto synteza papieskiej katechezy:
„Drodzy Bracia i Siostry! Kantyk z Listu św. Piotra, który dziś rozważamy, zatrzymuje się na misterium zbawczej męki Chrystusa. Poniekąd jej zapowiedzią był już chrzest Jezusa w Jordanie, który wspominaliśmy w minioną niedzielę. To wtedy Bóg objawił, że Jezus jest Jego Synem umiłowanym, który jako Baranek Boży uwolni człowieka z grzechu przez mękę i śmierć na krzyżu. Apostoł Piotr, świadek Chrystusowych cierpień, często powraca w swoich listach do wydarzeń Wielkiego Tygodnia, aby uświadomić braciom w wierze, za jak wielką cenę zostali wykupieni, i by zachęcić wszystkich do życia sprawiedliwego na miarę tej ofiary. Chrystus „w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości” (por. 1P 2, 24). Niech pamięć o tym stale nam towarzyszy, abyśmy byli wiernymi naśladowcami Chrystusa w sprawiedliwości i ofiarnej miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 14 stycznia 2004 r.

Msza św. za duszę zamordowanego nuncjusza

„Nasz drogi Nuncjusz Apostolski nauczył nas sztuki chrześcijańskiego życia” - powiedział kard. Angelo Sodano w homilii podczas Mszy św., którą odprawił 8 stycznia br. w Bazylice Watykańskiej za duszę śp. abp. Michaela Courtneya, zamordowanego w czasie pełnienia obowiązków w Burundi 29 grudnia 2003 r.
Watykański Sekretarz Stanu porównał tę zbrodnię do zabicia Abla przez Kaina. „Jego śmierć - powiedział kard. Sodano - nie jest niczym innym jak pomostem między życiem ziemskim a życiem niebieskim, (...) między dwoma brzegami ludzkiego istnienia”. Kaznodzieja zachęcił obecnych, by pamiętali, że „każda Ofiara eucharystyczna służy odpuszczeniu grzechów”. Powierzył również duszę abp. Michaela Courtneya miłości miłosiernego Boga.
Abp Courtney pochodził z Irlandii. Zmarł w stolicy Burundi - Bujumburze 29 grudnia 2003 r. w wyniku zamachu. Jego samochód został ostrzelany. Abp Courtney zmarł na stole operacyjnym w szpitalu.

Reklama

Audiencja dla korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej

O odbudowę suwerenności Iraku zaapelował Jan Paweł II w tradycyjnym przemówieniu noworocznym do Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Spotkanie dla 174 dyplomatów odbyło się 12 stycznia br. w „Sala Regia” Pałacu Apostolskiego.
Jan Paweł II przypomniał apele Stolicy Apostolskiej o to, aby nie dopuścić do wybuchu wojny w Iraku. Obecnie za najważniejsze zadanie Ojciec Święty uznał odbudowę niepodległości tego kraju.
Papież podkreślił, że głównym czynnikiem destabilizacji na Bliskim Wschodzie pozostaje konflikt izraelsko-palestyński. Przypomniał, że sam nie ustaje w powtarzaniu rządzącym: „Użycie broni, uciekanie się z jednej strony do terroryzmu, z drugiej do represji, upokarzanie przeciwnika, propaganda nienawiści - prowadzą donikąd. Tylko poszanowanie słusznych aspiracji drugiej strony, powrót do stołu rokowań i konkretne zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej mogą doprowadzić do rozwiązania konfliktu” - powiedział Papież.
Wiele miejsca Jan Paweł II poświęcił sprawie międzynarodowego terroryzmu, który „sieje strach, nienawiść i fanatyzm, przynosi szkodę sprawom, którym ma służyć”. „Wszystkie cywilizacje godne tego miana kategorycznie muszą odrzucić kontakty z przemocą! - podkreślił z mocą Papież. - Nie możemy biernie zgodzić się na to, aby pokój był zakładnikiem przemocy!”.
Na zakończenie Ojciec Święty powiedział o trudnościach, jakie wystąpiły przy okazji niedawnej debaty nt. chrześcijańskich korzeni Europy. Skrytykował tych, którzy „odczytali historię przez pryzmat ideologii, zapominając o tym, że chrześcijaństwo wniosło do kultury i instytucji kontynentu: godność osoby ludzkiej, wolność, poczucie uniwersalności, szkołę i uniwersytet, dzieła solidarności”. „Nie pomniejszając innych tradycji religijnych, pozostaje faktem, że Europa ukształtowała się w tym samym czasie, gdy była ewangelizowana” - powiedział Papież i dodał, że chrześcijanie przyczynili się do postępu na płaszczyźnie wolności i praw człowieka, do pokojowych przekształceń reżimów totalitarnych, jak również do przywrócenia demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przesłanie z okazji zakończenia Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych

W specjalnym orędziu do uczestników międzynarodowego sympozjum nt. godności i praw osoby upośledzonej umysłowo, obradującego w Watykanie w dniach 7-9 stycznia, Jan Paweł II zaapelował o poszanowanie godności każdej osoby niepełnosprawnej i przypomniał o jej prawie do życia seksualnego. Spotkanie zorganizowała Kongregacja Nauki Wiary na zakończenie Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, którym był 2003 r.
„Byt ludzki, niezależnie od warunków, w jakich rozwija się jego życie, ma jedną godność i szczególną wartość już od początku swego istnienia aż do chwili naturalnej śmierci, a niepełnosprawni mogą nas nauczyć lepszego świata, bez przemocy i agresji” - napisał Ojciec Święty.
Papież przypomniał, że „nie wolno odmawiać wspierania i ochrony tych osób, nawet jeśli zakłada to jakieś obciążenia ekonomiczne i społeczne”. „Może nawet bardziej niż inni chorzy, osoby upośledzone umysłowo wymagają uwagi, miłości, zrozumienia, nie można ich pozostawiać samymi i bezbronnymi”. W tym sensie na szczególną uwagę zasługuje troska o uczuciowe potrzeby osoby niepełnosprawnej, gdyż również ona odczuwa potrzebę kochania i bycia kochaną.
Ojciec Święty zwrócił również uwagę na to, że „jakość życia wewnętrznego wspólnoty ludzkiej mierzy się w wielkim stopniu jej zaangażowaniem na rzecz pomagania najsłabszym i potrzebującym oraz szacunku dla ich godności jako mężczyzn i kobiet”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanica-Zdrój. XIII Ekstremalna Noc Fatimska już 10-11 maja

2024-05-08 20:45

[ TEMATY ]

Fatima

Noc Fatimska

Polanica‑Zdrój

o. Zdzisław Świniarski

Polanica Sokołówka

sercanie biali

ks. Mirosław Benedyk

Ekstremalna Noc Fatimska

Ekstremalna Noc Fatimska

Ojcowie sercanie biali zapraszają na XIII Ekstremalną Noc Fatimską, z piątku na sobotę, 10-11 maja br. Jest to jednocześnie zakończenie Jerycha Różańcowego, które będzie trwa od 4 do 10 maja do godz. 20.

PRZEBIEG:

CZYTAJ DALEJ

Wydział Nauk o Komunikacji – nowy, siódmy wydział na UPJPII!

2024-05-08 23:57

Archiwum UPJPII

    To wielkie święto dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś, władze UPJPII oficjalnie ogłosiły powołanie nowego wydziału Uczelni!

    Wydział Nauk o Komunikacji został erygowany dekretem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej w dniu 27 kwietnia 2024 r. w 10. rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II. Decyzję watykańskiej dykasterii podpisał jej prefekt kard. José Tolentino Calaça de Mendonça oraz sekretarz prał. Giovanni Cesare Pagazzi.

CZYTAJ DALEJ

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

2024-05-09 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kierowcy

#Pielgrzymka

Adobe Stock

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędzie się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się jutro Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Kierowcy modlić się będą w intencji wszystkich użytkowników dróg prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, wzajemną życzliwość i szacunek. Polecą też polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych ścieżkach.

- Bezpieczeństwo na drogach jest dla nas stałym wyzwaniem. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie myśleli tylko o sobie, ale też o innych uczestnikach ruchu. Jest to tak zwany element odpowiedzialnego poruszania się i z tym wiąże się nie podejmowanie ryzyka a także szanowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa - powiedział ks. Jerzy Kraśnicki Dyrektor MIVA Polska i organizator pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję