Reklama

Jesteśmy dla rodziny

Niedziela legnicka 33/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. PIOTR NOWOSIELSKI: - Księże Profesorze, jest Ksiądz długoletnim duszpasterzem rodzin na terenie archidiecezji wrocławskiej, proszę nam powiedzieć, czy z perspektywy tych lat można wyróżnić okresy, kiedy ta pomoc rodzinie jest mniej, lub bardziej potrzebna, czy też rodzina ciągle potrzebuje pomocy?

KS. STANISŁAW PASZKOWSKI: - Myślę, że jednak coraz bardziej narasta problem konfliktów i trudności, które rodzina przeżywa. Okres transformacji, okres wolności, owszem wprowadza szeroką wolność, ale za tą wolnością nie zawsze idzie odpowiedzialność. Dlatego różne prądy, które się pojawiają, tworzą często kontrę dla rodziny, a tym samym powodują to, że rodzina często przeżywa głębokie kryzysy. To narasta z latami. Jeszcze 10 lat temu, w poradniach było dużo mniej ludzi, było mniejsze nimi zainteresowanie. W tej chwili, tych kłopotów, problemów jest bardzo dużo. Więź małżeńska, brak komunikacji, problemy wychowawcze i in. Z tego powodu Kościół chce być bliżej rodziny, otwierać przed nimi nową ofertę, aby im po prostu pomóc. Wśród tych problemów najważniejszym jest chyba brak jedności małżeńskiej. Tu najbardziej narastają problemy, prowadząc często do rozwodów. Z drugiej strony narasta ilość małżeństw mających kłopoty i problemy z poczęciem dziecka. W tej dziedzinie duszpasterstwo też musi się otworzyć, aby nieść takim małżonkom pomoc. Z jednej strony jest tu pomocą adopcja, a z drugiej nowy nurt w służbie rodziny, popieranie naprotechnologii, wspierania powstawania takich ośrodków, które będą ją praktykowały. Kolejnym problemem jest pogłębienie duchowości małżeńskiej. Tutaj widzimy, że małżeństwa coraz bardziej wyobcowują się religijnie, coraz więcej jest małżonków bardzo „letnich”, gdy chodzi o wiarę. I tu jest duże zadanie pomocy ze strony ruchów, grup religijnych, czy też powołania do życia przez Kościół nowych form pomocy w pogłębianiu religijności, duchowości małżeństw i rodzin.

- Proszę o wyjaśnienie jaka jest różnica między Poradnią Rodzinną, a Specjalistyczną Poradnią Rodzinną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Poradnictwo rodzinne powinno towarzyszyć małżeństwom na różnych etapach ich rozwoju. Tym samym te podstawowe Poradnie Parafialne, mają trzy zasadnicze zadania. Pierwszym jest promocja małżeństwa i rodziny, jako powołania, które prowadzi do szczęścia. Drugim aspektem jest pomoc małżonkom w rozwiązywaniu problemów, konfliktów, trudności. Takim zadaniem jest też pomoc w trudnościach wychowawczych. Trzecim zadaniem jest nauczanie metody naturalnego planowania rodziny. I to te Poradnie realizują. Kiedy zaś dochodzi do sytuacji, że jakiś problem narasta, wtedy potrzeba nam specjalisty, który w takim momencie poda rękę. Zazwyczaj poradnia parafialna nie ma takiego specjalisty, który mógłby pośpieszyć z pomocą, dlatego wtedy droga wiedzie do Poradni Specjalistycznej, w której pracują specjaliści z poszczególnych dziedzin nauki, do których kierowani są ludzie z naszych parafii. Dlatego ważnym jest aby były takie miejsca, do których możemy małżonków odesłać, miejsca w których możemy im coś nowego zaproponować, abyśmy w tych konfliktach mogli im konkretnie pomóc. I to jest ten drugi etap poradnictwa.

- Wśród specjalistów legnickiej Poradni Specjalistycznej znaleźli się mediatorzy. To jakaś nowa forma pomocy kierowana pod adresem rodzin?

- Tak, mediatorzy to nowa kategoria specjalistów. Mediacja ma tu coś z terapii. Przy czym warto rozróżnić dwa rodzaje mediacji: Mediacje prawnicze, sądowe, które polegają na tym, że sąd odsyła małżonków, wobec których orzeka rozwód do mediatora, aby przed nim zostały uzgodnione sprawy związane chociażby z podziałem majątku. Kiedy to się dokona, wtedy wracają do sądu i zapada wyrok, te sprawy między małżonkami są już rozwiązane. U nas mediacja polega na czymś innym. My, staramy się pomóc tym małżonkom, którzy noszą się np. z zamiarem wystąpienia o rozwód, ale mają jeszcze wątpliwości, myślą o jakimś sposobie uratowania małżeństwa, wtedy mediator z naszej Poradni stara się pokazać możliwość uratowania związku. Wtedy, w rozmowie pragnie doprowadzić ich do takiej decyzji, aby małżonkowie zechcieli podjąć pracę nad sobą, aby przez to uratować małżeństwo. Prowadzi więc z nimi rozmowy, stara się dotrzeć do przyczyny problemu, doprowadzić małżonków do głębszej komunikacji między nimi, a jeśli jest potrzebna jakaś terapia, kieruje do terapeuty. Dlatego ta mediacja jest ważna, bo czasem okazuje się że małżonków dzieli sposób patrzenia na życie, na swoje małżeństwo, na swoje zadania, wtedy mediator próbuje otworzyć ich na siebie, żeby zaczęli ze sobą rozmawiać, pokazać że można się w tych dziedzinach dogadać i dojść do porozumienia. Dlatego też widzimy że dużo ludzi przychodzi i chce z mediacji korzystać.

Reklama

- Księże Profesorze, a czy zdarzają się takie momenty, że prosi o pomoc ktoś, kto opiekuje się osobą chorą, starszą, niedołężną, że ofiaruje mu swój czas, siły, a spotyka się np. z agresją ze strony takiej osoby, niezrozumieniem, albo zarzutami, że się ją okrada, itp. Takie reakcje mają miejsce np. przy chorobach związanych z miażdżycą, czy demencją...

- Tak. Zdarzają się takie sytuacje i przedstawiciele rodzin pojawiają się w naszych poradniach. Dlatego zatrudniamy psychologów z odpowiednim przygotowaniem, aby tym osobom wyjaśnić, pokazać dlaczego tak się dzieje i odpowiednio poprowadzić. Tak więc tematyka opieki nad różnymi pokoleniami w rodzinie jest również w życiu poradni obecna. Jeśli zaś taka opieka nad starszą już mamą, czy tatą, zaczyna przerastać siły ich opiekunów, wtedy też pracownicy poradni podpowiadają; „wszystko co zrobiliście do tej pory, zrobiliście z miłością dla tej osoby, ale na tym obecnym etapie choroby, wymaga ona opieki bardziej specjalistycznej”. I szuka się najlepszego rozwiązania.

- Co jest największą radością dla Księdza w pracy w zakresie duszpasterstwa rodzin, a jakie smutki jej towarzyszą?

- Dla mnie osobiście największą radością jest moment, kiedy małżonkowie do nas przychodzą, kiedy dzielą się swoimi problemami i możemy zacząć szukać rozwiązań. A kolejnym, jest moment kiedy przychodzą podziękować za znalezioną pomoc, za to że podaliśmy rękę. To najbardziej objawia się w naszym Ośrodku Adopcyjnym, kiedy przychodzą z dzieckiem, pokazują je i cieszą się że mogą je wychowywać.
Smutki nasze, to z jednej strony brak funduszy na zatrudnianie na stałe różnych specjalistów z poszczególnych dziedzin, Tym samym ich praca oparta jest na wolontariacie. A z drugiej strony, to także brak zrozumienia istoty pracy poradni nawet ze strony księży. Często pokutuje wśród nich przekonanie, że poradnictwo jest tylko dla narzeczonych. Tym samym, nie dostrzegają tej całej gamy problemów z jakim boryka się współczesna rodzina. Próbujemy zmieniać to myślenie, już na poziomie seminarium, omawiając z klerykami tą szeroką gamę zagadnień, jakie powinniśmy podjąć, z którymi będą się stykać w przyszłości.

* * *

Dyżury w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Józefa przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej
Legnica, ul. Witelona 3 (wejście od ul. św. Piotra)
tel. 76 7213452, www.rodzina.diecezja.legnica.pl, srk@diecezja.legnica.pl

Doradca życia rodzinnego: I środa m-ca 15.30-17.30, I piątek i II czwartek m-ca 16.00-18.00, IV czwartek m-ca 17.00-18.00
Doradca życia rodzinnego - mediator: III wtorek i III czwartek m-ca 17.15-18.15
Lekarz: II wtorek m-ca 16.00-17.00, III środa m-ca 18.30-19.30
Mediator: II i IV piątek m-ca 16.00-18.00
Pedagog specjalny: I czwartek m-ca 16.00-17.00, IV środa m-ca 16.00-18.00
Prawnik kościelny - duszpasterz: II wtorek m-ca 14.00-15.30, II i IV piątek m-ca 16.00-18.00
Psycholog: I, II, III i IV wtorek m-ca 17.30-18.30, I i III środa m-ca 16.00-18.00
Psycholog - duszpasterz: III środa m-ca 16.00-17.00
Psycholog - mediator: II środa i III czwartek m-ca 16.30-17.30
Psycholog - terapeuta uzależnień: III piątek m-ca 16.00-18.00
UWAGA: Rejestracja odbywa się bezpośrednio u specjalistów (pierwsze pół godziny dyżuru, osobiście lub pod tel. 76-721-34-52).Poradnia czynna w dni powszednie od I do IV tygodnia miesiąca włącznie. Poradnia nieczynna w święta oraz w lipcu i w sierpniu. Porady udzielane są bezpłatnie.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kazanie Biskupa Polowego wygłoszone podczas pogrzebu śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza ugodzonego nożem na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-13 16:06

[ TEMATY ]

kazanie

PAP/Albert Zawada

Panie,
W te dni rozpaczy.
Gdy czuję nad sobą
Ciężar Twoich wyroków,
Biję pięściami w zamkniętą Bramę,
Tłukę w nią
I kołatam!
Jak ją otworzyć na ścieżaj?
Jak ją wyważyć z zawiasów?
Jakim taranem ją skruszyć?
Nie zdołam tego dokonać.
Więc błagam: Otwórz ją!
Ona mi jedna została!
Ale me pięści
Mdleją z nadmiaru zmęczenia
I opadają
Bezsilne,
Skrwawione.
Nie starczy mi wiary
W tej walce
Z Bramą zamkniętą,
… błagam,
Przyjdź mi z pomocą
Na przekór słabości mych pięści
/KSIĘGA MODLITW DAWNYCH I NOWYCH, Roman Brandstaetter/

Do bicia pięścią w zamkniętą bramę można by porównać to, co wielu z nas, w pierwszym rzędzie Rodzice i najbliżsi śp. Mateusza, przeżywało w ostatnim czasie. Kołataliśmy, biliśmy nie dawaliśmy spokoju Panu Bogu poprzez nasze modlitwy płynące do Niego szerokim nurtem. Otwarła się brama, ale nie ta, o której myśleliśmy. Pragnęliśmy życia ziemskiego dla naszego drogiego i kochanego brata. Bóg tymczasem otwarł przed nim bramę życia wiecznego. Pragnęliśmy, by mógł nadal służyć Ojczyźnie ziemskiej, tymczasem Bóg powołał go do ojczyzny niebiańskiej. Pragnęliśmy życia w świecie naznaczonym wojnami i przemocą, a śp. Mateusz przeszedł do królestwa prawdy i sprawiedliwości, miłości i pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Mistrz męczenników

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 18

[ TEMATY ]

bł bp Michał Kozal

pl.wikipedia.org

Bł. Michał Kozal

Bł. Michał Kozal

Znosił cierpliwie bestialstwo niemieckich oprawców, a swoją postawą wlewał w serca więźniów Dachau Chrystusową miłość.

Michał Kozal po ukończeniu gimnazjum w 1914 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie w 1918 r., na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dał się poznać jako gorliwy kapłan i w 1927 r. został ojcem duchownym gnieźnieńskiego seminarium. Zyskał uznanie jako doskonały przewodnik sumień przyszłych kapłanów. Wkrótce został powołany na funkcję rektora, którą piastował do 1939 r., kiedy to mianowano go biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak jak z ludzi, których kochamy

2024-06-14 10:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Czy można śmiać się również z Boga? I to nie jest bluźnierstwo!?” - takie pytanie postawił Franciszek przyjmując na audiencji reprezentację komików z różnych krajów. „Oczywiście, tak. jak bawimy się i żartujemy z ludźmi, których kochamy” - wyjaśnił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że mistrzem z podejściem z humorem do Boga jest żydowska tradycja sapiencjalna i literacka. „Można to czynić, ale nie obrażając uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich”- zaznaczył, dodając, że śmiech humoru nigdy nie jest skierowany przeciwko nikomu, ale zawsze jest włączający, proaktywny, wzbudza otwartość, współczucie, empatię. „Humor nie obraża, nie upokarza, nie przybija ludzi do ich wad” - powiedział Franciszek. „Nie przestawajcie pocieszać ludzi, zwłaszcza tych, którym najtrudniej jest patrzeć na życie z nadzieją” - zachęcał papież „Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie” - prosił Ojciec Święty. Zauważył, że komunikacja często dziś rodzi niezgodę, ale komicy potrafią łączyć różne, a czasem nawet przeciwstawne rzeczywistości. „Jak wiele musimy się od was nauczyć!” - stwierdził, zachęcają komików, by modlili się do Pana Boga i prosili o poczucie humoru, zwłaszcza posługując się piękną modlitwą świętego Tomasza More'a.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję