Reklama

Wiadomości

Biała Podlaska: odsłonięcie pomnika śp. Pary Prezydenckiej

Lech Kaczyński wpisał się w naszą historię w ten sposób, iż każdy kto jest polskim patriotą, musi być przekonany, że warto, by jego pomniki stały w różnych polskich miastach - powiedział w Białej Podlaskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Marii Kaczyńskiej.

[ TEMATY ]

pomnik

pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muszę podziękować z całego serca, że tu w Białej Podlaskiej stanął ten pomnik, mojego brata, mojej bratowej, Prezydenta RP i Pierwszej Damy. Ta wdzięczność jest serdeczna, osobista i głęboka; taka, jaką może odczuwać tylko ktoś, kto w Smoleńsku stracił kogoś najbliższego, kto nie może być zastąpiony. Ta wdzięczność ma z jednej strony charakter czysto osobisty, dlatego chciałbym bardzo głęboko podziękować tym, którzy byli inicjatorami tego przedsięwzięcia - mówił prezes PiS, podkreślając również wielką zasługę mieszkańców miasta i ich postawy.

Brat zmarłego w Smoleńsku prezydenta uzasadniał, dlaczego stawianie pomników Lecha Kaczyńskiego jest w Polsce tak ważne. Podkreślił przy tym ogromne zasługi śp. prezydenta w próbach przekierowania naszego kraju na lepsze tory.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeżeli spojrzeć na historię ostatnich kilkudziesięciu lat naszej ojczyzny, to łatwo wyróżnić dwa nurty: ten, który opowiadał się za odrzuceniem komunizmu, ale jednocześnie chciał go zastąpić pewną ideologią permisywizmu, skrajnego indywidualizmu i swego rodzaju darwinizmu społecznego - mówił Kaczyński, podkreślając, że opowiadała się za tym formacja nazywana postkomunistyczną, a która po 89. roku odniosła wiele sukcesów politycznych, ale z wielką szkodą dla polskiego państwa, gospodarki, społeczeństwa, a przede wszystkim duchowości i tożsamości Polaków.

Była i jest formacja, która także była przeciwna komunizmowi i której członkowie, w tym mój śp. brat, opowiadali się za zupełnie innym kształtem naszego życia publicznego, za ideą wspólnoty, narodu. Te idee miały doprowadzić do budowy takiego kształtu społecznego, który będzie służył wszystkim, który nie doprowadzi do osierocenia przez władze ogromnej części spośród nich - dodał.

Prezes PiS opowiadał o trzech próbach przemiany Polski, które były ogromną zasługą Lecha Kaczyńskiego, jego pozycji w „Solidarności”, aktywności jako prezesa NIK, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy. Jarosław Kaczyński mówił o Porozumieniu Centrum i rządzie Jana Olszewskiego, a także przejęciu władzy przez PiS w 2005 r.

Reklama

Śmierć prezydenta i Marii – nazywaliśmy ja w rodzinie Marylką – i śmierć wielu jego współpracowników i przyjaciół, ta śmierć i ta tragedia to też było wydarzenie, które pozwoliło mimo wszystkich przeciwności i przemysłu pogardy maszerować dalej, zwyciężyć i zmieniać dzisiaj Polskę i mam nadzieję, że tym razem zmieniać już trwale. Jestem o tym przekonany - podkreślił Jarosław Kaczyński

Dlatego Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce należą się pomniki. Bo wpisał się w historię jak może nikt inny w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Było politykiem naprawdę polskim, bo nie musiał się niczego obawiać, nie było na niego teczki, nie szukał nigdy osobistych korzyści. Był kimś, dla kogo najważniejsza była Polska - powiedział.

Pozostał temu wierny do końca, był człowiekiem Solidarności do końca. Dlatego wpisał się w naszą historię w ten sposób, iż każdy, kto jest polskim patriotą, musi być przekonany, że warto by jego pomniki stały w różnych polskich miastach - mówił lider PiS.

Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji odsłonięcia pomnika pary prezydenckiej podkreślił, że Maria i Lecz Kaczyńscy byli znamienitymi osobistościami, a zarazem ludźmi niezwykle serdecznymi i ciepłymi, którzy kochali się nawzajem i kochali Polskę.

Cieszę się, że społeczność miasta podjęła inicjatywę upamiętnienia pary prezydenckiej, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły to dzieło - napisał prezydent w liście odczytanym podczas wtorkowej uroczystości.

Lech Kaczyński - podkreślił prezydent - był „gorącym patriotą, zasłużonym działaczem ruchu Solidarności i wybitnym mężem stanu, któremu nasza ojczyzna bardzo wiele zawdzięcza”. Maria Kaczyńska - zaznaczył - „zawsze towarzyszyła i wspierała męża w działalności społecznej i państwowej z wielką godnością wypełniając obowiązki pierwszej damy”.

Reklama

Oboje byli znamienitymi osobistościami, a zarazem ludźmi niezwykle serdecznymi i ciepłymi, którzy kochali się nawzajem i kochali Polskę. Dobrze znali i rozumieli radości i troski rodaków i nawet pełniąc najwyższe godności pozostawali bliscy Polakom i ich codziennym sprawom - napisał prezydent.

Podkreślił, że ten „charakterystyczny rys” pary prezydenckiej trafnie oddany został przez formę pomnika w Białej Podlaskiej.

Sądzę, że oni sami byliby zadowoleni, że nie kazano im spoglądać z wysokości cokołu, lecz że mogą być tutaj tacy, jacy byli za życia - spacerować razem wśród innych rodzin, bawiących się dzieci, przechodniów, podróżnych - podkreślił prezydent.

Ufam, że ten kameralny i bardzo ludzki sposób upamiętnienia, będzie przybliżał mieszkańcom Białej Podlaskiej wartości, które były bliskie parze prezydenckiej i przesłanie, jakie pozostawili nam ś.p. Lech i Maria Kaczyńscy - zaznaczył Duda.

Każde pokolenie buduje takie pomniki, które ukazują najważniejsze wartości, ważne dla żyjących współcześnie stawiających pomnik - powiedział jeden z inicjatorów budowy tego pomnika senator PiS Grzegorz Bierecki.

Mamy pomnik,który jest arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej. Powstał w oparciu o zdjęcie wybrane przez córkę pary prezydenckiej, pani Marty Kaczyńskiej, które przedstawia parę podczas wizyty w Paryżu, gdy witali wiwatującą na jej cześć Polonię - mówił polityk i podkreślił ważną symbolikę lokacji pomnika.

Dzięki decyzji rady miasta i pana prezydenta, pomnik ulokowany jest na placu Wojska Polskiego. To właściwie miejsce dla Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Ten pomnik jest w nowym parku, ale usytuowany jest tak, by patrzył na drugą stronę ulicy, na pomnik, który został wcześniej zbudowany. Na pomnik Sybiraków, pomnik męczeństwa naszego narodu na Wschodzie - powiedział.

Ten pomnik został ufundowany naszemu prezydentowi przez potomków tych powstańców i tych Żołnierzy Wyklętych. Ten pomnik w Białej Podlaskiej ma przypominać o naszej historii, o łączności tej naszej historii i ma tym napisem, cytatem z wypowiedzią pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego uczyć nas wszystkich, że „warto być Polakiem” - dodał Bierecki.

2017-05-02 17:27

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: w niedzielę odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”

[ TEMATY ]

pomnik

wikipedia.org

Danuta Siedzikówna „Inka”

Danuta Siedzikówna „Inka”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na uroczystość odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, legendarnej sanitariuszki AK. która odbędzie się 30 sierpnia w Gdańsku-Oruni. Wydarzenie nastąpi bezpośrednio przed Mszą św. w salezjańskim kościele pw. św. Jana Bosko pod przewodnictwem metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Prezydenta Andrzeja Dudę ma reprezentować na uroczystościach Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Msza św. w kościele pw. św. Jana Bosko transmitowana będzie o godz. 13.00 przez TVP Polonia.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Z pasji do liturgii

Dawid Makowski

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję