Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2016, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo

Pod hasłem: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo” w dniach 4-6 października br. odbywało się sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, związane z obchodami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Sympozjum zorganizowali: Polskie Towarzystwo Mariologiczne i Zakon Paulinów. Nad przebiegiem spotkania czuwali: o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów i o. Michał Legan – dyrektor jasnogórskiej Biblioteki Maryjnej. Sympozjum oraz obrady kustoszów sanktuariów polskich rozpoczęły się 4 października w sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, które świętuje jubileusz 500-lecia znalezienia cudownej figury Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzonych powitali bp dr hab. Henryk Ciereszko – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów oraz o. Andrzej Konopka OP – kustosz gidelskiego sanktuarium. Konferencję otwierającą sympozjum, pt. „Naśladowanie Maryi w życiu duchowym chrześcijanina”, wygłosił ks. dr Bernard Kozłowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, WSD Częstochowa).

W trakcie spotkania kustoszów sanktuariów w Gidlach został zaprezentowany projekt jednolitego dla całej Polski sposobu zbierania danych na temat ruchu pielgrzymkowego w kraju. Poinformowano też, że w Polsce jest ponad tysiąc sanktuariów, z czego zdecydowana większość to sanktuaria maryjne. Ruch pielgrzymkowy w skali roku obejmuje łącznie ponad 10 mln odwiedzających i należy do jednego z największych w katolickim świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Gidel uczestnicy sympozjum udali się do Częstochowy. Wieczorem w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze była sprawowana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią abp. Stanisława Nowaka. Następnego dnia – 5 października w jasnogórskiej kaplicy Różańcowej zgromadzili się przedstawiciele różnych ośrodków akademickich, obecnych było także blisko 70 kustoszów. Wśród tematów podejmowanych podczas sympozjum były m.in.: królewska służba Maryi, historyczne tło koronacji, koronacja obrazu w świetle „Kazań koronacyjnych”, regalia Matki Bożej, pastoralno-duchowe implikacje macierzyńskiego królowania Maryi. Odbyła się także dyskusja panelowa nt. „Promieniowanie Jasnej Góry”. – Nasze spotkanie u Matki Bożej Jasnogórskiej w związku z jubileuszem 300-lecia koronacji jest sięgnięciem do historii, przypomnieniem tego ważnego wydarzenia – podkreślił bp Ciereszko, jeden z prelegentów. – Sięganie w historię, w głębię tego wydarzenia i znaczenia koronacji ma służyć temu, co jest zawsze podstawowym celem naszego działania duszpasterskiego: by odnawiać wiarę, by bardziej zbliżać do Boga przez pośrednictwo Maryi – wyjaśnił.

Reklama

Rekolekcje Rodziny Różańcowej

Trzymajmy się różańca

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się na Jasnej Górze w niedzielę 2 października br. Na placu jasnogórskim zgromadzili się licznie członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza należący do kół i róż różańcowych. Sumie sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak z Częstochowy. Koncelebrowali m.in.: o. Bogumił Schab – dyrektor JRR, o. Marek Nowacki, który wkrótce obejmie funkcję dyrektora JRR, oraz o. Ryszard Bortkiewicz – definitor generalny Zakonu Paulinów i tegoroczny rekolekcjonista JRR.

Zebranych powitał o. Mieczysław Polak – podprzeor Jasnej Góry. W homilii abp Nowak przypomniał: – Ojciec Święty Franciszek tak pięknie powiedział o nas, Polakach, że zawsze byliśmy wierni, odważni, że walczyliśmy o wartości. Trzeba, abyśmy byli wierni. A tego nas uczy (...) święty Różaniec. Różaniec to zapatrzenie się w świętą ikonę Jezusa i Maryi, tę żywą ikonę – podkreślił i dodał: – Pokochajmy tę modlitwę. Maryja jest wyrazem naszej pokornej miłości wobec Boga. I dlatego w pokorze i prostocie odmawiajmy ciągle: „Ojcze nasz”; w pokorze i miłości wtłaczajmy niejako w nasz oddech: „Jezus i Maryja”. I garnijmy się do Matki Bożej, żeby nam pomogła żyć Bogiem.

Reklama

Uroczystości odpustowe były poprzedzone rekolekcjami dla JRR, które odbywały się w dniach 29 września – 1 października br.

Modlitewne czuwanie w intencji Polaków za granicą
Jasna Góra, 21/22 października 2016 r.

Bądźcie świadkami miłosierdzia

Tak brzmi hasło czuwania modlitewnego w intencji naszych rodaków za granicą i wszystkich rodzin doświadczonych rozłąką emigracyjną. Na tę szczególną pielgrzymkę do domu Matki i Królowej przybywają nie tylko rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, ale również nasi rodacy mieszkający w Europie Zachodniej i Europie Wschodniej. W tym roku w październikową noc przed obliczem Czarnej Madonny pojawią się Polacy z: Niemiec, Anglii, Belgii, Francji, Węgier, Białorusi i Ukrainy. Jakże piękne i wzruszające będą to chwile: spotkanie, rozmyślanie i wspólne rozmowy!

Zaprosiliśmy też przedstawicieli organizacji i instytucji troszczących się o Polaków na całym świecie, m.in. Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Miejscem spotkania będzie Jasna Góra w nocy z 21 na 22 października. Całość rozpocznie się o godz. 18 w Auli o. Kordeckiego. O północy zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana przez duszpasterzy polonijnych pod przewodnictwem ks. Ryszarda Głowackiego TChr – przełożonego generalnego Chrystusowców. Na godz. 4 zaplanowane jest zakończenie i błogosławieństwo pielgrzymów przez ks. Wiesława Wójcika TChr. Jeśli ktoś nie może przybyć, może przesłać modlitewne intencje na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl .

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.czuwanie.chrystusowcy.pl .

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję