Reklama

Rodziny mają głos

Ruszyła prorodzinna kampania społeczna, która zachęca do czynnego udziału w listopadowych wyborach samorządowych i świadomego głosowania. W ramach akcji zostaną wręczone Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 49

Artur Stelmasiak

Organizatorzy kampanii „Rodzina ma głos!”

Organizatorzy kampanii „Rodzina ma głos!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedwyborczą inicjatywę „Rodzina ma głos!” organizują Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz środowiska lokalne z ponad 120 miast. Kandydatom przyjaznym rodzinie nadadzą certyfikaty. W promocję tej kampanii zaangażowali się: Natalia Niemen, Krzysztof Krawczyk, Jerzy Zelnik i Przemysław Babiarz. Na spotach będą oni zachęcać Polaków do udziału w listopadowych wyborach samorządowych i oddania głosu na tych, którzy wspierają rodzinę.

– Samorząd może realnie wspierać i promować wartości, które są dla nas najważniejsze. To on odpowiada za bezpieczeństwo, edukację, kulturę czy politykę społeczną. Tylko od nas i naszego głosu w listopadowych wyborach zależy, jak będzie nam się żyło w naszych małych ojczyznach. Wystarczy świadomie wybrać właściwych ludzi – mówi Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, które jest organizatorem przedwyborczej akcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prorodzinna presja

Według badań CBOS z 2013 r. „Rodzina – jej współczesne znaczenie i rozumienie”, dla ponad 78 proc. respondentów szczęście rodzinne jest jedną z głównych wartości, którymi kierują się w życiu.

– Rodzina stanowi podstawę życia społecznego, ale nie jest doceniana – mówi „Niedzieli” Jacek Sapa. Nie ma myślenia u polityków, które stawiałoby na właściwym miejscu potrzeby obywateli upatrujących swego szczęścia przede wszystkim w szczęściu rodzinnym. Ślizgamy się po różnych tematach albo stawiamy problemy zastępcze, a Polacy emigrują i próbują ułożyć sobie życie za granicą. Przecież samorząd to miejsce, które jest najbliżej rodziny. Należy właściwie wykorzystać kampanię wyborczą do samorządów, aby wywrzeć nacisk na lokalnych liderów. Chcemy, aby politycy zaczęli odczuwać coraz silniejszą prorodzinną presję – wyjaśnia.

Cztery lata temu zaledwie 47 proc. uprawnionych do głosowania oddało swój głos w wyborach samorządowych. Jest to więc wyzwanie dla wszystkich obywateli, którym na sercu leżą dobro i przyszłość polskich rodzin.

Reklama

– Nie lekceważmy tej okazji, sprowadzając rolę samorządu do remontu chodników, wymiany kanalizacji czy wyrabiania dowodu osobistego w urzędzie. Prawdziwą stawką tych wyborów jest to, czy nasze lokalne wspólnoty rozpoczną wreszcie wprowadzanie zdecydowanych rozwiązań prorodzinnych – mówi Małgorzata Szymańska, rzecznik kampanii „Rodzina ma głos!”.

Organizatorzy akcji wskazują prawidłowe z punktu widzenia lokalnych społeczności rozwiązania, jak np. dobrze wdrożona Karta Rodziny czy odpowiednio wykorzystany bon oświatowy.

– Samorząd ma przede wszystkim szanować prawa rodziców, wsłuchiwać się w ich potrzeby i nie przeszkadzać w wypełnianiu podstawowej roli wychowawców i opiekunów dzieci. Dobrze byłoby, gdyby lokalne władze wspierały rodziny poprzez odpowiednią organizację szkół, przedszkoli i ofertę kulturalną – dodaje Szymańska.

Certyfikaty dla polityków

Podczas II Kongresu Polskiej Rodziny został stworzony Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Przestrzeganie przez radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów spisanych prostych i jednoznacznych zasad ma zagwarantować prawidłową pracę samorządów na rzecz rodziców i ich dzieci.

Jednak nie wystarczy pusta deklaracja, aby dostać certyfikat. Kandydat musi udowodnić, że jego dotychczasowe postępowanie było prorodzinne. Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie można otrzymać po pozytywnym zweryfikowaniu danej osoby przez pełnomocnika regionalnego.

– Środowisko lokalne wyłania kandydata do samorządu, a pełnomocnik regionalny sprawdza tę osobę oraz pyta ją, czy chciałaby otrzymać taki certyfikat. Rozmawiamy z tą osobą i jeśli spełnia nasze wewnętrzne wymogi, dajemy jej Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie – mówi Małgorzata Szymańska. – Kampania wspiera samorządowców, dla których najważniejsze jest dobro rodziny. Nie ma znaczenia przynależność partyjna czy jej brak – dodaje.

Reklama

Kandydaci będą mogli posługiwać się certyfikatem w kampanii, umieszczać znak akcji na swoich plakatach, billboardach itp. Z jednej strony certyfikat jest drogowskazem dla kandydatów, co powinni robić, żeby wspierać rodziny, a z drugiej – wskazówką dla wyborców, czego mogą wymagać od samorządowców. Organizatorzy kampanii przeprowadzą gale wojewódzkie w regionach i tam oficjalnie zostaną wręczone kandydatom certyfikaty.

– Bierzemy odpowiedzialność za naszych kandydatów. Będziemy monitorować ich pracę także po wyborach – podkreśla rzecznik kampanii.

W planach jest wprowadzenie podobnych certyfikatów przy okazji zbliżających się wyborów do parlamentu.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję