Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Holandia

Żałobne bicie dzwonów

Dlaczego oni? Dlaczego akurat ten lot? – to tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie Holendrzy w związku z tragedią samolotu lecącego 17 lipca br. z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W katastrofie zginęło 193 obywateli Królestwa Holandii. W tym kraju nikt nie ma wątpliwości, że samolot Malaysia Airlines został na wschodzie Ukrainy zestrzelony przez prorosyjskich separatystów. Rozmawiając przed lotniskiem Schiphol z rodzinami czy znajomymi ofiar, usłyszałem o rosyjskiej odpowiedzialności za zamach. Holendrzy są przerażeni tym, co się stało, i nie potrafią się pogodzić z ogromem tragedii, która dotknęła ich naród. Oczekują od swoich władz natychmiastowej reakcji i konkretnych sankcji wobec Rosji. Przed lotniskiem przy hali odlotów, skąd w swoją ostatnią podróż wyruszyli pasażerowie lotu MH17, nadal gromadzą się tłumy Holendrów. W wielkiej zadumie składają kwiaty i zapalają znicze. Wspominają przy tym tych, którzy zginęli. Co rusz słychać płacz, przerywany czasem modlitwą. Holenderskie media piszą obecnie głównie o ciałach, które powracają do ojczyzny. Wielu komentatorów jest zgodnych co do rosyjskiej odpowiedzialności za zamach. W ostatnich dniach w kościołach, w tym także tych należących do Polskiej Misji Katolickiej, odbyło się wiele nabożeństw w intencji ofiar katastrofy.

Ks. Przemysław Pastucha, Amsterdam

Raport

Religijność w Europie

Opublikowane niedawno dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) nt. religijności polskich katolików każą zadać pytanie o miejsce Polski na mapie religijności Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród państw Unii Europejskiej wiara w Boga jest najbardziej powszechna na Malcie, w Rumunii i na Cyprze, najmniej zaś w Estonii, Szwecji i Czechach. Według danych Eurobarometru z 2010 r., Polska z 79 proc. mieszkańców deklarujących wiarę w Boga znajduje się na czwartym miejscu (ex aequo z Grecją).

Mieszkańcy Europy w zdecydowanej większości uważają się za chrześcijan (76, 2 proc. w 2011 r.). W samej Unii Europejskiej jest to 72 proc. (według Eurobarometru z 2012 r.), w tym 48 proc. katolików, 12 proc. protestantów, 8 proc. chrześcijan wschodnich i 4 proc. reprezentantów innych wyznań.

Reklama

Walia

Polonijna pielgrzymka

W tym roku minęło 60 lat od umieszczenia w kościele pw. św. Winfrydy w Holywell obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tradycyjnie już ks. Jan Wojczyński TChr, kapelan Domu Polskiego w Huddersfield – „Jasna Góra”, zorganizował 63. polonijną pielgrzymkę do zielonego „walijskiego Lourdes”, niedaleko Chester. Podczas uroczystej procesji z ikoną Pani Jasnogórskiej ponad 500 zgromadzonych rodaków dziękowało za kanonizację Jana Pawła II pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Msza św. została odprawiona w kościele Ojców Kapucynów pw. św. Dawida, patrona Walii, w Pantasaph. Uroczystej koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Stefan Wylężek, rektor w Anglii i Walii. Kazanie wygłosił ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania, który ofiarował pielgrzymom wizerunek świętego rodaka – Jana Pawła II, „ojca polskiej emigracji”.

(Ks. W. W.)

Ludzie

Patriarcha Filaret

Patriarcha kijowski Filaret oświadczył, że za strącenie malezyjskiego boeinga odpowiedzialni są rosyjscy bojówkarze, którzy sami przyznali, iż myśleli, że jest to wojskowy samolot transportowy z żołnierzami lub bronią ukraińską. – Ich wina jest znana całemu światu i nie ma tu czego usprawiedliwiać. Za tym wszystkim stoi jeden człowiek, któremu Bóg odebrał rozum – powiedział hierarcha.

Podkreślił on, że u Boga żaden zły uczynek nie pozostaje bezkarny. – Każdy człowiek powinien zrozumieć, że za wszelkie przestępstwo nieuchronnie będzie kara. Dobrze, jeśli spotka go ona tu, w życiu ziemskim. Znacznie gorzej, jeśli człowiek po śmierci zostanie skazany na wieczne cierpienia – zauważył zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Myśli wciąż aktualne

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Krótko

Zmarł kard. Francesco Marchisano, emerytowany archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Miał 85 lat. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, wśród których jest 118 kardynałów elektorów, mających prawo udziału w konklawe.

Arsenij Jaceniuk – ukraiński premier podał się do dymisji w związku z rozpadem koalicji rządowej. Prezydent rozpisze wcześniejsze wybory.

Polska dziennikarka Bianka Zalewska 27 lipca br. została ranna podczas walk na wschodzie Ukrainy. Dziennikarka, pracująca dla ukraińskiej stacji Espreso TV, odniosła obrażenia, gdy samochód jej ekipy został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów.

Władimir Putin boi się, że może paść ofiarą otrucia. Każdy jego posiłek sprawdza wcześniej tester żywności. Towarzyszy on politykowi przez cały czas z powodu napiętej sytuacji wokół Rosji.

Trybunał w Strasburgu częściowo uwzględnił skargi na Polskę ws. domniemanych więzień CIA w naszym kraju. Uznano, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a śledztwo w tej sprawie było nieefektywne i przewlekłe. Zgodnie z wyrokiem, mamy wypłacić 100 tys. euro Al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu-Zubaydzie.

72 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie ma zamiaru wracać do ojczyzny. Na Wyspach przebywa 650 tys. naszych rodaków. 4 na 10 chce się ubiegać o brytyjskie obywatelstwo.

Władze Wielkiej Brytanii zgodziły się na jawne śledztwo ws. zabójstwa Aleksandra Litwinienki, który w 2006 r. zmarł otruty polonem. Podejrzewa się, że środek zaaplikowali mu rosyjscy agenci.

Chorwackie władze, wbrew stanowisku większości obywateli, wprowadziły nowe prawo, zrównujące związki homoseksualne z tradycyjnymi małżeństwami.

Zamachy Boko Haram w Nigerii w pierwszej połowie br. pochłonęły 2053 ofiary śmiertelne – podała międzynarodowa organizacja pozarządowa Human Rights Watch, która udokumentowała ponad 100 ataków nigeryjskich islamistów.

2014-07-29 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

bp Artur Ważny

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Watykański dokument Vos estis lux mundi („Wy jesteście światłem świata”) z 2019 r. oraz jego aktualizacja z 2023 r. wprowadził jednolite zasady związane z procedowaniem przypadków nadużyć seksualnych w Kościele. W tym kontekście szczególnie ważnym ogniwem łańcucha pomocy skrzywdzonym są diecezjalni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy jako pierwsi przyjmują zgłoszenia o nadużyciach wobec nieletnich.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami. - Często brak zgłoszeń jest błędnie interpretowany jako brak ofiar - podkreślił biskup podczas konferencji "Przemoc wobec dzieci. Odczytanie kontekstu włoskiego (2001-2021)", zorganizowanej dla włoskiego episkopatu (CEI) w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Według ostatnich danych 77 procent włoskich diecezji utworzyło tak zwane „Centri di ascolto” (centra słuchania) od 2019 roku. "Chcę podkreślić - kontynuował - znaczenie dalszej współpracy, oferując całkowite wsparcie Papieskiej Komisji dla Konferencji Episkopatu Włoch".

Bp Alí Herrera zaznaczył, że "wspólnie można dalej promować kulturę ochrony na całym terytorium, aby ofiary mogły odzyskać utracone zaufanie i czuć się swobodnie, zgłaszając to, co im się przydarzyło, bez obawy, że nie zostaną wysłuchane". Biskup, który został mianowany w marcu tego roku na stanowisko sekretarza, wyjaśnił zadania Papieskiej Komisji: pierwszym jest "pomoc Konferencjom Biskupów w opracowaniu ich własnych wytycznych, dotyczących ochrony nieletnich i osób bezbronnych", drugim jest "weryfikacja stosowania artykułu 2 Motu Proprio "Vos Estis Lux Mundi", który nakazuje obowiązek ustanowienia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych biur do zbierania skarg i szybkiej pomocy ofiarom", trzecim jest "odpowiedzialność za sporządzenie rocznego raportu na temat polityki i inicjatyw dotyczących ochrony wdrożonych w całym Kościele".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję